Kara Listede Olanlara Kredi Veren 10 Banka (Kesin Onay)

Sicili Bozuk Olanlara yani diğer bir deyişle kara listede olanlara kredi veren bankalar mutlaka başvuru yapmanız gerekenler arasında. Bankanın en önemli ürünü olan kredileri alabilmeniz için belli kriterler bulunuyor olsa da bu kriterlerin başını sizin kredi siciliniz çekmektedir. Yani banka ile çalışma talebiniz bulunuyorsa burada kredi notunuzun yüksek seviyelerde ve sürekli aynı istikrarda hareket ediyor olması gerekir. Kredi notunuzun düşmesi, hatta hiç olmaması sizin kredi alımınıza engel olan hususlar arasında yer alıyor olsa da, kredi notu düşük olanlara da kredi veren banka veya bankalar bulabilmeniz mümkün. Elbette not düşüklüğü ile para ihtiyacınızı karşılayamayacağınız endişesi sizi ürkütebilir. Fakat webkredi ailesi olarak hazırladığımız bu makale ile kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar, bankaların kredi sağlama koşulları, talepleri gibi hususları sizler için değerlendirmek istedik.

Kredi Başvurusunu Banka Şubesine Yapın.

Paraya ihtiyacı olmasına karşın kredi notu endişesi ile bankalara kredi başvurusu yapmaktan çekinen büyük bir kesim bulunuyor. Bu kesim özellikle bankalara gitmekten imtina ederken en kolay yolu ise SMS Kredi Başvurusu yapmayı daha uygun buluyor. Fakat bankalar dijital ortamlarda aldıkları başvuruyu yine dijital ortamlarda değerlendirir ve dijital ortamlarda kişiye cevap verir. Kredi siciliniz kötü durumda ise burada size verilen yanıt olumsuz olarak gelecektir. Bir tüketici olarak bu davranışınızın hatalı olduğunu söylemek isterim. Çünkü dijital ortamlar sizi dinlemez, sizin mantıklı cevaplarınızı alamaz, sizi anlayamaz. Bu nedenle not düşüklüğünüz olsa bile mutlaka bir bankaya şahsi başvuru yapmanız, durumunuzu anlatmanız, gelirinizi ve giderlerinizi belgelendirmeniz ile size istenilen kredi şartlar dahilinde verilebilir. Bu durumu değerlendirmek gerekir.

Bankalar Herkese Kredi Vermek İster

Türkiye’de bankacılık sektörünü denetleyen, bu anlamda yasaları düzenleyen ve uyup uymadıklarını kontrol eden bir kurum bulunuyor. Bu kurum Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK). Geçmiş dönemlerde kredi yasaklısı konumunda olan kişilere verilen krediler neticesinde bankaların ceza alması söz konusu idi. Bu cezadan kendisine düşen payını almak istemeyen bankalar bu tür başvuruları reddediyordu ki bu duruma değişiklik getiren BDDK cezai durumdan kaçınıyor.  Bu durum ise bankaların kredi yasaklısı olsalar dahi kişilere bankaların kredi verme yolunu açtı ki bu anlamda sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar sayısı da arttı.

Kara Listede Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi şartlarını taşıyan herkes yasal olarak kredi kullanabilme haklarına sahipler. Bu nedenle bankalarda bu kriterleri bulunan kişilerin başvurusunu reddetmez ve olumlu yanıt verir. Sonuçta bankalarda kredi satışı yapmak için bir çok yola başvuruyor. Reklamlar yapıyor, gerekirse alan çalışmaları yaparak deyim yerindeyse kapı kapı dolaşıyor ve kredi pazarlaması yapıyor. Bu nedenle kredi sicili bozuk olanlara kredi tahsisi yapılması söz konusu. Bankalardan kredi alamayanların başvurduğu hususlardan birisi komisyonla senetle kredi alımı. Sicili düşük olanların almak için arayış içerisine girmesi kişileri internet arama motorlarına sevk ediyor. Bu durumda kişinin karşısına bir çok alternatif çıkıyor olsa da aslında kara listede olanlara kesin onaylı kredi veren bankalar bulunması zor. Fakat tüketicilerin bilmesi gerektiği hususlardan birisi devletin kısa zaman öncesi bir yasal çalışma yapmış olması kredi yasaklısı olanlara af getirilmiş olmasıdır. Bu durum kimsenin kredi kullanamaz cümlesinin önüne geçiyor ki bankalar gerçekten yasaklı olan kişilere dahi kredi vermekle yükümlü hale getirildi. Bankalar gerçekten sorunlu olan tüketicilere kredi vermekten kaçınıyorlar ve zorunlu olarak veriyor olsalar bile bu durumdan mağduriyet yaşıyorlar. Ödenmeyen krediler ise zamanla satışa konu ediliyor ve banka alacaklı konumunu başka kurumlara devrediyor.

