Ev Tapusu Üzerine Kredi Çekilir mi? (İpotekli Kredi)

Kredi ürünlerinden bir yada bir kaçını kullanmak isteyen kişiler gelirlerinin düşüklüğü, kredi notu gibi nedenlerle teknik olarak kredi alamayacak durumda olabilirler. Özellikle bu türde kredi almaya müsait olmayan kişilerin tercih ettikleri hususlardan birisi ev tapusu üzerine kredi çekilir mi olarak karşımıza çıkabiliyor. Evet bankalar taşınmaz gayrimenkulümüz olan ev tapusu üzerine ipotek koyarak talep eden kişilere konut kredisi ve diğer kredi ürünlerini tahsis edebiliyor.

İPUCU: Eğer ki halihazırda düzenli para akışı yok ise yani istikrarlı bir geliriniz mevcut değil ise bankalar yine size kredi vermeye yanaşmayabilirler. Çünkü ev tapusunu paraya çevirme süreci son derece sancılı ve meşakatlidir. Bankalar bu süreçle uğraşmak istemez. O sebeple işlerini daha da sağlama almak isterler. Ev tapusunun yanında düzenli maaşı olan bir yakınınızı kefil olarak götürürseniz çok yararlı olacaktır.

2. TÜYO: Arkadaşlar ev tapusuyla falan olacak iş değil bu. Şu devirde büyük krediye girmek akıllıca değil. Hem kredinin sonradan ödenememe riskini bertaraf eden hem de faiz denilen illettin doğurduğu masrafaları en asgariye indiren “çekilişle/kurayla ev ya da araba aldıran sistemleri deneyin“. Ancak bu sistemleri de üçkağıtçı firmalarda değil adam gibi kendi öz sermayesi ile iş yapan doğru delek firmalarla deneyin. Aksi halde sonradan tongaya düşme ihtimaliniz söz konusu olabilir.

Adınıza Kayıtlı Ev Tapusu İle Kredi

Ev tapusu üzerine alınan krediler neticesinde banka doğal olarak evinizin üzerine ipotek koyuyor. Diğer adı da rehin olan ipotekli kredi ile konut, iş yeri yada ihtiyaç kredisi alabilmeniz mümkün. Taşınmaz gayrimenkulünüz bulunuyorsa bu gayrimenkul resmi olarak sizin adınıza kayıtlı ise bankaya başvurarak ev tapusu üzerine ipotekli kredi çekebiliyorsunuz. Fakat bu noktadan itibaren mevcut kredinizin vadesinde taksitlerini ifa etmeniz gerekir ki, evinizden olmayın. Çünkü kredi taksitlerinin ödenememesi durumunun gerçekleşmesinin ardından banka ipoteğe istinaden evinize el koyabilir ve kredi borçlarınızın tahsili için bu evi satarak maddi kaybını kurtarmaya çalışır.

Kredi Yasaklısı Konumundakilerin Tercihi İpotekli Kredi

Özellikle kredi yasaklısı konumunda olan kara listelerde isminizin olması halinde kredi alamamanız gayet normal. Bu durumda size hiç bir banka kredi vermez. Fakat teminat gösterebilecek değerde eviniz bulunuyorsa bu evin tapusu üzerine kredi tahsisi yapılabilir. Bankalar ipotekli kredi de farklı değerler üzerinden kredi verebiliyor. Yani ipotek ettireceğiniz eve öncelikle eksperler bir fiyat belirliyor. Bu fiyatın üzerinden kredi tahsisinde bulunuyorlar. Ziraat Bankası ipotekli kredi tahsisinde gösterilecek gayrimenkulün değerinin yüzde 80 oranında kredi tahsisi yapıyor. Çekilen kredi ihtiyaç kredisi ise maksimum 36 ay, konut veya iş yeri kredisi ise 120 ay vade ile size kredi veriyor. Buradaki oran bazı bankalar yüzde 75 ile sınırlı iken bu sınırı banka ile görüşerek kendi aranızda halledebiliyorsunuz. Yani banka biraz daha esnek davranabilir ve istediğiniz oranlarda kredi verebilir.

Ev tapusu üzerine kredi almanız halinde evinize ipotek konulmasından dolayı aldığınız kredi vadesi boyunca bu ev için satış işlemi gerçekleştiremiyorsunuz. Evin bütün kullanım hakkı sizde olmasına rağmen tapu da görünen rehin yüzünden satışa çıkarmış olsanız dahi resmi olarak satış imkanı Tapu Müdürlüklerinden geri dönecektir. Çünkü ipotekli mal satışlarına engel bir durum vardır.

Ev Tapusu Üzerine İpotekli Kredi İçin İstenilenler

İpotekli kredi almak istiyorsanız ipoteği koyduracağınız evin tapu fotokopisi ile kimliğiniz ile istediğiniz bankaya başvuruda bulunuyorsunuz. Banka size başvuru esnasında matbu dilekçeler ile sizi uğraştırmadan başvurunuzu alıyor. Kredi geri ödemelerinin yapılabilmesi için gelir belgenizi isterlerken gelir durumunuzun yetersiz kalması halinde bankalar sizden ayrıca kefil yada kefiller de talep edebilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Bu tür kredilerde faiz oranının mükerrer mi yoksa limitli mi olduğu sorgulanmalı. Eğer zincirleme faiz söz konusu ise krediyi ödememeniz halinde malınızın tamamından daha fazlasını kaybetmeniz mümkündür. Buna engel olmak için fahiş yararlanmanın söz konusu olduğu, gabinin mevcut olduğu ipotekli kredi sözleşmelerinden sakınmanız gerekmektedir. Böylesine önemli ve büyük meblağların konuşulacağı kredi sözleşmesinin finansal hukuk alanında bilgili bir hukukçu tarafından incelenmesi yapılmalıdır. Bu kredi sözleşmelerinin;  tek başına bir vatandaşın anlayabileceğinde daha karışık terimlerin ve deyimlerin olduğu bir sözleşme olduğunu unutmayın.

İPUCU: Eğer ev tapusu üzerinde ipotek çekerseniz yine de bu evi satmanız mümkündür. Ancak böylesi bir durumda evin tapu kütüğündeki şerhler hanesine not düşülür. Bu özel şerh sayesinde 3. kişilerin iyiniyet  iddiaları geçersiz sayılır. Yani sonuç olarak böylesi bir durumda satacağınız kişiye söylemek kaydıyla malınızı ipotekli olarak satabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler