Vadeli Altın Hesabı Faizleri ve Limitleri

Vadeli Altın Hesabı Faizleri ve Limitleri. Bankalarda altın hesabı açılışları için limit bulunmasa da bu durum vadeli altın hesapları için farklı bir hususu barındırıyor. Mevcut fiziki altınınızı bankalar nezdinde açmış olduğunuz vadesiz altın hesaplarına yatırabiliyorsunuz. Bu yatırımınızı vadeli hesaplara yapmak isterseniz her bankada yapmanız mümkün olmayabilir. Zira bazı bankalar en az 500 gram altın talebinde bulunsa da bazıları bu durumu 5 grama indirmiş durumda. Yatırdığınız altının miktarı kadar ne kadar vadede yatıracağınız gibi hususlarda önemli.

TÜYO: Vadeli altın hesaplarına değerli madenlerinizi yatırmak için arayışta iseniz yurt dışındaki finansal kuruluşlara da göz atmanızı öneririm. Özellikle de serveti nispeten yüksek olan kişiler bu önerimi dikkate alsınlar. Sizler için şu aşamada yüzde 1’lik fark bile yılları göz önünde bulundurduğumuzda çok büyük bir rakama tekabül ediyor.

EKLEME: Beyler altın da son zamanlarda dalgalı hale geldi. Buna neden olarak “spekülatörleri suçlayan grup” kadar “son zamanlarda borsada yaşanan geçici hareketlilikleri ve rallileri” suçlayan grup da mevcut. Nedeni ne olursa olsun altın yüzyıllardır değerini mümkün mertebe diğer emtialarla kıyaslayınca daha iyi korumuş diyebiliriz. Ancak elbette her sermaye aracının da bir ömrü vardır. Gelecekte altının yerini sanal paralar alacak diyenler de mevcut. Kimin haklı olduğunu göreceğiz.

Vadeli Altın hesabı faizleri ve yatırım için vade süreleri farklılık gözeten hususlar arasında. Dilerseniz bankalar nezdinde açacağınız hesaplar için yazmış olduğumuz aşağıdaki yazıları ayrıntıları inceleyebilirsiniz. Dilerseniz limitler ve faiz oranları hakkında ayrıntılara geçelim.

* Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Faizleri

* Halkbank Vadeli Altın Hesabı Faizleri

* Akbank Vadeli Altın Hesabı Faizleri

Akbank Vadeli Altın Hesabı

Vadeli olarak hesap açılmasında en düşük tutarın yüksekliği ile Akbank dikkatleri çekiyor. Akbank vadeli altın hesabı açılışı için en az 500 gram altın yatırmalısınız ve bu tutarı en az altı ay vade ile vadelendirmeniz gerekiyor. Altı aydan bir yıla kadar yatıracağınız bu altının faizi aylık 0,50 olarak yansıyor.

Halkbank Vadeli Altın Hesabı

Halkbank vadeli altın hesabı açmak isterseniz minimum tutar 10 gram. Vade süresi 30 ile 400 gün arasında yapılabiliyor.  Bu yatırımın adresi ise yurt içi ile Kıbrıs olarak sunuluyor. Halkbank’ın sunduğu faiz oranları ise şu şekilde;

* 1 ay için 0,55

* 3 ay için 0,80

* 6 ay için 0,85

* 1 yıl için 0,85

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı

Ziraat Bankası altın hesap açılışı için en az miktar 10 gram. 30 ve 400 gün vade için yatırım mümkün. Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları ise şu şekilde,

* 30 31 Gün için 0,50

* 32-91 gün için 0,75

* 92-180 gün için 0,75

* 181 – 364 gün için 0,80

* 365 – 400 gün için 0,80

Yapı Kredi Bankası Vadeli Altın Hesabı

Altın yatırımınızı Yapı Kredi Vadeli Altın Hesabı alternatifini kullanarak yapmak isterseniz en az 50 gram hesap açılışı yapılması gerekiyor. e-mevduat kapsamında Yapı Kredi Altın hesap faizleri şu şekilde:

* 28 – 119 gün 0,50

* 120 – 211 gün 0,70

* 212 – 365 gün için  0,90

Garanti Bankası Vadeli Altın Hesabı

En az bir yıl vadelerde yatıracağınız Garanti Bankası Altın Hesabının minimum tutarı 50 gram. 0,80 Faiz oranı ile altın yatırımı yapabiliyorken yıllık olarak % 2,50 oranlarda fiziki altın getirenlere faiz uygulanıyor. Üst limiti olmasa da 366 400 gün için hurda altın getirenlere faiz oranı yine yüzde 2,50. Külçe altın getirenlere ise bu durum 366-400 gün için 1,75. Bu durum anlaşmalı kuyumcular vasıtasıyla gerçekleştiriliyor.

İş Bankası Vadeli Altın Hesabı

En az 10 gram altın ile 6 ay ile 1 yıl arasında İş Bankası Vadeli Altın Hesabına yatırım yapabiliyorsunuz. Vadesiz altın hesabı olarak yaptığınız açılışları bu mevduata kaydırabiliyorsunuz. Açılış için internet şubesi, banka şubeleri yapabiliyorsunuz. Ayrıca fiziki altın getiren tüketiciler için fiziki altının durumuna göre faiz uygulaması yapılıyor.

Denizbank Vadeli Altın Hesabı

Kırık Vadeli mevduat hesabı olarak adlandırılan Denizbank Vadeli Altın hesabı için yatırımınız 1-3 ay ve 1 ile 400 gün arasında yapılıyor. En az 10 gram altın ile açılış yapılıyor. Açılışı internet bankacılığı yada şubelerden yapabiliyorsunuz.

TEB Vadeli Altın Hesabı

En az tutarı oluşturan TEB Vadeli Altın Hesabının minumum tutarı 5 gram. Hesabın açılışı için internet şube, şube, çağrı merkezini aramanız yeterli. Faiz oranları ise şu şekilde.

* 1 ay 0,50

* 3 ay 0,75

* 6 ay 1,00

* 1 yıl 1,25

QNB Finansbank Vadeli Altın Hesabı

Hesap işletim ücreti bulunmayan QNB Finansbank Vadeli Altın Hesabı açılışında limit 10 gram. Vadeli altın hesabı oranları için banka ile görüşülüyor ve ayrı faiz oranı alınıyor. Hesap açılışı için 0 850 222 0 900 numaralı çağrı merkezini arayabiliyorsunuz. Hesap açılışında diğer yollar ise internet şube, banka şubesi, Cep Şube üzerinden yapılabiliyor.

Bankalardaki Altın Hesaplarının Ortak Özellikleri

Bankalar arasındaki farklılıklar bulunmuş olmasına rağmen vadeli altın hesabı açılmasında ortak özellikleri de bulunuyor. Bunlar başlıca;

* 100 Bin Liraya kadar Tasarruf Mevduat Sigortası kapsamında olması. Yani hesabınızda banka ile oluşacak problemlere karşın olarak devlet tarafından sigortalı yapılıyor. Bu tüketicinin yani yatırımcılın lehine olan avantaj olarak kayıtlara geçmiş durumda.

* Açmış olduğunuz vadeli altın hesabı ile kazancınızın yüzde 15’i stopaj vergisi olarak kesiliyor. Bu durum her bankada yasal olarak aynı. Kesintinin yapılması gerekiyor.

* Çalınma ve kaybetmelere karşı riskleri ortadan kaldırıyor.

Yorum yapın

Krediler