Kredi Sicili Affı sonrası herkesin kredi başvurusu onaylanmalı diye düşünebilirsiniz. Fakat gerçekten bu durumu hak etmeyen müşterilerinde bulunduğu atlanmamalıdır. Sonuç olarak kesinlikle alamayacaksınız diye bir kavram yok ve birer vatandaş olarak bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Listesi

Kredi notuna bağlı olarak kredi talebine olumlu yanıt veren bankalar özellikle kredi notuna bağlı faiz uygulayan özel bankalardır. Bu bankaların başını İNG Bank çekiyor. Sizin kredi notunuza bağlı olarak bir faiz uygulaması yapan banka bu durumda daha yüksek faiz ile kredi veriyor ve daha çok kazanç sağlama yoluna gidiyor. Burada dönüşü olmayan krediler ile zarar söz konusu olsa bile diğer gelenlerden bu açığını kapatıyor dersek yanlış olmaz. Bu anlamda özel bankalar olarak kredi sicili bozuk olanlara kredi tahsisi yapan diğer bankalar ise şu şekilde sıralanabilir.

 • İng Bank
 • QNB Finansbank
 • Garanti BBVA
 • Denizbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • TEB
 • Akbank
 • Burgan Bank
 • Aktif Bank
 • HCBS Bank

Türkiye’de faaliyet gösteren özellikle özel bankaların sayısındaki artış kredi notu düşük olanlara kredi verilmesinin önünü açarken, bankaların yaşadığı rekabet ile kendi işlerini de görmüş oluyorlar. Yani bu durum tamamen tüketicinin lehine avantaj olarak kayda geçiyor. Yani sizinde notunuz düşük ise bu durumu değerlendirerek kendi lehinize çevirebilirsiniz.

İng Bank Kredi Hesaplaması

Kredi sicilinize göre faiz sunulmasından dolayı burada yaptığımız örnek hesaplama sizin için yanlış olabilir. Fakat faiz oranları üzerinden size bilgi vermek önemli olabilir. Burada İng Bank kredi faizinde olduğu gibi e-kredi ile mini kredi olarak iki farklı seçenek te sunuyor. Bu anlamda en popüler kredi hesaplaması 10 bin lira için 60 ay vade seçeneği. Bu durumda kredi faizi % 1,94. Kredi tahsis ücretiniz 50 lira ve ayda 311 lira ödüyorsunuz. Toplam ödemeniz ise 18 bin 658 lira. Ödediğiniz faiz tutarı ise toplam 8 bin 658 lira. Kredi sicilinize göre bu durum daha da artabilir.

Kredi Sicilim Bozuk Gerçekten Kredi Alabilir miyim?

Siciliniz kredi alabilme notlarının altında olabilir. Bu durum sizin kredi almanıza mani değildir. Bunun için öncelikle başvuru yapmanızda fayda vardır. Başvurunuzu da şahsen banka şubesine yapmanız olumlu olacaktır. Burada bankalar kredi vermeseler dahi kredi alabileceğiniz başka kurumlarda bulunuyor. Bu kurumlar üzerinden kredi alımına gidebilirsiniz. Senetle kredi veren faktoringler de alternatif olarak değerlendirilebilir. Fakat not düşüklüğü nedeniyle kredi talebinize bankalar farklı taleplerle cevap verebilir. Birinci talep kefil istenmesidir. Burada banka kredinin geri dönüşünün kolaylığı açısından böyle yola başvurur ve kredi alabilme şartlarını taşıyan, geliri olan birinin kefilliğini isteyebilir. Bunun dışında kredi alımına ipotekli krediler de dahil oluyor. Alacağınız krediye karşılık olarak bir taşınmaz mal varlığınızı ipotek ettirebilirsiniz. Kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka iş yerinizden gelirinizi gösteren bir yazı yada bordro alarak bankaya gitmeniz, başvurunuzu bu gelirinize göre yapmanız halinde banka sizin talebinize daha sıcak bakacaktır.

