Ziraat İnternet Bankacılığından Yanlış Ödenen Faturanın İptali Nasıl Olur?

Günümüzde bankacılık işlemleri bizzat hesap sahipleri tarafından kendilerinin yapılmasına olanak veren dijital bankacılık hizmetleri ile yapılıyor. Bu hizmetlerden bir tanesi ve en çok yapılanı da internet bankacılığı üzerinden günlük kullandığımız hizmetlerin faturalarını ödemek. Bu hizmet için bir çok tüketici otomatik fatura ödeme talimatı vererek işlemlerini yapıyor olsa da bir çok tüketici de hesaplarını kontrol edebilmek adına kendisi ödüyor. Her zaman ödediğiniz faturanın aksilikler karşısında yanlış ödenebilmesi de söz konusu edilebiliyor ki bu anlamda kişi yanlış ödediği paranın iadesini almak istiyor. Burada durum biraz karışık. Ziraat İnternet Bankacılığından yanlış ödenen faturanın iptali nasıl olur diye soracak olursanız bunun cevabı neredeyse imkansız olacaktır.

Ziraat İnternet Bankacılığından Yanlış Fatura Ödemeleri

Günlük ihtiyaçlarımızı karşılayan elektrik, telefon, su, doğalgaz gibi faturaların ödemesi anlaşmalı olarak tüm bankalarda olduğu gibi devlet bankaları listesinde ilk sırada bulunan Ziraat Bankasından da yapılabiliyor. Bu anlamda Ziraatin büyüklüğü tartışılmaz. Burada banka hesabınıza bağlı olarak size tanımlanan Ziraat İnternet Bankacılığı sayesinde size gerekli olabilecek tüm bankacılık hizmetlerini yerine getirebiliyorsunuz. Size ait olan yada olmayan tüm faturaların ödemesi söz konusu. Burada önemli olan size ait yada ödemek istediğiniz faturanın numarasıdır. Bu numarayı doğru girdiğiniz takdirde istediğiniz faturanın tahsili banka tarafından ilgili birim adına yapılıyor. Burada yapılacak ödemeler internet üzerinden online yani çevrimiçi gerçekleştiriliyor. Bu çevrimiçi durumu ise ödediğiniz faturanın anında ödeniyor olmasıdır. Bu ödemenin iptali yine çevrimiçi yapılması söz konusu değil. Bu ödemeyi yaptığınız takdirde hesabınıza bağlı olan Ziraat Bankası şubesine gitmeniz gerekir. Buradan yapacağınız başvuru neticesinde yaptığınız yanlış ödeme iptal edilir ve paranız hesabınıza iade edilir.

Ödenen Faturanın İptalinde Süre

Ziraat İnternet Bankacılığından yanlış ödenen faturanın iptali için süre kaybı yaşamadan hesabınızın olduğu şubeye başvurmanız gerekir. Bankalar günlük olarak yapılan fatura ödemelerini hemen karşı hesaba geçirmez ve havuzda bekletirler. Burada iptal ettirmek istediğiniz bir ödeme bulunuyorsa bu paranızın havuzda olduğu dönemde iptal başvurusu yapmanız gerekir. Banka kendi havuzunda olan yanlış fatura ödemelerinin iptalini sağlayabilirken paranın ilgili birimin hesabına geçmesi halinde  iptalini sağlayamaz. Bankanın havuzunda kalacağı süre ise gün sonu ile biter. Yani bankanın çalışma saatlerini dikkate alarak paranızın havuzdan çıkmadan yapacağınız başvuru neticesinde yanlış ödediğiniz faturaların iptali söz konusu olabiliyor.

Kısaca; yanlış yapmış olduğunuz faturanın iptali hesabınızın olduğu banka şubesi tarafından gerçekleştirilebiliyor.

Yorum yapın

Krediler