Ziraat Bankası Altına Dayalı Kira Sertifikası

Onlarca yıldır kronikleşen enflasyon neticesinde vatandaşın kendini korumak için bütün birikimini altına yatırdığı ülkemizde 80’li yıllardan bu yana yapılan altın ihracatı ve ithalatı sonucu belirlenen istatistikler neticesinde yaklaşık 2 bin 200 ton altının yastık altında atıl bir şekilde bekletildiği belirtiliyor. Ülke sermayesi için çok önemli bir miktar olan bu rakamın TL karşılığı ise yaklaşık 100 milyar civarlarında. Böylesine büyük bir rakamın ekonomiye kazandırılması açısından Hazine Müsteşarlığı yeni bir adım attı ve atıl vaziyette bekletilen bu değerli madenin piyasaya sürülmesi için altına dayalı kira sertifika ile altın mevduat hesabı oluşturulmaya çalışıldı.

2 Ekim tarihinden itibaren taleplerin toplandığı altına dayalı sertifika talebi için yapmanız gereken ise 81 ilde bulunan Ziraat Bankasına başvurmak. Banka size ait altınları fiziki olarak yapısına bakmaksızın ister yüzük, bilezik, cumhuriyet altını ya da ziynet eşyası olsun hepsini eksperler inceleme yaparak size gram üzerinden açılan hesabınıza yatırılıyor.

Altın Mevduatının Artması

Ülkemizde son dönemde 100 ton olan altın rezervi yapılan çalışmalar neticesinde yaklaşık 400 ton civarlarına çıkarıldığı belirtiliyor. Bu rakam zamanla artacaktır. Burada piyasaya yani Türkiye Ekonomisine kazandırılan altın karşılığında harekete geçirilen kaynaklar ile genel olarak yatırımlar artmış olacak ve bu yatırımların karşılığı ise istihdamın geliştirilmesine neden olacak. İşsizlik düşerken, daha çok insan çalışacak, daha çok insan alışveriş yapacak ve daha çok üretim olacak. Artan üretim ise yurt dışına ithalatı ile gelirin artmasına neden olacak.

Altın Mevduatı Ne Kadar Kazandıracak?

Hazine bugüne kadar sürekli borçlanmaya gitmiştir. Borçlanma açısından bu anlamda bir sıkıntısı bulunmayan hazine alınan altınlara karşılık olarak 6 aylık % 1,20 oranında faiz verecektir. Yani yine borçlanacaktır. Verilen faiz vadenin artması ile 24 ayda size yaklaşık % 4,80 olarak yansıyacaktır ve vatandaş bu mevduatını bozdurmak isterse bozdurum tarihindeki altın kurları üzerinden TL ile alabilecektir. Kısa bir deyişle 100 gram altın sertifikası alan bir kişi altı ayın sonunda 1,20 gram altın kazanmış olacak bu miktarın TL karşılığı 175 lira olacak. Mantıken evimizde bekletilen bu değerli madenin evinizde bir güvencesi yoktur. Yatırdığınız altın hem devlet güvencesine neden olacak, hem yatırımların artmasına, hem işsizlerin iş sahibi olmasına neden olacağı düşünüldüğünde herkesin elindeki altını piyasaya sürmek adına altına dayalı sertifika başvurusu yapması gerekmektedir.

Altın Mevduatı ile TL Mevduatı Arasındaki Fark

Son dönemde bankalar mevduat kazanabilmek için çeşitli mevduat kampanyaları ile % 14 seviyelerine çıkan bir faiz kâr oranı ile hizmet vermektedir. Bu kazancın karşılığında da vergilerini ödemek zorundadır. Altın mevduatında ise bu işlem farklı olarak yapılmakta ve altına dayalı sertifika ile altın yatırımı yapan kişilerin kazancından vergi alınmayacaktır. Bu da artı bir gelir olarak hesaplanırken, faizi ve altın kurundaki artış ile kazancınızı katlayabilme anlamına geliyor.

Yorum yapın

Krediler