Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankalar, insanların artan ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına çeşitli hizmetler sunuyorlar. Her alanda nakit desteği vererek müşterilerinin işlerini kolaylaştıran bankaların elbette bazı şartları bulunuyor. Bu şartlardan en önemlisi ve ilki kredi sicilidir. Müşterilere güvenebilmek ve verilen paranın geriye ödenebileceğine ikna olmak için kullanılan kredi sicili sistemi, müşterinin güvenilirliğinin tespit edildiği bir tür puanlama yöntemidir.

TÜYO: Her banka için ayrı ayrı sicile sahip olmadığınızı ve bir bankanın siciliniz hakkındaki yorumunun diğer bankalar için de geçerli olduğunu bilmelisiniz. Kredi Kayıt Bürosu adı verilen kurum “borç alışkanlıklarınız ile ilgili kişisel verilerinizi” siz açık rıza göstermeseniz bile kaydetmesi bu senkorizasyonu sağlamaktadır. Bu sebepten ötürü siciliniz çok önem taşımaktadır. Bozmamaya ve düzeltmek için elden ne geliyorsa yapmaya gayret etmek gerekir.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicil puanınız hesaplanırken ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınıza, hali hazırda ne kadar borcunuz olduğuna ve benzeri unsurlara bakılır. Bankalara olan kredi borçlarınızın taksitlerini zamanında ödemeniz durumunda kredi puanınız yüksek olur. Kısacası borcunuza sadık olup olmadığınızı kontrol amaçlı kredi sicili sistemi kullanılır. Kredi sicilinin oluşturduğu elementler kişinin bir anlamda Kredi Notu ile Findeks Kredi Notudur diyebiliriz.

Banka Kredi Sicili Nasıl Bozulur?

-Herhangi bir bankadan kredi çekerek kredinin taksitlerini zamanında ödememeniz durumunda kredi siciliniz olumsuz etkilenir.

-Kullanmış olduğunuz kredi kartı borcunuzun ödemelerini geciktirmek veya hiç ödememek banka kredi sicilinizin bozulmasına neden olur. Ayrıca kredi kartı taksitlerinizin asgari tutarının üstünde hiçbir zaman ödeme yapmamakta olumsuzluklardan biridir.

-Borç karşılığında bankalara sunulan çek ve senetlerin ödemelerinin aksatılması kredi sicil notunuzun düşmesine neden olur.

Banka Kredi Sicilinin Temizlenmesi için Yapılması Gerekenler

Birçok insan bankalara ihtiyaç duyar ve doğal olarak “kredi sicili nasıl temizlenir?”sorusuna yanıt arar. Kredi sicilinin bozulması halinde 5 yıl süre ile bankalar kredi desteği vermezler. Beş yılın sonunda da bankacılık ürünlerini vermekten kaçınabilirler. Bu nedenle kredisi sicili notu, kredi kullanmak isteyen şahıs ve firmalar için oldukça önemli bir unsurdur. Banka kredi sicilinizin düzelmesi veya bozulmaması için bazı kurallara uymalısınız. Bankalara olan ödemelerinizi zamanında yaparak kredi notunuzu koruyabilirsiniz. Bankanın size tanıdığı süre zarfı içerisinde belirtilen taksit tutarını ödeyerek kredi sicilinizi temiz tutmanız mümkün.

Bankalara olan ödemelerinizi geciktirdiğiniz veya borçlarınızı hiç ödemediğiniz için kredi siciliniz bozulmuş olabilir. Bu durumda 5 yıl boyunca kredi kullanmanız mümkün olmayabilir. Bunu bir fırsata çevirerek kredi sicilinizi temizlemek için borçlarınızı bankanız ile anlaşarak yeniden yapılandırıp, ödemelerinizi düzenli olarak yapabilir ve kredi sicilinizi düzeltebilirsiniz. Ayrıca bazı dönemlerde devletin çıkarttığı çeşitli aflardan yararlanarak banka kredi sicili notunuzu temize çıkarabilirsiniz.

Kredi Sicili İle Kredi Notu Arasındaki Fark

Kredi Sicili kişinin bankalardan yapmış olduğu alışverişler neticesinde meydana getirdiği bilgilerin tümünü gösterir rapordur. Burada sizin almış olduğunuz krediler, alabileceğiniz kredi limitleri, kartlarınız ve kartlarınızın limitleri gibi hususların yer aldığı rapor kredi sicilinizi oluşturuyor. Bankalardan almış olduğunuz bankacılık ürünleri neticesinde ödemelerinizi nasıl yaptığınız, ödeme aralıklarınız, ödeme gününü geçirmeleriniz yada erken ödemeleriniz gibi bir çok ayrıntıya yer verir. Burada ayrıntı önemlidir. Kredi notunda sadece not bulunurken sicilinizde en ufak ayrıntıyı bile inceler ve bilgi sahibi olabilirsiniz.  Öyle ki bu alışverişler neticesinde yasaklı durumuna gelebilir ve bankacılık ürünlerinden uzak kalmak zorunda kalırsınız.

