Ortak ATM Ücretleri Ne Kadar?

Sık sık görmeye alışık olduğumuz durumlardan bir tanesi de ortak ATM noktalarıdır. Hayatımızda önemli bir yere sahip olan ve müşterilerine 7 gün 24 saat hizmet veren bankaların para çekmemiz için bizlere sundukları ATM’ler bazı durumlarda ekstra ücretler alarak bizlere hizmet vermektedir. Zor durumda kalındığı anda ulaşılamayan bankanıza ait bankamatiği dışında her hangi bir bankanın bankamatiğiniz kullanmanız halinde ücret kesintisine neden olmaktadır. Fakat çekim yapmadan önce Ortak ATM ücretleri hakkında bilgi edinmek gerekir ki, cebinizden fahiş rakamlar çıkmasın.

Güncel Bilgi: Ortak ATM’ler eskiden para çekimlerinden ve göndermelerinde bankanın bizzat kendisine ait olan ATM’lerden daha çok para çekmekteydi. Ancak şimdi böyle bir “ayrımcı tutum sergilemekten” vazgeçmiş görünmektedirler. Ancak elbette illa biraz fark olacaktır. Bu cüzi fark sizi ortak ATM nimetini kullanmaktan caydırmasın. Çünkü inanın kalkıp ekstradan 500 metre 1 km gibi mesafeleri yürümenize değmez. Hele ki şu salgın sonrası dönemde böyle bir hareketin bedelini canınızla ödeyebilirsiniz.

Bu yüzden de webkredi ailesi olarak sizlere  Ortak ATM Ücretleri hakkında güncel fiyatlar hakkında bilgiler sunmak istiyoruz. Bankalar nezdinde hazırlamış olduğumuz yazılarımızı da güncel olarak incelebilirsiniz. Bu yazılarımız;

Ortak ATM’den alınan ücretler?

Yapı Kredi bankasının ortak ATM’si üzerinden yapacağınız para çekim işlemlerinde banka sizlerden para çekimi sırasında 3,5 TL ücret talep ederken, bankanın ortak ATM’sinden yapacağınız bakiye görüntüleme işleminden ise 50 kuruş ücret talep etmektedir.

İş bankasının ortak ATM olarak belirlediği ATM üzerinden yapacağınız para çekim işlemlerinde ise banka sizlerden bakiye görüntüleme yapmanız durumunda 0.25 TL işlem ücreti alırken, para çekim işlemleri sırasında ise 1.25 TL ücret kesimi yapacaktır.

Akbank ATM’leri üzerinden yapacağınız işlemlerde bankanın sizlerden talep etmiş olduğu fiyatlandırma hakkında bilgi verelim. Akbank ortak ATM’sinden yapacağınız para çekim işlemleri sırasında banka müşterilerinden talep edeceği ücreti 4 TL olarak belirlemektedir. Bakiye görüntülemesi yapılacak olan işlemlerde ise bankanın sizlerden 50 kuruş gibi bir rakam aldığını belirtmek istiyoruz.

Ortak ATM nedir?

Bankaların müşterilerine 7/24 hizmet verdiği para yatırma, para çekme, EFT ve havale gibi işlemleri yapmalarını yarayan makinelere ATM denmektedir. ATM’ler günlük kullanımlarda bizlerin çok fazla işine yaran aletler olduğundan dolayı paramızın bankada olduğu durumlarda bizlere sürekli olarak hizmet vermektedir. Ancak bazı durumlarda paramızın bulunduğunu bankanın ATM’sini bulmanın çok zor olması birçok kullanıcının mağdur olmasına neden olmuştu. Bankaların kendi aralarında yaptıkları anlaşma gereğince bazı ATM’ler bankalar tarafından ortak ATM olarak belirlenerek her bankanın müşterisine hizmet vermektedir. İşte herhangi bir bankanın müşterisinin Ortak ATM olarak belirlenen başka bir bankanın ATM’sinden para çekmesine imkân sunması bu ATM’nin adının ortak ATM olmasını sağlamıştır. Ancak bu hizmetten yararlanmak için bankanın sizlerden ufakta olsa bir meblağ talep ettiğini belirtmek istiyorum.

Ortak ATM’ler ne kadar ücret alıyor?

Bankaların anlaşmaları durumunda farklı ücretler talep eden ortak ATM noktalarında yapacağınız işlemlerde her banka farklı bir ücret talep ederek sizlere bu hizmeti sunmaktadır. Bu yüzden de ortak ATM ücretlerin konusunda bankaların ortak bir karar alarak 2018 yılı içerisinde fiyatları standart bir şekilde müşterilerine sunacaklarını belirttiğini açıklamak istiyoruz. Ancak bu konuda şu ana kadar henüz bir düzenleme bulunmadığından dolayı fiyatlandırma konusunda sizlere bilgi vermenin doğru olmadığını belirtmek istiyoruz.

ATM’lerden yapılacak olan para çekim işlemleri için ayrı bir ücret, bakiye görüntüleme için ayrı bir ücret alınmaktadır. Bu yüzden de bu konuda standart bir ücretlendirmenin gelmesi an meselesidir.

Diğer bankalarında ortak ATM konusunda aşağı yukarı aynı rakamları sizlerden talep edeceğini özellikler belirtmek istiyoruz.

Yorum yapın

Krediler