Kredi notunuza bağlı olarak kredi alımınıza engel bir husus yoktur. Fakat bankalara olan borçlarınızdan dolayı yasal takip süreci başlamış ise burada sizin kredi almanız neredeyse imkansızdır. Hatta hiç yoktur. Eğer daha önce takip başlatılmış ve bu durumu temizlemişseniz yapacağınız işlem ise kredi sicilinizi temizlemek olacaktır. Yani kredi siciliniz bozuk olsa bile kredi almanız mümkündür.

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Bankalar Neden Kredi Verir?

Kredi notu düşük olanların durumuna bağlı olarak bankalar kredi vermekten kaçınmaz. Örneğin notu düşük olmasına karşın yada banka borçlarından dolayı icralık olmasına karşın kişi maaşını aldığı bankaya kredi başvurusu yapabilir. Bu başvuruyu banka inceler gerekirse genel müdürlüğe sorar ve onay ister. Kişi zaten maaşını buradan almaktadır ve işinden olmasına etken bir husus yoktur. Bu durumda olan kişilere banka neden kredi vermesin ki. Kredi satarak para kazanan bankalar yine bu krediler ile kazanç sağlar. Zira verdikleri kredilerin bir bölümünü bankalar zaten dönüşü olmayan kredileri hesap ederek verir. Burada dönüş olmasa dahi verdikleri diğer krediler ile bu açığı kapatırlar. Ama hem vermede hem de tahsil etmede sonuna kadar tüm yolları da denerler.

Bankalar kredi vermeseler dahi farklı kredi alımlarının yolu açıldı. Örneğin kullandığınız hizmet için aldığınız faturaya kesilen krediler gibi. Son dönemde en

çok tercih edilen kredi alımlarından birisi Türk Telekom Hattına kredi olarak yurt içinde her bölgede alınabiliyor. Bu durum bankaların paylarını azaltmış durumda. Bu paydaki azalmanın önüne geçmek için bankalarda sicili bozuk olanlara kredi verebiliyor.

Kredi Alımı İçin Kredi Notu Aralığı Kaç Olmalı?

Kredi tahsisi için Kredi Kayıt Bürosunca kişilerin bankalar ile arasındaki münasebet uzun yıllardır tutuluyor. Burada alışkanlıklar önemli. Alışkanlıklara ise bankalara olan yaptığınız borç ödemeleri etki ediyor. Bu ödemeler notunuzu artırırken yapmadıklarınız ise düşürüyor. Bu anlamda kişilere verilen kredi notu ve aralıkları ile riskleri şu şekilde;

 • 1900 ve üzeri kredi alınabilir
 • 1700 – 1900 Çok iyi
 • 1500 – 1699 iyi
 • 1100 – 1499 düşük
 • 700 – 1099 orta düşük riskte
 • 0 – 699 Çok kötü

Kredi notunun sıfır olması muhtemel. Özellikle bankalar ile alışverişi olmayan, hiç kredi almayan, kredi kartı kullanmayan kişilerin kredi notları sıfırdır. Bunun nedeni bankaların sizi tanımaması, görmemesidir. Bu işlem için en azından bir kredi kartı tahsisi yapılabilir. Kredi notu hakkında bilgisi olmayan kişiler bulunabilir. Bu nedenle kredi notu geçmişte bankalarca ücretle verilirken bu duruma yeni bir düzenleme katan devlet e-devlet üzerinden kredi notu sorgulama hizmeti vermeye başladı.

Kredi Sicili Bozuk Olanlardan Bankalar Ne İster?

Kredi Sicili Bozuk Olanların Kredi Çekebilmeleri için bankalar farklı taleplerde olabilir. Bu talepler kısaca kişinin gelir belgesi, kefil veya kefiller, bankaya sunulabilecek ek teminatlar, ipotek karşılığı alabileceğiniz krediler için ipoteke konu edilecek malların tapuları talep edilenler arasında. Talep edilebilecek bu hususları yerine getirmeniz halinde bankalar sizin talebinize olumlu yanıt verir ve kredi vermek isterler.

Kredi Sicilim Bozuk Neler Hazırlamalıyım?

