Kara Listedeyken Kredi Alabilir miyim?

Nakit ihtiyacı hayatımızın her anında karşımıza çıkabiliyor. Acil ihtiyaçlar, düğün masrafları, taşıt, konut alımı gibi birçok durumda bu ihtiyacı gidermek için banka kredilerine başvuruyoruz. Ancak, alınan kredilerin geri ödemesinde sorun yaşanması ve bu sorunun uzun süre devam etmesi halinde bankalar nezdinde kredi notu olumsuz etkileniyor; idari, yasal takip süreçleri başlıyor.

TÜYO: Kara listedeyken kredi alabilmeniz maalesef çok zor. Ancak imkansız değil. Eğer ki kendiniz gibi sicili bozuk olmayan 2 kefil bulur ve ilaveten üzerinize kayıtlı 1-2 taşınır, taşınmaz kaydına sahip olursanız bu takdirde yüklü ve uzun vadede ödeyebileceğiniz morgage gibi kredilere müracat edebilir, eviniz bile alabilirsiniz. Ancak buradan en büyük önem arz eden detay size kefil olacak kişilerin maaşarı düzenli banka hesaplarına yatıyor olmalı ve uzun süredir aynı işte çalışıyor olunmalı. Bu şartlar mevcut ise kormayın.

Ayrıca müşteriler kredi, kredi kartları ya da kredili mevduat hesaplarının zamanında ödenmemesi halinde; bankaların ortak bilgi havuzu olarak nitelendirilen Kredi Kayıt Bürosu kara listesine dahil ediliyor. Bankacılık literatüründe kara liste, borç tutarının ödenmemesi halinde dahil edilen ve tekrar kredi kullanımına engel teşkil eden bir uygulamadır. Kara listeye dahil olan bir müşteri, herhangi başka bir bankadan kredi ürünü kullanmak istediği zaman yapılacak değerlendirmede bu olumsuz sicil karşısına çıkıyor.

Kara Liste ile Kötü Sicil Farklı Mıdır?

Vatandaşların sıklıkla karıştırdığı bu iki durum birbirinden farklıdır. Eğer kredi borçlarınızın ödemesini gecikmeli de olarak gerçekleştiriyorsanız kredi siciliniz kötü duruma gelir. Kötü kredi siciline sahip olmak da kredi kullanımında sorunlar ortaya çıkarır. Ancak; herhangi bir kredi borcunuzun ödemesini gerçekleştirmeyip, söz konusu banka tarafından yasal takip işlemine konu olduysanız kara listede yer aldığınız anlamına gelir.

Kara Listedeyken Kredi Alınabilir mi?

Eğer bankaya olan herhangi bir kredi borcunuzu ödemeyip kara listeye dahil edilmişseniz, bu durum çoğu bankadan kredi ürünü kullanmanızın zor olduğu anlamına gelir. Bankalar kara listede yer alan müşterilere kredi kullandırma konusunda isteksizdirler. Müşterinin tekrar aynı ödeme güçlüğüne düşeceğine işaret olarak görülen bu durum kredi ürünü kullanımına engeldir. Kara listede yer almanıza neden olan borcun ödemesini gerçekleştirmeden kredi kullanmanız mümkün değildir.

Ancak; kara listede yer almanıza rağmen, kara listeye girmenize neden olan borcun tamamını ödemişseniz bu durum lehinize gelişebilir. Borcun ödenmesi durumunda kara listede dahi olsanız bankanın inisiyatifine göre kredi kullandırımı gerçekleştirilebilir. Bankalar bu durumdaki müşterilerin ödeme gücünün geçmişe göre artıp artmadığına, gelir durumunun geçmişe oranla ne durumda olduğuna, kişinin borçlarını ödeme konusunda iyi niyet taşıyıp taşımadığına göre karar verir.

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Kara listeden çıkmak için öncelikle borcun tamamının borcun devredildiği avukata ödenmesi gerekir. Daha sonra avukattan alınacak borcu yoktur yazısının bankaya bildirilmesi ile birlikte 5 yıllık süreç başlar. Borcun ödenmesi ve borcu yoktur yazısının bankaya bildirilmesinden itibaren 5 yıl sonra isminiz kara listeden silinir.

Yorum yapın

Krediler