Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri (Elden Senetle Kredi)

Senetle kredi veren kurumlar genelde Faktoring şirketleri oluyor. Bu şirketlere başvuru nedeni ise bankalardan kredi alamama durumu. Bankaların verdiği faiz oranından çok daha yüksek oranlara senet karşılığı verilen kredilerde bahse konu faktoring şirketleri yasal olarak kredi tahsisi yapabiliyor. Kredi tahsisinde bankalara nazaran daha esnek davranan bu kurumlar kredi skoru düşüklüğü, bankalarda kredileri bulunduğu için yenisini alamayan kişilere gerekli nakit desteğini sağlayabiliyorlar.

Önemli Bilgi: Faktoring şirketleri piyasada deyim yerinde ise “pusuda bekleyen akbabalardır”. Kendilerine mümkün mertebe son çare olarak ulaşılması ve finansman için gereken her yolun denenmesi elzemdir. Ayrıca bu firmaların kanundan doğan kredi skor araştırması yapmak yetkileri de mevcuttur. O sebeple sizden aldıkları çeklerin, senetlerin cirantalarını sonuna kadar araştırırlar. Bu sayede yaş tahtaya basmazlar.

Bankalardan kredi başvurusu reddi alabilmeniz için türlü sebepler bulunuyor. Bu sebeplerden ziyade önemli olan bu sebepleri taşıyan kişilere senet karşılığı kredi veren kurumlar olması. Ekonomik olarak zor günler geçiren kişiler için neredeyse tek yol olan bu hizmetin alınması çok mantıklı bir adım olmayabilir. Zira bu hizmet için tavsiyelerde bulamazsınız. Fakat zaman içerisinde öyle bir duruma gelirsiniz ki elden kredi veren kişileri arama yoluna gidersiniz. Bu noktada ise yasal olmasından dolayı en iyi yol Faktoring şirketleri oluyor. Bu şirketler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetleniyor ve yasal olarak belli bir zemin üzerine oturtulmuş durumda.

Faktoring Şirketlerinden Kredi Alımı

Banka yasaklısı konumunda iken nakit ihtiyacınızı faktoring şirketlerinden karşılama talebiniz olduysa bu işlem için elbette bir Faktoring kurumu bulmanız gerekiyor. Bu tür kurumların hepsi uygun şartları taşıyor olmanız halinde talebinize olumlu cevap verebilir ve istediğiniz tutarlarda elden kredi alabilirsiniz. Fakat başvurunuzun bir garanti olmuyor. Yani bu şirketlerde talebinizi olumsuz yanıtlayabilirler.

Faktoring Şirketleri senetle kredi tahsisinde öncelikle bu kişiyi tanımak ister. Özellikle gelir durumunuz, mal varlıklarınız, ödemelerdeki tavrınız önemli hususlar. Özellikle ödeme alışkanlıkları bankalarda olduğu gibi bu kurumlarda da incelenen bir husus. Belgelerden ziyade başvuru ile göstermiş olduğunuz hal ve tavırlarınız bu desteği almanıza etki eder. Bu sebeple attığınız adımdan konuşmalarınıza kadar dikkat edilmesi gereken hususları gözden geçirmenizi tavsiye edebiliriz. Bununla birlikte kimlik gibi bazı belgelerin talep edilmesi de mümkün.

Faktoring Şirketleri BDDK tarafından denetlendiğini, prosedürlerin yasal zeminler üzerinde hareket ettiğini belirtmiştik. Bu nedenle aradığınız şirketlerin listesine ulaşmanın en mantıklı yolu BDDK oluyor. Burada vatandaşa hizmet vermek amacıyla kurum gerekli ilanları ve duyuruları internet sitesi üzerinden yapıyor.

Faktoring şirketleri tamamıyla ticari firmalara parasal destekte bulunuyor. Burada gerçek kişilerin başvurularının kabul edilmesi yasal olarak ta mümkün değil. Bunun için üzerinize kayıtlı bir ticari firmanın olması ilk şartlardan. Üç farklı maddi destek sağlayan bu şirketler destek için uygun olanı tahsis ediyorlar. Tahsilat yönetimi, Nakit yönetimi ve Alacak yönetim Faktoring şirketlerinin sağladığı finansmanlar oluyor.

Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri

BDDK öncelikle bu faktoring şirketlerinin kurumuna onay vermeli. Bu onayları da internet sitesinden yayınlıyor. Yayınlanan kararda tarih, sayı ve şirketin kuruluşunda adı geçen kişiler belirtiliyor. Bu belirtilen kişiler yetkili olarak şirket yetkilisi oluyor. Maddi olarak destek açısından başvuru yapmak istediğiniz faktoring şirketlerini bu onayı aldıklarından emin olmak gerekiyor. Ayrıca söz konusu Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman şirketlerinin kuruluşu için bir yönetmelik çıkarmış durumdadır. Bu yönetmelik maddelerinde yapılan değişiklikler Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giriyor. Ayrıca yine BDDK sitesinden bu yönetmelik değişikliklerini takip edebiliyorsunuz. Başlıca inceleyebileceğiniz bazı Faktoring Şirketleri şu şeklide;

  • TAM Faktoring
  • MNG FAktoring
  • Fiba Faktoring
  • Halk Faktorin
  • Arena Faktoring
  • TEB Faktoring
  • Tradewingd Faktoring
  • Prime Faktoring
  • İş Faktoring

İsimlerden de anlaşılacağı üzere bankalara bağlı olarak ortak şirketlerinde varlığından söz etmek mümkün. Bankaların geneli gerçek kişilere hizmet verirken aynı zamanda ticari firmalara da bu senetle kredi veren kurumlar üzerinden de hizmet vermektedir.

Ancak bu noktada belirtmek gerekir ki faktoring şirketleri senet karşılığı verdiği bu nakit parayı kredi olarak değil de alacağın temlik edilmesi suretiyle de verebilir. Yani senedi bir nevi satmış oluyorsunuz. Bu durumda faktoring şirketi senedin yeni sahibi konumuna gelir. Artık sizin yerinize tahsilat yapabilme hak ve yetkisine sahiptir.

Yorum yapın

Krediler