Bankalar Arası Altın Transferi Nasıl Yapılır? (Altın EFT Havale ile Gönderimi)

Bankalar Arası Altın Transferi Nasıl Yapılır? Türkiye’de irili ufaklı altın yatırımının tercihi fiziki altın üzerinden yapılıyor. Zaman içinde gelişen teknoloji bankacılık hizmetleri bu durumu bankalar lehine mevduat hesapları üzerinde değerlendirmek üzere değiştirmeye başladı. Fakat Altın hesaplarının en büyük dezavantajı hesaptan TL olarak çekilmesi. Yani vatandaş istediği zaman bu yatırımını bir kaç banka dışında liraya çevirerek nakit olarak çekmek zorunda kalıyor. Bu durumu değiştirecek olan hesaptan hesaba altın transferi yani altın EFT si taslağına 2012 yılında başlanmasına rağmen henüz sonuçlandırılabilmiş değil. Üstelik bu durum sadece ülkemizle sınırlı değil.

Dünya’da Bir İlk Altın EFT’si

Geçtiğimiz yıl bu konuda en büyük çalışmayı kendi bünyesinde Takasbank yapmış duruda İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. altın transfer sistemi başlatarak ülke sınırlarını aştı. Bu anlamda dünya genelinde bir ilke imza atan Takasbank Altın Transfer Sistemini ATS olarak değerlendiren banka yetkilileri bu sayede kişiden kişiye hesaplar arasında altın yollama imkanları bulunuyor. Normal TL gönderimi olduğu gibi kendi hesabınıza veya başkasının hesabına gram ve katları olarak gönderim söz konusu oluyor.

Altın gönderimine kapalı olan bankalardaki altın mevduat hesaplarının tercih edilmeme sebeplerinden birisi olan bu hususun aşılması ile vatandaşın evinde tuttuğu altın bankalar nezdindeki hesaplara geçirmesi beklenti içerisinde. Türkiye de fiziki olarak tonlarca altının evlerde yastık altıda bekletildiği düşünüldüğünde ekonomik kaybın büyüklüğü ortaya çıkıyor. Bu kayıpların önüne geçilmesi için farklı adımlar atılmış durumda. Bu adımlar bir süredir gerekli meyvesini vermiş olsa da beklentilerin altında kalmış durumda. Bu nedenle banka altın hesapları önemli.

Takasbank Altın Gönderimi

Takasbank’ın başlattığı altın transfer işlemi için 1 gram ve katları kullanılacak. Üst limiti olmayan bu altın aktarım işlemi sayesinde gerçek kişiler birbirine gönderim sağlayacak. ATS işleminin talep edilmesi, kullanılması ve hacmi ile diğer tüm bankalara örnek olacağı kanaatindeyim. Zira bir özelliği deneyen bankanın ardından talebin artması ile diğer bankalarda aynı adımları atıyor.

Altın Havalesi Kendi Şubeleri Arasında

Para transferinde bilindiği üzere Merkez Bankası onayı aranıyor. Bu onay olmadığı sürece para karşı hesaba geçmiyor. Bu nedenle Takasbank’ın yapacağı ATS işleminin neye göre yapılacağı merak konusu. Bu anlamda bankalar arası işlemlere olanak kılması için gerekli çalışmalar yapılmış. Bankalar kendi bünyelerinde bu işlemi şubeleri arasında olanak kılıyor olması özel müşterileri için geçerli diyebiliriz.

Altın Gönderimi Yapan Firmalar Var mı?

Şu an kişilerin hesapları arasında altın gönderimine olanak kılan bir firmanın bulunduğu kayıtlarda geçerli değil. Bu anlamda en önemli husus İstanbul Altın Rafinerisi (İAR). Bu firmanın altın işi ile ilgili olarak gönderim ve alım yapabildiği tek firma olduğundan bahsedersek yanlış olmaz. Onaysız olarak yani gayri resmi olarak altın gönderimi ve alımı yapan firmaların olduğu kabul edilirse onaylı olarak işlem yapmak için İAR seçilmelidir diye düşünüyorum.

İnternet üzerinden altın alımı yaparak bu altınınızı istediğiniz bankanın hesabına gönderim söz konusu da olabiliyor. Örneğin Nadirgold.com sitesinden altın siparişi vererek bu siparişinizi istediğiniz bankanın altın hesabına gönderim yapabiliyorsunuz. Bu bankalar Kuveyttürk, Garanti Bankası ve Denizbank ile sınırlı. Burada sizin belirtmiş olduğunuz altın hesabının IBAN numarasına transfer oluyor.

Yorum yapın

Krediler