Altın Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Küçük büyük en önemli yatırım varlıklarımızın başını çeken Altın maddi açıdan önem arz eden bir varlık. Bu yatırımı yapacakların, yapanların başta olmak üzere altın üzerinden borçlanan kişilerin ana sorusu olan altın fiyatları ne zaman düşecek cevabı olmayan bir muamma. Bu sorunun cevabi için muhtemel oluşan siyasi ve politik olaylar ile küresel ekonomideki adımlar neticesinde yazılan onlarca senaryo bulunuyor. Fakat güncel olarak altın fiyatlarının ne zaman düşeceğini söylemek, bunun için yorum yapmak imkansız.

ÖN BİLGİ: Altın fiyatının düşmesi için sezonun düğünlerin bitimini beklemeniz daha makuldur. Çünkü tam bu zamanda insanlar yeni iş kuruyorlar. Bu sebeple altın bozduruyorlar. Ayrıca düğünlerin de bitmesi piyasayı daha durgunlaştırıyor. Eğer uzun vadede bir alım fırsatı kovalıyorsanız bunun için petrolün iniş ve çıkışlarına göre aksiyon almanız ve daha değişik faktörleri de işin içine katmanız gerekecektir.

Ekonominin Yapı Taşları Belirleyici

Ekonomi yapı taşları ve temelleri için çok büyük bir yelpazeye sahip. Bu nedenle fiyatların oluşturulmasından ve değişiminde bu temeller büyük önem taşıyor. Zaman içerisinde bu temellerin ve yapı taşlarında meydana gelen olaylar neticesinde fiyatlar yeniden şekilleniyor. Bu şekillenme ile altın fiyatlarının ne zaman düşeceğini söylemek ve bu sorunun cevabını bilecek kimse bulamazsınız. Bu fiyatlandırmalarda ülkenin ekonomisine yön veren Merkez Bankası zamansal olarak tahminlerde bulunuyor olsa da, bu tahminlerin tuttuğunu söylemek de zor diyebiliriz.

Siyasi ve Ekonomik Belirsizlikler

Ülkedeki siyasi belirsizlik ile insanlar genel olarak yatırımlarını döviz kurları üzerinden ve en çokta altın üzerinden yapıyor. Bu belirsizliğin geçmesi ile yatırımcı ve yatırım kuruluşları bir nefes alacaktır. Sonuç ne kadar etki eder bilinmez fakat belirsizlik ekonomi için en kötü yapı taşı. Bu taşın aşılmasında da ekonomi kurmaylarının atacağı adımlar önem arz ediyor.

Dünya Ticaret Savaşları

Dünyadaki ticaret savaşlarının başını neredeyse Amerika ile Çin çekiyor. Bu ticaret savaşları nedeniyle dünyada egemen olan Dolar kurunun nasıl bir tavır izleyeceği, oluşan rakamların ülkelere nasıl yansıyacağı da önemli. Zira Altının ons fiyatı dolar kuru üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu nedenle dolar kuru ve oluşacağı rakamlar öne çıkıyor. Son dönemde bu savaşa bir adım daha atan ABD karşısında Çin Merkez Bankası mevcut dolar rezervini azaltma yoluna gitti. Önemli derecede azaltan Çin ekonomisi bu rezervini Altın ile güçlendirme yoluna gitti. Bunun en büyük sebebi ABD ve Çin arasında ile dünya genelinde oluşacak olaylara oranla belirsizliklerin olması.

Altın Sektöründeki Durum

Altın piyasasının daralmasında bir etken kart yasağının uygulanıyor olması. Sektör tarafından tekrar kullanıma açılması talep edilen kredi kartı ile altın alma durumu ile bir nebze piyasalar rahatlayacaktır. Bu durumu altın alımında taksit yapan kredi kartları başlıklı yazımızda anlatmıştık.  Sektör öncelikle altın satışlarının yoğun yapıldığı düğün aylarını beklerken bu aylarda da altın fiyatlarının düşmemesi neticesinde hem düğün yapacaklar, hem takı alacakları hem de kuyumcu sektörünü olumsuz yönde etkiledi.

Beklentiler

Beklentiler arasında altın fiyatlarının düşmesi bulunuyor. Bu beklentilerin karşılanması oluşur mu bilinmez. Fakat uzun vadede altın önemli bir husus. Piyasa koşulları ve oluşan ekonomik olaylar süreci sonrası altının fiyatları ne aşamalara geleceği merak konusu. Zira geçtiğimiz bir kaç ay öncesine kadar gramı 280 TL yi gören altının fiyatlarında son aylarda düşüş yaşanıyor. Bu düşüşün ne kadar süreceğini kestirmek ve öngörüde bulunmak zor. Fakat Merkez bankası yıl sonu tahminlerine göre düşmeyeceğe benziyor diyebiliriz.

Yorum yapın

Krediler