En Uygun Vadeli Mevduat Nasıl Olur?

Gerçek ve tüzel kişilerin finans kaynağını karşılamak üzere kurulmuş bankaların bu finansı karşılarken kullandığı kaynaklar ise mevduat hesapları üzerinden sağlanmaktadır. Yani bankalarda kişilerin ve şirketlerin bankalarda açtıkları hesaplarda toplanan paralar kredi talebinde bulunanlara faizi ile verilmektedir. Böylelikle bankalar kazanç sağlamış olur.

Bankalarda açılan hesaplardan bir diğeri de kişilerin birikimlerini belli bir vade sonunda gelir getirmesi üzerine kurulmuş vadeli mevduat hesaplarıdır. Bankalar yaptıkları çeşitli kampanyalar ve cazip teklifler ile mevduat çekmeye çalışırlar.

Son dönemde bankalar yatırılan mevduat hesapları için yüzde 11-12 oranlarında getiri sağlarken döviz kurları ile altın fiyatları yatırımcıyı etkiledi. Devletin son dönemde bankalar yatırılan mevduat hesapları için yüzde 11-12 oranlarında getiri sağlarken döviz kurları ile altın fiyatları yatırımcıyı etkiledi. Devletin özellikle KOBİ’ler için kredi musluklarını açması, çeşitli destek finansmanları ile yatırı yollarını genişletmesinin ardından bankalardaki mevduat kaynaklarının azalması yeni kampanyaları beraberinde getirdi. Azalan mevduat hesabı kaynaklarına para çekebilmek için kredi faiz oranlarını yüzde 14,5 seviyelerine kadar çıkardı. Bununla birlikte riski olmadan en kolay para kazanma yolu vadeli mevduat hesaplarında % 2,5 gibi fazladan kazanma şansı yatırımcılar için önemli bir gelişme olarak dikkatleri çekti.

En Uygun Vadeli Mevduat Hesabı

Diğer yatırım hesaplarında olduğu gibi vadeli mevduat hesaplarından elde edilen gelirer üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. Yatırımcı mevduatını istediği sürelerde yatırabilir. Fakat kesilen vergi oranları vade süresine bağlı değişiklik gösterir. Hesap açılışı sırasında gerekli bilgiler yatırımcıya aktarılsa da genelde vatandaşlar bu bilgilerden uzaktır.

Bunlarla birlikte kişiye verilen en yüksek faiz oranları 32 gün ile 45 gün arasındaki vade süreleri için verilir. Bir ay verilmek yerine toplamında 32 gün vadenin getirisi daha yüksek olur.

Vadeli Mevduat Hesabı Güvenli mi?

Türkiye’de bankalarca yapılan işlemler yasalarla düzenlenir ve BDDK tarafından denetime tabi tutulur. Burada yasal gelirler ve kesintiler dışında kimse mağdur edilemez. Mağduriyetlerin doğması ile çeşitli cezai yaptırımlar uygulanır. Kişinin hakları korunurken vadeli yatırılan mevduatların 100 bin liralık kısmı devlet güvencesindedir. Bankalar iflas etse, kapansa dahi bu miktar devletçe karşılanır.

Vadeli mevduat hesaplarındaki getiriler için vergi kesinti oranları ise şöyle; 6 ay’a kadar % 15, 12 ay’a kadar % 12, daha üzeri ise % 10’dur.

Yorum yapın

Krediler