QR Kodu İle Atm’den Kartsız Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yaşanan teknolojik gelişmeler her defasında hayatımızı bir nebze daha hızlandırmamızı ve boş vakit yaratmamızı sağlıyor. Böylelikle aslında önceden uzun süre beklediğimiz işlemler için daha az vakit harcıyoruz. Bu anlamda bankalar müşterilerine daha hızlı hizmet verebilmek adına başta teknolojik öğeler olmak üzere birçok alternatif kanaldan faydalanmaktadır.

QR kod ile işlem yapma bankaların önem verdiği teknolojik hizmetlerden birisi. Bu nedenle tüm bankalar QR kod ile para gönderme, para çekme işlemlerine olanak veriyor. Zamanla güvenlik açısından ele alındığında daha çok önem taşıyacak olan bu işlem için bankalar arasında farklı adımlar atılsa da hizmet olarak aynı sonucu verebiliyor. Bu nedenle hazırlamış olduğumuz aşağıdaki yazılarımızı bankalar nezdinde incelemeniz önem arz edebilir.

Bankaların müşteri potansiyelini artırabilmesinde önemli bir etken olan hızlılık kabiliyeti oldukça önemli olduğundan son dönemde birçok yeni uygulama karşımıza çıkmıştır. Bunların başında en yaygın olarak kullanılan mobil bankacılık hizmetleri yer alır. Mobil bankacılık aracılığı ile anında para transferi, ödeme, borç ödeme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Ancak mobiş bankacılığın avantajları bunlarla sınırlı değildir. Artın mobil bankacılık uygulamamızı kullanarak banka ATM’lerinden kartsız para çekebilme imkanımız da vardır. Bunun için ihtiyacımız olan şeyler ise; aktif internet bağlantısı, bankaya ait resmi mobil uygulama ve kameradır. Böylelikle siz de QR Kodu ile atmden kartsız para çekme işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz.

QR KOD İLE KARTSIZ İŞLEM ANINDA GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİYOR

QR Kod, tıpkı marketlerden aldığımız ürünlerdeki barkodlar gibi eşsiz bir koddur ve telefonlarımızın kamerası aracılığı ile taratılabilir. Bu kod ile para çekme işlemi de bankaların ATM’lerinden anında gerçekleştirilebilmektedir. Biz size bu işlemi adım adım açıklayacağız ve de QR kodu ile atmden kartsız para çekme konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Örnek olarak eğer İş Bankası müşterisiyseniz ve cep telefonunuzda İş Bankası mobil uygulaması yüklüyse işleminizi şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz;

Öncelikle müşteri numaranız ve şifreniz ile mobil uygulamaya giriş yapınız. Açılan ekranın sol kısmında bulunan menüye giriş yapınız ve burada da Para Çekme seçeneğini seçiniz. Karşınızda açılan ekrandan çekmek istediğiniz nakit miktarını belirleyiniz ve artık ATM’den işleminize devam edebilirsiniz.

ATM’den “9” tuşuna basmanız durumunda ekranda QR Kod belirecektir, bu kodu telefonunuzun ekranında aktif halde olan kameranıza okutunuz. Okutma işleminizin gerçekleşmesi ile birlikte cep telefonunuzda onay bildirimi belirecektir ve ATM size paranızı vermek üzere harekete geçecektir. Bu aşamada artık uygulamadan çıkış yapabilir ve ATM’den paranızı alabilirsiniz. İşte de QR kodu ile atmden kartsız para çekmeişlemi bu kadar kolaydır ve size zaman kazandırır.

Yorum yapın

Krediler