Temassız kredi kartı nedir? Hangi bankalardan alınır?

Temassız kredi kartı, Bankacılık sektörü gün geçtikçe kendisini daha çok geliştirmekte ve ileriye taşımaktadır. Belki de günümüz firmaları arasında kendisini teknolojik donanım bakımından en çok geliştiren sektör ise bankacılıktır. İlk olarak bankacılık yapmış olduğu iş yükünü hafifletmek asına bankamatik adını verdiğimiz cihazları hizmetimize sundu. Bu hizmet sizlere bankaların tüm bilgilerinin aktarıldığı ve sizlerin özel bilgilerle girerek işlem yapabildiğiniz cihazlar olarak hayatınızı kolaylaştırdı.

TÜYO: Arkadaşlar gözünüzü seveyim şu şehir efsanelerine kulak asmayın. Yok neymiş de cepte dururken cihazla habersizce çekeceklermiş. Kardeşim kolay mı bu iş öyle? Çekseler ne olacak? En fazla 50 kağıt alabilirler (temassız sınırları düşük). Hepsini geçtik “chargeback” diye bir olay var. Anında iade alabilirsiniz. Yok aksi dünya… Cesur olun birazcık Allah rızası için…

Banka sırası bekleme, belli bir zaman kısıtlamasını da ortadan kaldırdı. Daha sonra hizmet seviyesini bir üst noktaya taşıyarak sizlere internet bankacılığı sektörünü sundu. Bu sizlere çok daha kolay imkanlar sundu ve belki çoğu zaman banka ya da bankamatiğe uğramadan işlem yapma imkanı sundu. İşte bu gibi gelişmeler hayatımızı hep kolaylaştırdı hep rahatlattı. Son olarak ise bankaların yeni uygulamaya koyduğu temassız kartlar oldu. Bildiğimiz gibi banka kartı ya da kredi kartları bankaların ürünleridir. Bu ürünler çip ile çalışmaktadır. İşte bankalar da kendilerine yeni kartlar ve özel cihazlar çıkarttı. Bu kartlarda yer alan bilgileri bu cihazlar gösterilerek çok pratik bir şekilde ödeme imkanı sağladı. Bu kart sistemini iş yerlerinizde, okullarda okutmuş olduğunuz kart ve giriş işlemlerine benzetebilirsiniz.

TÜYO: Şu anda tüm bankalar korona nedeniyle kolaylıkla ve eskisinden bile daha kolay şekilde temassız kredi kartı vermekteler. Bu sayede vürüsten korunarak daha sağlıklı ve güvenli şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Sonuçta market alışverişi için bile olsa dışarı çıkmak zorundayız. Bu zorunluluğu en az riskle atlatmak en mantıklısı olacaktır.

Pos cihazlarına kart sürtülerek ya da çip bir hazneye sokularak okutulur ve para transfer işlemi gerçekleştirilirdi. Ancak temassız kart özelliği sayesinde bu uzun işleme gerek kalmadan borcunu tuşlanmakta ve sizlerde kartınızı göstererek okutuyorsunuz. Bu işlem ise radyo frekans özellikleri sayesinde işlemi kabul ediyor. Kredi Kartları bankalar açısından farklılık gözetiyor ve bu anlamda temassız özelliğini kapatma ile ilgili diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Temassız kredi kartları sizlere kolay bir ödeme imkanı sunmaktadır. Bunun dışında herhangi bir ekstra faydasının olduğunu söylemek yalan olacaktır. Temassız kartlarda şifre sormaması nedeni ile de bir takım dolandırıcılık ve çalınma durumlarında sorun teşkil edebilir. İşte banka bu konuyu düşünerek temassız işlemler için günlük bir limit koyulmuş ve limitin üzerine de temassız alışveriş yapılamamaktadır. Bunun için %0 TL gibi günlük limitiniz bulunmaktadır.

Temassız Ödeme Özellikli Kart Kullanımının Yurtiçi Yaygınlığı  

Avrupa’da temassız kart özelliklerinin kullanılmaya başlanması 2006 senesine kadar uzanmaktadır. Ancak Türkiye’ye 2007’de gelmiş olsa da ancak 2 senedir yaygın bir şekilde kullanılıyor. Temassız kart teknolojilerinde paypass, Bonus Trink gibi Avrupa’da ilk defa kol saatleri kredi kartı şeklinde uygulamaya kondu. Gerçi Türkiye’de de bazı akıllı telefonlar sayesinde QR kodlar ile alışveriş yapılmakta ve temassız sistem gibi işlem görülmektedir. Bu sistemin de yaygınlık göstermesi ile bankalar da bu alanda yenilikleri beraberinde getireceklerdir.
Peki, temassız ödemeler güvenli mi?

Temassız ödemeler de temaslı kartlar ile aynı ödeme şemalarının uygulandığını görebiliriz. Aralarında bulunan fark ise temassız kartlarda ki kartların POS cihazlarından okunmasını sağlayan sistem ise radyo frekanslarıdır. Bu frekanslarda etrafta bulunan metal araç ve gereçlerden tutun POS cihazının kablolarına kadar her faktör etki etmektedir. Temassız kartınızın güvenli olması için elbette ki bankalar ellerinden geleni de yapmaktadır. Bunun için sistemi elbette ki kurmuş ve banka müşteri güvenliğini koruma altına almıştır. Ancak müşterinin bu kartı çaldırması ya da kaybetmesi halinde de bir takım önlemler alınmalıdır. Bunun içinde banka temassız kartın günlük kullanımında belli bir limit getirmiştir. Sınırsız bir harcamaya kapatmıştır. Bu da kötü niyetli kişilere karşı gündelik ve basit bir çözüm olarak yer etmiştir.

Temassız Ödeme Sisteminin Faydaları

Temassız kart müşteriler için fayda sağladığı gibi mağazalar içinde bir takım kolaylık sağlamaktadır. Temassız ödeme yapacak olan bir müşteri kartınız alında tutmasına gerek yok. Bu da kayıp ve unutma gibi ikinci bir sorunu engellemiş oluyor. Mikro ödeme olarak tabi edilmekte olan ufak tutarlara sahip alışverişleriniz de para üstü derdi ile uğraşmamak için bu işlemi yapabilir ve kısa bir ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Alışveriş yaparken illa ki sıra da beklemek ya da kasiyerler için bu sıranın yoğunluğundan boğulmamak için temassız kart kullanmak da bir seçenektir.

Mağazalar için ise temassız kart için kasa yoğunluğu yaşandığı durumlarda ya da bozuk para sıkıntısı başladığı anda kasiyer için sıkıntılı bir süreç başlar. İşte temassız kart kullanımı bunun önüne geçebilmektedir. Müşteriniz hem farklı bir ödeme deneyimini tatmış olur hem de ödemelerin daha kısa sürede tamamlanması kasanın zamanını da kısaltır. Ayrıca nakit para kullanımında ki hata payı da düşmüş olacaktır.

Yorum yapın

Krediler