Vakıfbank Ortak ATM Ücretleri

Vakıfbank Ortak ATM ücretleri ne kadar diye bir sorunuz varsa mutlaka işlem yapmak için ne kadar ödeyeceğinizi merak ediyorsunuz. Ortak ATM’nin anlamı hangi banka müşterisi olursanız olun ya da hangi bankanın bankamatik ve kredi kartını kullanıyorsanız kullanın istediğiniz ATM’den işlem yapılabilmesine olanak vermesidir. Bu husus son yıllarda hizmete girmesinin ardından zor durumda olan kişilerin mağduriyetinin önüne geçerken aynı zamanda kişilere de maddi yük getirdi. Bu yükün nedeni ise başka banka kartı ile işlem yapmanız. Bu duruma özellikle devlet bankaları farklı açıdan bakarken özel bankalar biraz daha masraf kesintisini artırmış durumda. En avantajlısı elbette devlet bankaları oldu. Nitekim aralarında bir anlaşma da bulunuyor ki bu anlaşmadan faydalananlar elbette tüketiciler oldu. Ortak ATM ücretleri yüksek tutarlarda kesilmese de bu miktarı çekeceğiniz tutarda etkiliyor.

Vakıfbank Ortak ATM

Ortak ATM kastı ile hem başka bankanın kartını hem de sahibi olduğunuz Vakıfbank Bankomat kartı ile istediğiniz her bankamatikten işlem yapabilme, para çekebilme ve yatırabilme özgürlüğünüzün olmasıdır. Bu sayede işlem yapmasanız dahi bakiye sorgulama işlemi yapabiliyor olmanız bile büyük bir avantaj olarak gösterilebilir. Türkiye’de tüm bankalar ortak atm işlemi için üyelik oluşturdu. Bu üyelik sayesinde Vakıfbank bankamatik kartınız ile diğer tüm bankaların atmlerinden çekeceğiniz paralar için alacağınız ücretler şu şekilde;

  • 350 TL ye kadar çekmek istediğiniz tutarlar için 5 TL.
  • 350 TL ve üzeri işlemler için çekeceğiniz tutarın yüzde 1 ile buna ek olarak 2 TL.
  • Vakıfbank’a ait bankomat kartınız ile diğer bankaların atm lerinden yapacağınız bakiye sorgulama işlemi için 1 TL. kesinti uygulanırken bu kesintilere ayrıca BSMV ekleniyor. Yani yaptığınız her işlemin ayrıca vergisini ödemekle yükümlü oluyorsunuz.

Masrafı Hangi Banka Kesiyor

Ortak ATM işlemi ile yapılan tüm işlemlerin ücret kesintileri işlem yapılan ATM bankasınca alınmamaktadır. Burada hangi bankanın kartını kullanıyorsanız bu kart ile kesinti yapılmaktadır. Yani A bankasının kartı ile B bankası atm sinden para çekerseniz A bankası sizden bu masrafı alır. Bu durumda Vakıfbank’a ait kart ile başka bankanın bankamatiğinden para çekerseniz kesintiyi Vakıfbank uygulayacaktır. Fakat diğer bankaların kartları ile Vakıfbank ATM’sinden işlem yapılması halinde Vakıfbank ayrıca para kesintisi uygulamaz. ATM’ler ayrıca limitler dahilinde çalışıyor. Bu nedenle Vakıfbank ATM Para çekme ve yatırma limitleri önem arz ediyor.

Devlet Bankaları Arasında Ücretsiz

Devlet bankalarından birisi olan Vakıfbank diğer devlet bankaları ile anlaşmalı olarak masraf kesintisine gitmemektedir. Yani üç devlet bankası olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank müşterileri bu hizmeti kendi aralarında alırken hiçbir şekilde ücret kesintisine gitmiyor. Bu anlamda kişilerde ücret ödemeden özgürce bankacılık hizmetini istediğini bankanın ATM sinde alabiliyor. Konuyla ilgili olarak Ziraat Bankası Ortak ATM Ücretleri, Akbank Ortak ATM ücretleri gibi yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Bulunma ve hizmet verme durumu açısından sahibi olduğunuz banka kartı ile istediğiniz bankanın ATM’sinde işlem yapabilme özgürlüğü önemli bir hizmet olarak görülebilir.

Yorum yapın

Krediler