Akbank Vadeli Altın Hesabı Faizleri ve Limitleri

Bankalar mevduat oluşturmak adına altın hesapları açılışı yaparken tüketiciler bu hesapları vadeli altın mevduat hesapları üzerinde değerlendirmek istiyor. Sonuçta hesaba yatırdığınız altını banka işletmiş oluyor ve bu durumdan tüketici de kazanç sağlamak ister. Bu anlamda bankaların vadeli mevduat hesaplarında değişik uygulamalar söz konusu oluyor. Akbank Vadeli Altın Hesabı Faizleri ve Limitleri bu yazımız ile önemli ayrıntıları veriyor.

Akbank Vadeli Altın Hesabı Limitleri

Öncelikle belirtmek istediğimiz husus mevcut altınınızı Akbank vadeli mevduat hesabında değerlendirmek istiyorsanız en az 500 gram altınınız olmalı. Çünkü bu limitin altında olan altınlarınız için hesap açılması söz konusu değil. Bankanın bu uygulaması tüketiciler arasında şikayet söz konusu. Bununla birlikte yatırdığınız 500 gram ve üzeri altınınızın vadesini en az altı ay süre ile yatırmanız gerekiyor ki,  bu durumdan kazanç sağlayabilin. Burada açmak istediğiniz altının TL karşılığı yaklaşık 115 bin lira. Kişiler de en önemli yatırımlarını üzerinden gerçekleştiriyor. Altın yatırımı ile ilgili önceki yazılarımızda önemi üzerinde yeterince durmuştuk.

Birikimini vadelide değerlendirmek isteyen kişiler için bir alternatif yol olan Akbank vadeli altın hesabı incelemeniz gereken hususlar arasında. Bu hesabın açılması için Akbank şubelerine gitmeniz gerekirken Akbank Direkt uygulamasını kullanabilen hesabı olan kişilerin hesap açma işlemleri daha hızlı oluyor. Burada vadesiz altın hesabı açabiliyorsunuz fakat vadeli için yine banka şubesine gitmeniz gerekebilir.

Akbank Vadeli Altın Hesabı Faizleri

Asgari 500 gram limitli altın hesabı açılması için en az süre altı ay. Fakat bir yıl süre ile yatırılması halinde Akbank Vadeli Altın Hesabı Faizi % 1,50. Eğer altınınızı 181 gün ile 365 gün arasında yani altı aydan bir yıla kadar yatırırsanız altın üzerinden kazanacağınız faiz oranı % 0,50 oluyor. Yani 500 gramlık yapacağınız bir yatırım sonrası 2,5 gram altın kazanmış oluyorsunuz. Bu rakamın TL karşılığı ise 570 TL oluyor. Bu açıdan bakmak beklide yanlış olur. Çünkü altının fiyatı artması ile yine kazanmış oluyorsunuz. Fakat bu paranızı TL ile mevduata yatırmanız halinde daha çok kazanma ihtimaliniz olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz. 115 Bin liranızı vadeli mevduat hesabına 32 gün süre ile yatırmanız halinde sizin kazancınız 1.592 TL oluyor. Yani bir ayda altı aylık altın faizi kazancından yaklaşık üç katını kazandırmış oluyor.

Akbank Vadeli Altın Mevduat Hesabı mı yoksa Akbank Vadeli Mevduat hesabı mı diye soracak olursanız muhtemel kazançları dikkate alırsanız cevabını da kendiniz vermiş olursunuz.

Yorum yapın

Krediler