Yasal Takibi Olana Kredi

Bankaların, iş yapmayı talep etmediği ve bankacılık ürünlerinden yararlandırmayı istemediği kullanıcı tipleri, kanuni takibe uğramış ve haciz takibi yapılmış şahıslardır. Bu şahıslar, bankaların gözünde çok riskli, kredi ve kredi kart borçlarını geri verme potansiyeli bulunmayan kullanıcı gözüyle görmektedir. Vaziyet bu şekilde olunca da bankalardan kredi kullanmak çölde ki serap gibi imkânsız hale gelebiliyor.

UYARI: Arkadaşlar bu uyarıyı yapmak zorunda hissettim çünkü son zamanlarda çok fazla uyduruk reklam ve ilanla karşı karşıya kalıyorum. Bankada tanıdığı, ahbabı olduğundan bahisle kimse size çıkmayacak krediyi ayarlayamaz. Bu durum merkezi sistemle kontrol edilen kredi tahsis sisteminde mümkün değildir. Böylesi bir durumda iken size bu krediyi ancak devlet dairesinde memur olan 2 ayrı kişinin kefilliği ile verirler.

Yasal Takibi Olana Kredi Kullandıran Bankalar

Vaziyet bu denli içler acısıyken dahi birtakım bankalar çıkıp, kanuni takibe düşmüş şahıslara kredi alma kapılarını da aralayabiliyor. Açmıyor şeklinde ifade etmiyoruz dikkat edin. Kapıyı aralayan, kanuni takibi olana kredi kullandıran bankaların kimler olduğunu, kredi kullandırırken neleri istedikleri ve insanların izleyecekleri yöntemleri bu makalemizde anlatmaya gayret edeceğiz.

Bankalardan ihtiyaç kredisi, kredili mevduat (yatırım) hesabını ya da kredi kartlarını kullandınız ancak geri ödeme gerçekleştirmediniz. Bankalar 30 gün boyunca sizi uygun bir dille arayıp, borcunuzu vermediğinizi ve ödeme gerçekleştirmenizi talep eder. Aradan geçen 60 gün akabinde hala ödeme Gerçekleştirilmediyse bankalar bu defa sizi daha çok arayıp, borcunuzu vermenizi talep eder aksi halde kanuni takip başlayacak sinyalleri yollar. Aradan 90 gün geçip hala borç verilmemişse, banka borç dosyanızı avukatlarına yollayıp hakkınızda kanuni takip işlemini başlatır.

Hakkınızda kanuni takibin başlaması demek, kredi notunuzun çok kötüye gitmesi ve kredi mevzusunda problem yaşayacağınız manasına gelir. Kanuni takibe düşmüş bir bireyin, kredi isteğinde bulunduğu bankalara bir ipotek göstermeksizin kredi alması olası değildir. Kanuni takibe düştüğünüz borcunuzu bitirseniz bile yeniden kredi kullanmanız fazla güç olacaktır. Zira hala bankaların gözünde çok riskli bir kullanıcısınız. Bankaların sizlere kredi kullandırmasının tek şartı sağlam kefiller ya da güvence olacaktır. Ödemelerinde şu ana dek problem yaşanmamış, kredi notu yüksek ve alınacak kredi tutarının aylık ödemelerini karşılayacak, sabit maaşlı bir kefil talep edebilir.

Bankalar, kefilliği kifayetsiz gördüğü hallerde, sizden banka üstüne güvence yapılacak, ziynet bir malın güvence yapılmasını talep edebilir. Farz edelim ki banka kredi kullandırmayı kabul etti. Bu defa de sizin istediğiniz kredi tutarını değil, kendi tespit edeceği kredi miktarı kadar kredi kullandırabilir. Bizler yalnızca ihtimaller üstünde duruyoruz, kanuni takibi olana kredi kullandıran bankalardan kesin kredi kullanırsınız şeklinde bir iddiamız mevcut değil.

Makalemizin neticesinde, kanuni takip ya da icraya yol açmış borçların verilmesi bile, belli bir müddet ( 2sene ) geçmeden kredi kullanmanız yeniden güçleşecektir. En iyi yöntem, kredi notunu arttırmak için tedbirler almak, bilemiyorsak dahi yardım almak en mantıklı durum olacaktır.

Yorum yapın

Krediler