Garanti BBVA Ortak ATM Ücretleri Ne Kadar?

Önceki yıllara kadar bankanıza ait kart ile sadece bankanızın ATM’leri ile hizmet alabiliyordunuz. Bu durum ilerleyen teknoloji ile değişti ve yapılan yasal düzenleme ile bankalar arasındaki ortak protokol ile artık her bankanın ATM’sinden işlem yapabilme olanakları getirildi. Bu durum daha çok banka şubesi ve bankamatiği az olan bankalara yaradı ki bir çok ATM’den bu sayede ücretsiz faydalanma imkanı da getirildi. Garanti bankasına ait bankamatiklerden her bankanın kartı ile para çekme, yatırma yada para gönderimi gibi işlemler yetkiler dahilinde yapılabiliyor. Bu işlemler için ise masraf ödemesi yapmakla yükümlü oluyorsunuz. Garanti Bankası Ortak ATM ücretleri bu masraflar dahilinde sizden tahsil edilen ürünler arasında bulunuyor.

Ortak ATM Bakiye Sorma

X bankasının kredi kartı yada bankamatik kartı ile Garanti Bankası ATM’lerinden bakiye sorma işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Bu hizmet için banka kendi müşterisi olmadığınız için sizden masraf kesintisi yapıyor. Bu kesintiden BSMV de alınıyor. Garanti Bankası Ortak ATM Bakiye sorma ücreti en az 0,27 TL’dir

Ancak bu ücret Kıbrıs’ta ve yur dışındaki ATM’lerde ne yazık ki daha yüksek olacaktır. Eğer internet bankacılığınız var ise sakın ola bu yukarıdaki son derece gereksiz ücreti ödemeyin. Zira internet bankacılığından bu sorgulama işlemini ücretsiz şekilde yapabilirsiniz. Halen bu sanal imkandan faydalanmıyorsanız da bankaya giderek birkaç adet imza vermek tüm işlemlerinizi online hale getirebilirsiniz. İnanın bu uygulamaları kullanmak çok kolay. İnsanlar zor olduğunu zannediyor ancak bankacılık yazılımlarını son derece basit ve gözleri az gören ihtiyarların bile kullanabileceği şekilde tasarlamış durumdalar.

Ortak ATM’den Para Çekme

İhtiyacınıza binaen bankanızın bankamatiğine ulaşamayabilir yada bulunduğu yerde para olmadığı için ATM’den para çekme hizmeti alamayabilirsiniz. Bu durum bankamatiğin bozuk olması, arızaya geçmesi yada içerisinde para kalmaması gibi nedenlere bağlı olabilir. Bununla birlikte tüketicinin mazeretleri ile birlikte de başka bankanın müşterisi iken Garanti Bankası ATM’lerini kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Garanti Bankası Ortak ATM Para Çekme ücreti asgari 1,04 TL’dir. Alınacak asgari oran ise % 1,15. Yani çekeceğiniz tutara göre ödeyeceğiniz masraf da değişiyor. Örneğin 100 TL çekecek olursanız 1,15 TL ödersiniz. Bin TL çekecekseniz 11,50 TL ödemek zorunda kalırsınız ve bu rakama BSMV eklenir.

Bu ücretlerin geri alınabileceğine dair yargı kararları vardı bir zamanlar. Ancak daha sonradan mevzuatta yapılan düzenlemeler ile bu kararların bir hükmü kalmadı.

Ortak ATM Para Yatırma

Ortak para çekim için ödeyeceğiniz masraf tutarlarının aynısı para yatırma işlemleri içinde geçerli. Yatıracağınız tutarın yüzde 1,15 oranı ile masraf ödemesi yaparsınız.

Tüm bankalarda olduğu gibi ortak atm hizmeti için ücret ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu hizmetlerden para kazanabilmek için bankaların atm’leri üzerinde Ortak ATM yazısı görürsünüz. Bunun amacı başka banka müşterilerini de çekmek ve verilecek hizmet ile gelir edilmesi sağlamaktır. Bankalar genelinde ortak atm ücretleri ile ilgili bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler