Altın Hesabı Açmak Karlı mı? Altın Hesabı Avantaj ve Dezavantajları

Küçük yatırımcıların ilgi odağı haline gelmiş olan altın Asurlular zamanından bu yana her daim ön planda tutuldu. Kendisini hediyelik ve süs eşyasında da öylesine sevdirdi  ki özel günlerde de sevdiklerimize sunduğumuz önemli bir değer. Bu değerin son günlerde tutulduğu yer olan bankalar altın hesapları ile bizlere önemli avantajlar sağlıyor. Elbette dezavantajları da bulunan banka altın hesapları her koşulda öncelikli olarak bankalar üzerinde değerlendiriliyor.

Elbette konu altın olunca çok yazacak şeyler bulunuyor. Fakat özellikle geçtiğimiz yıl ani dalgalanmalar yaşayan ve sürekli çıkış trendine girmesi sonrasında bankalardaki altın hesapları revaçtaydı. Bunun nedeni düşük tutardan alınan altının yükselmesi ile satışa konu edilerek kazancın zahmetsiz sağlanması. İnternet ve dijital bankacılık ile bize her zamankinden daha yakın haline gelen bankalar bünyesinde bulunan hesaplar ve nakit paralarımız ile anlık alım ve satım imkanları veriyor. Bu konuda en önemli avantajı banka şubesinin açılmasını beklemek zorunda kalmadan anlık olarak altın alıp ve satış yapmanız. Bunun yanında güvenlik açısından da büyük avantaj sağlayan banka altın hesapları herkesin tercihinde bir numara haline geldi.

Vadeli ve Vadesiz Altın Hesabı Avantajı

Banka üzerinde altın hesabı açmışsanız yada açacaksanız bir diğer avantajının ise mevcut altınlarınızın kiraya verilmesidir. Bu kiralama işlemi Ziraat Bankası tarafından altına dayalı kira sertifikası ile ekonomi hayatımıza girmiş olsa da bankalar vadeli mevduat ile altınlarınıza kazanç sağlama yoluna da gidiyor. Yani uzun süre altınınızı TL ye çevirmek istemiyorsanız kazanç sağlamak adına bu imkandan da faydalanılabilir. Bankaların altın hesapları için vadeli de yüksek kazançlar vermediğini söylersek yanlış olmaz. Fakat hiç yoktan iyi olur diyebileceğiniz bir gelir söz konusu oluyor. Bankalar arasında mevduata yatırmada miktar önemli. Örneğin Akbank vadeli altın hesabı en az 500 gram altın kabul ederken TEB Altın hesabı bunun için limit koymamış. 1 gram da olsa yatırımınızı vadeli olarak yapabiliyorsunuz. Bu nedenle açmak istediğiniz banka ve vereceği faiz oranı da değerlendirmeye alınmalı. Bu anlamda vadeli altın hesabı faizleri ve limitleri başlıklı yazımız size rehber olacaktır.

Banka Altın Alım ve Satımı Arasındaki Fark

Bankada hesap açılması büyük avantaj sağlıyor olsa da alım ve satım arasındaki farklar tüketiciyi yakından ilgilendiriyor. Aradaki büyük fark her daim tüketicinin zararına. Bu nedenle bankalar arasındaki bu fark hususu incelenmeli. Belirttiğimiz bu ara farkı bankalarda olduğu gibi banka içerisinde de zaman zaman farklara neden oluyor. Bu durum tamamen bankaların kötü ekonomi senaryolarına kendisini güven içerisine alma çalışması. Oluşacak dalgalanmalar ile ani yükselen kur fiyatları bankaları da zarara uğratacağından ticari olarak alınan tedbirler arasında da yüksek farklar oluşabiliyor.

Günümüzde en büyük avantajlardan birisi de Altını hesaplar arasında transfer edebiliyor olmanız. Bu durum her banka için geçerli olmasa da günümüzde altın eft si diyebileceğimiz bankalar arasın altın transferi yapılması da söz konusu.

Altın fiyatları ne zaman düşecek sorusu ile yatırım yapmak isteyen tüketiciler düşük fiyatlardan alım yapmak istiyor. Fiyatların düşme eğilimi bulunuyor olsa da uzun vadede altın fiyatlarında düşme beklemek yanlış olacaktır. Bunun nedeni ise geçmişten bu yana altın fiyatları istatistikleri. Önümüzdeki günlerde altın düşer mi yükselir mi bilinmez. Fakat gelecekte ne kadar artış ve inme yaşacağını görebileceğiz.

Altın Hesabı Dezavantajları

Bu kadar avantajdan sonra altın hesaplarının dezavantajından bahsetmek sınırlı olacaktır. Çünkü tüm alternatifleri ve kolaylıkları sunan bu bankacılık ürününün en büyük dezavantajı hesaptan fiziki olarak çekilememesi. Bu duruma bazı bankalar açıklık getirmiş olsa da, altın hesabınızı çekmek istiyorsanız öncelikle TL’ye çevrilmesi ve TL ile hesaptan çekilmesi gerekiyor.

Yorum yapın

Krediler