Kredi sicilinde kara listeye girmeniz için belli başlı birkaç adımı atlamış olmanız gerekir. Bunların başında borcunuzu ödememeniz, bu ödememe olayını 90 gün yani üç ay boyunca uzatmanız ile yasaklı konumuna gelme serüveniniz başlamış olur. Bu başlangıç ile bankalardan sizden uzak durur ve taleplerinizi olumsuz yanıtlar.

Kredi siciliniz ile düşen kredi notunuzu yükseltme yolları elbette var. Bu yolları ve nasıl yapacağınız öğrenmek için Kredi Notu Nasıl Yükseltilir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Sicili Kara Liste Ne Demek?

İster kullanmış olduğunuz kredi olsun, isterseniz bir yakınınızın kullandığı krediye kefil olmuş olun üç aylık kredi ödeme süresinin geçirilmesi sonrasında hem krediyi kullanan hem kefil olan kişiler başlayan yasal takip süreci ile birlikte kara listeye girmiş oluyor. Buradaki kara listenin anlamı kredi sicilinizin bozuk olduğu, önümüzdeki yıllar içerisinde bir af çıkmaması halinde beş yıl boyunca kredi ve kredi kartı kullanamayacağınız anlamına gelmektedir. Zaman geçere ama sizin yapmamış olduğunuz ödemeler her daim kayıtlar bulunur ve sizin hayatınız boyunca bankacılık işlemleri esnasında karşınıza çıkar.

Kimlerin Kredi Sicili Bulunuyor?

 Bankacılık ürünlerinin tümünü oluşturan ve bu ürünlerden hizmet alan kişilerin kredi sicili bulunur. Bankacılık ürünlerinden kastımız konut kredileri, tüketici kredileri, taşıt kredileri ile kredi kartlarını başlıca gösterebiliriz.

 

Kredi Sicili Nerede Tutulur?

Genel olarak bakıldığında bazı kişiler tanıdık kişileri araya alarak kaybetmiş olduğu kredi sicilini düzeltme arayışına girdiği oluyor. Fakat bu diğer gündelik işler gibi karşılanmıyor. Bankalarla işlem gören herkesin sicili Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından tutuluyor ve bu merkezin geliştirdiği Kredi Kayıt Bürosu uzun süredir bu işlemleri gerçekleştiriyor.

Kredi Sicilimde Risk Raporu Hatalı, Nasıl Düzeltebilirim?

Birer tüketici olarak kredi notunuz ile kredi sicilinizin yanlış işlendiği hakkında bir bilgiye sahipseniz bu işlemin düzeltilmesi için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine başvurabilirsiniz. TBB Risk merkezine ulaşım için müşteri hizmetlerini 444 99 69 arayabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden de başvuru yapabilir, mail gönderebilir hatta şahsen başvuru yapmanız da mümkün.

Kredi Sicil Affı Çıkar mı?

Zaman zaman daralan bankacılık piyasasını ve tüketicileri rahatlatmak adına kredi sicil affı çıkarılabiliyor. Son sicil affı 2017 yılında çıkarıldı. Fakat önümüzdeki süreç içerisinde bir kez daha çıkar mı, ne zaman çıkar bu bilinemez. Fakat ilerleyen dönemlerde çıkarılması talebi her daim olmuştur. Fakat çıkarılsa dahi bu af sonrası işlemlerinizde dikkat edilmeli ve ödemelerinizi yerinde yaparak kendinize yeni beyaz sayfalar açmalısınız.

Kredi Sicili Yasaklısıyken Dikkat Edin

Borçlarınız yüzünden sicil bozukluğu yaşamış ve yasaklı konumuna gelmiş olabilirsiniz. Bu sürecin sonunda yasaklı sürede bankalar ile aranızı sıcak tutmanız gerekir. Sizler yine hesaplarınız üzerinden otomatik ödeme talimatı vererek, banka hesaplarınızı düzenli kontroller sonrasında ılıman tavrınızı ortaya koymalısınız. Bu tavır ile yasak kalkması sonrasında kredi alabilme ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır. Yasak bitiminde bankalar sizin durumunuza göre yine kredi tahsis etmekten kaçınabilirler.

Yapılandırmayı Gözden Geçirin

Bankalara olan borçlarınızın üst üste birikmesi nedeniyle zorluk çekebilirsiniz. Bu zorluk sonrası yasaklı konumuna gelmektense bankalara olan borçlarınız yapılandırma yoluna gitmeniz sağlıklı bir adım olabilir. Bu nedenle tüm borçlarımı bir bankada toplama başlıklı yazımız size ilaç gibi gelecektir.

Yorum yapın

Krediler