Acil Para İhtiyacını Karşılama Durumları

Acil paraya ihtiyacınız olmuşsa ve bu ihtiyacınız ilk kez oluyorsa bankalara başvurmanıza rağmen alamamışsanız size kötü haberlerimiz olabilir. Bankalar herkese kredi vermez. Kredi vermek için gerekli şartlar bellidir ve siz bu şartları taşımıyor olmanız nedeniyle bankalar sizden uzak durur. İnternet siteleri üzerinden acil para sorgusu sizi hep yanlış yerlere götürür. Bunun nedeni ise kimsenin size borç para vermeyeceğidir.

Acil Para İhtiyacı Nereden Karşılanır?

Acil para ihtiyacını karşılama yolu ilk olarak elbette anne, baba kardeş gibi önceliklerin yanında eş, dost ve akrabalardan geçiyor. Fakat günümüzde ekonomik olarak sıkıntı içerisinde olan insanların varlığı ve zaman içinde bankaların varlığını daha iyi hissettirmesi eş ve dosttan alınan paraları tahtından etti. Bankalar ellerindeki gücü iyi kullanarak hemen hemen herkese ulaştı. Kredi olarak olmasa dahi kredi kartları ile insanları neredeyse bankaya bağımlı hale getirdi. Ödenemeyen borçlar nedeniyle bir çok kişi icralık oldu, evinden, barkından arabasından olanlar oldu. Zaman içerisinde zor durumda olanlara devlet tarafından sağlanan yapılandırma imkanları bir nebze insanların nefes almasına neden olsa da yine zaman içinde insanlar bu durumdan uzaklaşıp olanlardan ders almadan yeniden borçlanma yoluna gitti. Bu nedenle bankalarca kredi ürünlerinin verilmesi yasağı olan binlerce kişinin varlığından söz etmek mümkün.

Okuyun : Kredi Kartını Nakite Çevirme Yolları

Nakit Para Verilir Başlıkları

Nakit Para Verilir başlığı ile bir çok siteye ulaşım imkanınız olmuş olabilir. Muhtemelen de bu sitelerden eliniz boş dönmüşsünüzdür. Fakat elden senetle para veren kişilerin varlığı herkesçe bilinen hususlar arasında. Bu borç verme işlemi etrafınızda oluşan bir çok esnaf tarafından gerçekleştirebilir. Geçmiş yıllarda borç para, senetle para gibi hususların ana kaynağı kuyumcular idi. Bu nedenle piyasada borç para veren kuyumcular başlığına da ulaşabiliyoruz. Elbette kuyumcuların ana kaynağı altın olması münasebetiyle bu işe daha yatkınlar. Ellerinden nakit para akışının altın üzerinden gerçekleştiriliyor olması bir çok kolaylığı sağladığı için buradaki işlem beklentileri karşılayabiliyor.

Kuyumcu Esnafından Acil Para Çözümü

Geçtiğimiz dönemlerde kredi kartına taksitle altın satışları ile bu durum kuyumcuların işine çok geliyordu. Sebebi de kişilerin nakit para elde edebilmek için kredi kartlarını kullanmaları olmuştu. Bu durum zaman içerisinde daha çok kullanılması bir çok tüketiciyi zor durumda bıraktı. Kuyumculardan alınan altınlar daha ucuz paralara yine kuyumcuya satılması, aradaki oluşan fark ile kişilerin ciddi maddi kayıplar yaşaması, ayrıca taksitlendirme nedeniyle bankalara gereğinden fazla komisyon ödemeleri ile karılaşmaları devlet tarafından yakından takip edildi. Bu mağduriyetin giderilmesi amacıyla altın alımında kredi kartına taksit yasağı getirildi.

Altın Alımında Kredi Kartına Taksit Olayı

Altına taksit yasağı olayı kuyumcu esnafının hiç istemediği hususlardan bir tanesi. Nitekim yüksek pahalara neden olan altının alım gücü zayıflayan tüketiciye satışı durma noktasına geldi. Bu durumdan peşin alım yapamayan tüketicilerde etkilendi. Zira takılarda kullanılacak altının alımı da buna engel oldu.

Altın alımında taksit yapan kredi kartları başlıklı yazımızda ayrıntılara değinmiş olsak ta, son dönemde ziynet eşyaları için taksitlendirme imkanı tekrar getirildi. Altın alımında kredi kartına dört taksit imkanı başlıklı yazımız bu ayrıntıları daha iyi öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu durum tam olarak beklentileri karşılayamamış olsa da, kuyumcu esnafının bir nebze yüzünü güldüren bir düzenleme oldu.

Kısaca Acil Para Çözümü

Kısaca para ihtiyacı Türkiye’de bankalar tarafından karşılanan bir husus. Bu karşılama da yasal yollardan ve yönetmelikler gereği yerine getiriliyor. Senetle para hususu bir diğer deyişle tefecilerden para alımı yasak bir husus. Bu nedenle haklarınızı arayamayacağınız bir borç para alım yolu. Ayrıca gereğinden fazla para ödemesi yapma, fazla faiz unsurları da dikkate alındığında üzerinde durmamanız gereken bir yol olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bunlara rağmen yasal olarak elden senetle para veren faktoring şirketleri de bulunuyor. Bu şirketler herkese vermese de alım şartlarını karşılayan tüketicilerin bulunduğu da gerçek. Yinede alternatif olarak değerlendirilebilir.

Yorum yapın

Krediler