Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Nasıl Yükselir? Bankalardan talep etmiş olduğunuz kredi veya kredilerinizde bazı değerlendirme aşamalarından geçmelisiniz. Bu değerlendirme aşamalarında ise sizlerin bankalar ile aranızdaki ticari sicilinize bakılmaktadır. Kredi notu ise, KKB tarafından tutulan bankalar ile aranızdaki tüm alışverişlerin rakamsal olarak değerlendirilmesidir. Kredi notunuzun düşük olması da alacağınız kredilerinizde olumsuz olarak sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Kredi notunuzun düşük olması nedeni ile alamadığınız kredileriniz veya kredi kartlarınız sizlere sıkıntılar yaşatmaktadır.

EN ETKİLİ FAKTÖR HANGİSİ: Kredi notu belirleyen sistemsel algoritma elbette onlarca sinyali değerlendirip kredi skorunuzu belirliyor. Ancak hangisi en etkili diye soracak olursanız size “aktifin pasifi geçmesi” diyebilirim. Bu veri finansal durumunuzla ilgili en değerli enformasyondur. Sonuçta iflas edip etmediğinizi gösteren en kolay detay budur. Ancak bunun yanında diğer faktörlere de dikkat edip skor yükseltmek için yapmanız gerekenleri kusursuzca yerine getirmelisiniz.

UYARI: Kredi notunuzu bizzat kendinizin sık sık sorgulaması olumlu değerlendirilmez. Bilginiz olsun.

Kredi İçin Kredi Notu Değerli

Kredi notunun günümüzde oldukça değer olması nedeni ile yüksek seviyelerde tutulması gerekmektedir. Kredi notunuz düşük ise yükseltebilmeniz için de bazı çalışmalar yapmalısınız. Peki Kredi Notu Nasıl Yükselir? Eğer var olan bir kredi borcunuz veya kredi kartı borcunuz var ise hemen ödemelisiniz. Gecikmede bulunan herhangi bir ödemeniz var ise hemen kapatmalısınız. Bundan sonraki aşamalar da ise bankalar ile aranızdaki alışverişleri düzenli olarak yapmalısınız. Alacağınız yeni kredilerinizi vadelerini gününde ödemelisiniz. Yapacağınız kredi kartlı alışverişlerinizde taksitlerinizi gününde ödemelisiniz.

5 Yıl Yasaklı Durumuna Düşüyorsunuz

Eski dönemlerde ödeyemediğiniz kredileriniz veya kredi kartlarınızdan dolayı kredi notunuzun düşük olması veya icrada olmanız durumların da ise kredi veya kredi kartı almanız mümkün olmayacaktır. Bu durumdan ise en az 5 yıl süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Bu durumdan kurtulmanız esnasından sizlerde bankalar ile aranızdaki sorunları iyiden iye çözebilirsiniz. Kendinize bir hesap açarak bu hesap üzerinden nakit para akışı yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı sistemi ile birçok ödemelerinizi bu hesap ile yapabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatları, EFT hesaplar, havaleler, fatura ödemeleri ile bankalardaki sicilinizi düzenleyebilirsiniz.

Yapacağınız bu işlemlerin ardından belirli bir süre sonra kredi notunuzda yükselecektir. Yapacağınız bu işlemlerin ardından kredi notunuzun sizlerin istemiş olduğu kredi miktarının verilmesine sebep olabilir. Yeni bir kredi alırken de düşük miktarlı ve kısa vadeli olmasına dikkat edebilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler