Akbank Axess Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatma

Akbank Axess Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatma. Temassız ödeme imkanı sağlayan kredi kartları ekonomik olarak hayatımızdaki yerini almasından sonra beğenilen özellik olmasına rağmen endişeleri de beraberinde getirdi. Endişelerin temel noktası ise dolandırıcılara malzeme olmak. Bu tehlikeden kendilerini arındırmak isteyen kullanıcılar Akbank Axess Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatma isteğinde olabiliyor. Böyle bir talebi olanlarsa nasıl yapacakları sorgusundalar.

Nasıl Kapatırım?

Kendi kart güvenliğinizi sağlamakla sorumlu birey olarak Akbank’a ait kartınızın temassız özelliğini kapatabilmeniz için atacağınız adımlar kısaca şu şekilde;

  • 444 25 25 Numaralı Müşteri Hizmetlerini arayıp, gerekli güvenlik adımlarını geçtikten sonra yetkiliden temassız özelliğini kapatılmasını isteyebilirsiniz.
  • Akbank Banka şubenize başvurabilirsiniz.

Akbank’ın internet uygulaması Akbank Direkt ile yapılan girişler neticesinde yapabildiğiniz bir çok menü ve imkanın olmasının yanında temassız kart özelliğini kapatma menüsü bulunmuyor. Banka olarak bunun mantıklı bir açıklaması bulunabilir. Zira ticari kaygılarını da göz önünde bulundurmaları gerekir.

Yenilenen Kartınız Temassız Özellikli Geliyor

Ödeme aracı olarak kullandığımız kredi karlarından vazgeçememiz neredeyse imkansız hale geldi. O kadar çok benimsedik ki birden fazla karta sahip olduk. Bu kartlardan bir diğerleri de Axess gibi Neo, Wings, Free ve Exi26 kartları.Kullandığımız bu kartlar geçmiş dönemde alınınlardansa temassız özelliği bulunmayabilir. Fakat süresinin dolması ile size gönderilecek yeni kartınız temassız özelliği beraberinde geliyor. Temassız ödeme kartları yani bir özellik olmasa da bir çok ödeme noktası bu özelliği bulunan postlara sahip değiller. Bu nedenle her yerde kullanılamıyor.

Yapacağınız ödeme için şifre girmenize gerek kalmıyor, imza atmanıza gerek kalmıyor ve kartınızı teslim etmenize gerek kalmıyor. Sadece post cihazının üzerine yaklaştırmanız yeterli oluyor. Bu alışveriş sonrasında size yine slip basılıyor ve bu slip teslime gerçekleştiriliyor. Yani istediğiniz zaman bu slipler ile harcamalarınızı da takip edebiliyorsunuz.

Temassız Ödeme Zamanla Yaygınlaşacak.

Bankalar temassız ödeme alışkanlığının edinilebilmesi için kampanyalar ile harcama teşviki yoluna gidebiliyor.

Hızlı ve şifresiz ödemenin tek yolu haline gelen temassız ödeme zaman içerisinde akıllı telefonlara yüklenen uygulamalar, saatler gibi aksesuarlara bile bağlandı. Her banka bu hizmetleri vermese de hemen hemen herkesin bir temassız ödeme kartına sahip olduğu aşikar. İleriki dönemlerde bu gelişmelere toplum olarak nasıl ayak uyduracağımız hep birlikte göreceğiz.

Yorum yapın

Krediler