Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatma

Kredi kartı alımı başvurusu sonrasında tahsis edilen kredi kartları aksi bir durum olmadıkça temassız özellikli olarak müşterilere veriliyor. Belli bir limite kadar ödeme imkanı veren temassız kredi kartları tüketicilere verdiği avantajların yanında dezavantajları ile istenmeyen kart halini alabiliyor. Bu durumda temassız kredi kartını kapatmak isteyen kişilerin atacağı bir kaç adım sonrası istekleri yerine getirilebiliyor. Bankalar nezdinde hazırlamış olduğumuz Kredi Kartı Temassız Özelliğini Kapatma ile ilgili yazılarımız ilginizi çekebilir.

Neden Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatılıyor

Temassız kredi kartı kullanımında tüketicilerin en çok şikayet ettikleri husus kart limitinin daha yüksek olmasına rağmen daha düşük tutarlarda alışveriş yapmak zorunda kalmaları. Bununla birlikte bu özelliğini kullanmayanlar, temassız özellik yüzünden endişesi olanların kapatmak isteme nedenleri. Sonuçta kişinin kendi tercihi kullanmak istemeyebilir.

Kredi Kartı Güvenliği Endişesi

Gerek çevremizdeki yakınlarımız, gerek sosyal medya ve gerekse yazılı ve görsel medyada kredi kartı dolandırıcılığı hakkında gereğinden fazla habere ulaşıyoruz ve bu haberler yerli yersiz bizi endişeye itiyor. Endişelenmemek mümkün değil bize söylenilenler ve kartlardan yapılan harcama tutarları gözümüzü korkutuyor. Aslında çok ta korkacak bir durum yok ortada. Çünkü bankalar bizlere kart tahsisi yaparken bu kartın güvenliği için gerekli adımları atmak zorundalar. Yani bizlerin güvenliği onlara emanet. Sizden habersiz, bilginiz dışında yapılan harcama tutarları başvuru sonrası kartınıza iade edilebiliyor olsa da, bu işlemi yokuşa sürmek için her türlü bahaneyi uyduran finans kuruluşlarını karşımızda bulabiliyoruz. Temassız Kart dolandırıcılığı ülkemizde neredeyse şehir efsanesi haline gelmiş bir kurgudan ibaret. Kolay kolay kimse sizin haberiniz olmadan bu özelliği kullanarak kartınızdan alışveriş yapması mümkün değil. Kaldı ki kartı ödeme yapabilmeniz için post cihazına oldukça yakın tutmanız gerekiyor ki ödeme alınabilsin. Post cihazına bir cm kadar yaklaştırılması ile fiziksel olarak kartınızda bulunan çip sayesinde ödeme yapılıyor ve burada hem alıcı için hem satıcı için zaman tasarrufu sağlamış oluyor.

Temassız kart sahibi sayısı her geçen gün artmasına rağmen henüz bu ödeme işlemini alamayan işletmelerin varlığının da oldukça yüksek sayılarda olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Fakat bu özellik sayesinde tüketicilerin kazandırdığı zaman ve avantajlar için işletme ayrımı yaptıkları da bir gerçek.

Temassız Kartınız Kaybolursa Ne Yapmalı?

Kart şifresi girmeye gerek kalmadan ödemeyi kabul eden temassız kredi kartlarının kaybolması ve çalınması durumunda kartınızdan alışveriş yapılması mümkündür. Yani siz fark etmezseniz bu kartınıza ulaşan kişiler temassız özellik sayesinde harcama yapabilir. Bunun için kartınızın kaybolduğunu fark etmeniz halinde en kısa sürede müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz.

Temassız Kartımın Özelliğini Nasıl Kapatırım?

Temassız kart hizmeti sunan onlarca banka ve bu bankaların onlarca kart markası bulunuyor. Bu kartlardan birini kullanıyorsanız ve kapattırma talebiniz bulunuyorsa bunun için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız, banka şubesini ziyaret etmeniz, kullanıcı olmanız halinde her bankanın olmasa dahi internet bankacılığı üzerinden kapatabilmeniz mümkün.

İş Bankası Temassız Kart Özelliğini Kapatma

Bu işlemi yapmak için bankanızın başvuru yolları  0 850 724 0 724 numaralı çağrı merkezini aramak yeterli iken, dilerseniz en yakın banka şubesine gidebilirsiniz. Mevcut kartınızın yenilemesine gerek kalmadan temassız özelliği kapatabiliyor.

Yorum yapın

Krediler