E-Devlet’ten Kredi Notunu Öğrenebilir miyim?

Devletin vatandaşa en kısa başvuru yolu haline gelen e-devlet her geçen gün yeni hizmetlerini vatandaşlara sunmaya başladı. Bu anlamda Kredi notu bankacılık sektörü için önem arz eden bir husus. Vatandaşlarda kredi notunun kaç olduğunu kredi talebi olmasa dahi merak eder hale geldi. Bu anlamda devlet yeni bir adım daha attı. Vatandaşlar artık e-devlet üzerinden ayda bir kez kredi notunu sorgulayarak öğrenebilecekler. Bu durum 15 Mart tarihi itibariyle geçerli hale getirildi.

Yapılan açıklama neticesinde 15 Mart 2019 tarihinden itibaren vatandaşlar ayda bir kez olmak üzere e-devlet üzerinden kredi notunu sorgulayabilecekler. Giriş yapmak için burayı seçebilirsiniz.

E-Devlet’ten Kredi Notunu Öğrenebilir miyim? Vatandaşlar ile devlet arasında en önemli ve sürekli köprü görevini gören dijital ortamdaki devlet kanalı e-devlet kişinin durumuna göre farklı hizmetler vermeye devam ediyor. Sürekli güncellenen ve yenilenen e-devlet’ten kredi notu öğrenilir mi?  Gibi soruları bulunan kişilerin ortak noktası not düşüklüğü diyebiliriz.

UYARI: E devletten yapacağınız bu sorgulama maalesef aktif ve pasiflerinizi net ve detaylı gösteren kapsamlı bir sorgu olmayacaktır. Bu sebepten ötürü gelecek haritası çizebilmek ve yatırım planları yapabilmek adına doğru tayin yapmak için cüzi ücretler ödemenizi  ve kapsamlı kredi notu raporu almanızı şiddetle öneririz. İnanın 3 kuruş para vermeniz karşılığında çok değerli enformasyonlara sahip olmuş olacaksınız. Şunu unutmayın içinde bulunduğumuz çap “bilgi çağı“. Bu çağda ise en değerli bilgilere sahip olan ve en doğru şekilde işleyen/değerlendiren kazanır!

Kredi Notumu e-devletten Öğrenebilir miyim?

Bilgisayarlardan ziyade akıllı telefonlar ve internetin bu telefonlara entegresi sonucunda vatandaşlar istedikleri hizmetin hemen hemen hepsini dijital ortama bağladı. Bunun kolaylığı ve anında hizmet alınabilmesinde büyük etkisi olacak ki, her geçen gün bu sisteme başvurular biraz daha artıyor. Bankacılık ürünleri e-devlet dışında hizmet verirken bir çok vatandaş bu işlemlerinde uygulanabilmesi talebinde. Şu an için böyle bir alternatifimiz olmasa da ilerleyen dönemlerde gelişen teknoloji ve uyum yasaları ile birlikte hangi aşamalara geleceğini hep birlikte göreceğiz. Fakat bulunduğumuz nokta itibariyle kredi notunuzu e-devletten öğrenme gibi bir sorgulama sayfası bulunmuyor ve güncel not bilgilerinizi buradan öğrenemiyorsunuz.

Neden E-devlette Kredi Notum Yok

Kredi notu denilen sistemi ekonomimize entegre eden finans kuruluşlarımız olan bankalardır. Bu bankalar bu sistemi oluşturmasında kendilerini olumsuz tüketici davranışlarına karşı güven altına almak öncelikli. Bu nedenle çıkan yasalarla bir bağı bulunuyor olsa da devlete bağlı olarak yapılan bir işlem değil. Zira kredi notunu öğrenmek isteyen tüketiciler öğrenme kanalları üzerinden ücret ödemek zorunda kalıyor ve finansal kuruluşlar bu aşamada gelir kaynağı olarak görüyor. Bu sebeple e-devlet üzerinde kredi notu öğrenme sayfası mevcut değil.

Kredi kayıt bürosunun öncelikli olarak kendisine hizmet vermesi amacıyla oluşturulan not işlemi bugünkü noktada içinde para olan bütün işlemlerin başlıca sorgulama kaynağı. Bu kaynak ile kişilerin finansal ödemelerinde ne kadar sadık olduğu ve verilecek ürünlerin bedellerini ödeyip ödemeyeceği gibi hususların cevaplanmasına yardımcı oluyor.

Kredi Notunu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notu diğer adıyla findeks Notunu sorgulamak için öncelikli https://www.webkredi.org/findeks-kredi-notu-sorgulama-ve-ogrenme/ yazımızı okunanızı tavsiye edebilirim. Notunuzu öğrenmenin bir çok yolu bulunurken bununla birlikte ücretli ve ücretsiz öğrenme gibi alternatiflerinizde bulunuyor. Ücretsiz öğrenmenin en iyi yolu ise bir banka şubesine kredi başvurusunda bulunmak.

E-devletten Kredi Notu Çalışması Bulunuyor mu?

Güncel veriler eşliğinde henüz bir çalışma yapıldığına dair bir duyuru bulunmuyor. Fakat ilerleyen dönemde neler olacağına dair bir nokta atış göstermek doğru değil. Fakat güncel yapılan işlemler neticesinde Findeks ve Kredi Notunu oluşturan kurum ve kuruluşların vatandaşların bu bilgilere ücretsiz olarak ulaşımına sıcak bakmayacaklarına kesin gözüyle bakabiliriz. Milyonlarca müşteriye hizmet dalı olarak bankaların önemli gelir kapısını oluşturan bu sistemden vazgeçilmeyeceği gibi daha da ileri götürülebilir.

Tüketiciler genel olarak kesin bir kredi notu teşhisi koyamazlar. Fakat bir kişinin bankalar ile alışverişi sonrasında kendisinin kredi notu hakkında az veya çok bir fikri olacaktır. Bankalara karşı borcunuza sadıksanız, ödemelerinizde aksama bulunmuyorsa ve kredi borcunuz yoksa notunuz kredi alımına uygundur diyebiliriz.

Yorum yapın

Krediler