Kredi borcunuz yüzünden yasal takip süreci içerisinde değilseniz kredi çekebilmek için hazırlamanız ve banka önünde güçlü bir duruma gelebilmeniz için hazırlamanız gereken hususlar kısaca şu şekilde;

 • Gelir Belgesi (Belgelendirebildiğiniz ek gelirlerde önemli kira vb.)
 • Ek Teminatlar
 • İpoteğe Konu Olabilecek Taşınmaz Mal Varlıkları
 • SGK dökümü (İş yerinde uzun süre çalıştığınıza dair)

Bu belirttiğimiz hususları temin ederek bankaya başvurmanız sizin elinizi de güçlü kılar. Bunun için bankalarda sizi ile boş geri çevirmek istemez.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk olan kişilerin yasal takipte olanlara oranla kredi almaları çok daha kolaydır. Çünkü yasal takibe girenler için kredisini ödemez anlayışı olduğu gibi yasal olarak ta bu kişilerin kredi alımına engel hususlar bulunmaktadır. Fakat kefil ve ipotekli kredi ile yasal takipte olan kişilerinde kredi alabilmeleri mümkün. Bu durumu krediyi almak istediğiniz bankaya iletmeniz gerekecektir.

Kötü durumda bir sicili bulunan, kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvurusunda kendilerine kefil olabilecek kişilerde bankaların aradığı şartlar bulunuyor. Bu şartlar karşılanması halinde de kredi alınabiliyor. Kefil olabilecek kişileri sıralarsak; emekli olan kişiler, bağkur gibi SGK kaydı olan çiftçiler, devlet memuru ve işçileri, ticaretle uğraşan ve ticaret odalarına kaydı olan gelirli ve bilançosu bulunanlar, banka çalışanları, özel ve kamu kurumunda görevli avukat, öğretmen, mühendis gibi ileri derece tahsil istenen meslek dallarındaki görevli herkes kredi yasaklısı olmaması halinde size kefil olabiliyor.

KMH Hesabına Başvurabilirsiniz.

Kredi talebiniz ile size gerekli olan para tutarı az miktarlarda ise başvuru ile alabileceğiniz en kolay kredi türü kredili mevduat hesabı olabilir. Bankalar gelir beyan etmeniz halinde size düşük miktarlarda KMH hesabı açabilir. Böylelikle aylık olarak yaptığınız harcamalar hesabınıza yatan maaş ile aylık olarak ödeneceğinden banka bu duruma daha sıcak bakabilir. Bu durum için maaş bankanızın olması önemli elbette. Başka bankalarda sizin bu talebinize olumlu bakabilir fakat maaşınızı aldığınız bankaya başvuru ile onaylanması daha kolay olacaktır.

Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir mi?

Bankalardan kredi alımında olumsuz yanıt alabilmenizin tek nedeni neredeyse kara listede olmanızdır. Kara Listedeyken kredi alabilir miyim gibi bir sorunuz olabilir. Bu durumda almanız neredeyse imkansızdır. Fakat bu listeden isminizi sildirmeniz gerekecektir. Bu silme işlemi de sizin talebiniz ile olmaz. Kara Listeden çıkmak için öneriler sizin ilacınız olacaktır.

Gelir Belgem Yok Kredi Sicilim Bozuk diyenler kredi alabilir mi?

Kredi kullanım için gerekli şartlar belli hususlardır. Bu hususların dışında kalınan işlem ise bankaların olumsuz yanıt vermesine neden olur. Gelir belgeniz olmasa da kefil yada ipotek gibi şartları yerine getirmeniz halinde yine kredi alabilirsiniz. Fakat hem siciliniz bozuk, kredi notunuz düşük, hem de gelir belgeniz yoksa sınırları fazla zorlamamakta fayda olabilir. Maaşınız bulunuyor ve bu maaşınızı elden alıyor olabilirsiniz. Bu durumda maaşımı elden alıyorum kredi çekebilir miyim gibi bir sorunuzda olabilir. Bu ve bunun gibi yüzlerce sorunun cevabını siz okuyucularımız için webkredi ailesi olarak yayınlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle olan sorularınızı aşağıdaki yanıtlar bölümüne yazarsanız yazarlarımız en kısa zamanda size yanıt vereceklerdir.

Yorum yapın

Krediler