Kara Listeden Çıkmak İçin Öneriler

Kara Listeden Çıkmak İçin Öneriler var mı? Bankalar, müşterilerine kredi vermeyi, kredi kartı imkanı sunmayı çok severler. Çünkü uzun vadede aslında ödeme alabilecekleri finansal bir gelir sağlamış olurlar. Bu sayede kredi çeken müşteri sayısının artması, bankaların da finansal ömürleri açısından oldukça yararlıdır. Fakat bankalar, ödemelerinde aksaklık yaratacak kişilere kredi vermek istemez.

İPUCU: Banka durduk yere kolay kolay kara listeye adam almaz. Eğer haksız chargeback, haksız kredi kartı kullanımı ve vergi kaçakçılığı gibi cürümlerden dolayı bu listede değil iseniz pekala mümkündür. Bunun için yapabilecekleriniz 3 adımdadır. Biricindi adım “borç kapatma”, ikinci adım “otomatik ödeme talimatları”, üçüncü adım ise “aktif ve gelir arttırmadır”. Bu 3 sinyal düzenli olarak kredi kayıt bürosu sistemleri tarafından algılandığında algoritma sizi öne çıkaracak ve kredi notunuzu hızlı bir şekilde arttıracaktır. Ancak bunun zaman alan bir süreç olduğunu ve en az 3 ayda toparlanış işaretlerini vereceğini söylemekte yarar var. Bazı okurlarımız bunları uygulamaya daha yeni başlamışken sabırsızlanarak “hani ben günlerdir bu dediklerinizi yapıyorum bir şey olduğu yok” diye serzenişte bulunmaktadırlar. Değerli okurlarımız lütfen sabırlı ve dirayetli olun ve “istikrar” kelimesinin anlamına odaklanarak üzerinize düşen vazifeleri yerine getiriniz.

GÜNCEL BİLGİ: Arkadaşlar bazı ülkelerde “unutulma hakkı” kapsamında belirli süre geçtikten sonra eski yıllarda yapmış olduğunuz hovardalıklar, savsaklıklar kredi skorunuzu etkilememeye başlıyor. İşte böyle bir hak da Türkiye’de fiilen uygulanmasa da arada sırada gelen aflar sayesinde uygulama bulabiliyor. Bir de herşey bir yana bankalar aradan zaman geçtikçe bu eski olumsuz fiillerin etkisini düşürebilmekteler.

Kredi vereceği kişinin ödeme performansı düşükse, banka parayı alamamak gibi bir riskin altına girmez. Çünkü bankacılık sektöründe risk 13e güven oldukça önemli iki kavramdır. Bu iki kelimenin ortak olarak bulunduğu bir kavram da bankacılık sektöründe kullanılan en önemli kelimelerdendir: Kredi notu. Kredi notu bir kişiye kredi verilip verilmeyeceğinin anlaşılması için kullanılan, en önemli kıstaslardan birisidir. Bankalar, risk raporları doğrultusunda ortak bir havuzda tutulan kredi notu bilgileri sayesinde, kişilerin güven verip vermediği hakkında yorum yapabilir. Kredi verecekken de bu kredi notuna göre kararını verip, kendi risklerini ortadan kaldıracaktır.

Kara liste nedir?       

Kara liste, aslında halkımız tarafından literatüre kazandırılan bir kelimedir. Tüketicilerin kredi ve kart ödemelerini içeren ödeme performanslarını içeren kredi notunun telafi edilemez boyuta ulaşması ve borç ilişkisinde yasal yollara girilmesi durumunda kara liste konuşulmaya başlar. Kredi kartı ödemelerinizi ve kredi çektiğinizde hazırladığınız ödeme planınızı 90 gün boyunca ödemediğinizi varsayalım. Bunun üzerine banka size ihtarname gönderecek ve borcunuzu ödemeniz için yasal takip başlatacağını bildirecektir. Eğer tüm bu uyarılara rağmen borçlarınızı ödemezseniz, artık oluşturulan bilgi havuzunda siz güvensiz bir müşteri konumuna gelmiş olacaksınız. Kısacası halk dilinde ‘kara listeye girmiş’ haldesiniz. Bu durumdan sonra bankaların size kredi vermesi, yeni bir mevduat kullandırması ve gerekli işlemelere izin vermesi asla beklenmez.

Kara listeden çıkmak için öneriler nelerdir?

Öncelikle kara listeye giren bir kişi 5 yıl boyunca oradan çıkamaz. Bu yüzden de bu süre boyunca herhangi bir kredi çekme olanağınız bulunmaz. Hatta kara listeden kurtulsanız bile bankalar geçmiş bilgilerinizden bunu sistemlerinde görebilir. Bu da kredi çekmenize engel bir durum oluşturabilir. Kara listeden çıkmanın tek yolu gelebilecek sicil aflarına başvurmak olacaktır. Önemli olan kara listeye girmemek olacaktır. Kredi çekmeden veya kredi kartı kullanmadan önce, finansal durumunuzu iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Bu sayede asla kara listeye girmemiş olacak ve böyle kötü bir durumdan kurtulmak için çabalamayacaksınız

Yorum yapın

Krediler