Otomatik Ödeme Talimatı Nedir Nasıl Verilir Nasıl İptal Edilir

Teknolojinin artması ve hayatımızın her alanına yayılmasıyla; artık eski düzende kalan birçok işlem yerini daha modern bir anlayışa bırakmıştır. Bu modernizasyonun en ileri derecede görüldüğü sektörlerden bir tanesi, bankacılık ve finans sektörüdür. Bu sayede bankacılığın klasik dönemlerinde kalan uzun sıralar ve uğraşılmak istenmeyen prosedürlerden kurtulmuş olan müşteriler, artık teknolojinin hızını bankacılık işlemlerinde kullanmaktadır.

ÖNEMLİ HUSUS: Eğer daha sonradan kredi çekme ihtimaini var ise o bankada otomatik ödeme talimatı vermeniz bankacıların elinde olumlu bir isihbarat sinyali bulunması açısından iyi olacaktır. Yine önem arz eden bir diğer konu ise bu ödemelerin ne olursa olsun aksatılmamaya çalışılmasıdır. Tüm bunlar uzun dönem içerisinde raporlanacak ve hukuka uygun olarak muhafaza altına alınacaktır!

-Ayrıca bu otomatik ödeme talimatlarınızı tek bir hesaptan vermeniz hem yönetim kolaylığı hem de aksama riskini azaltması açısından çok yararlı olacaktır. Yapılacak adımlar şu şekildedir:

  1. İntenet bankacılığına girilecek
  2. Hesabım bölümüne tıklanacak
  3. Talimatlarım bölümüne tıklanacak
  4. Ardından yeni talimat oluştura tıklanacak ve düzenli periyotlarla ödeme talebi oluşturulacak. Bu şekilde mesela her ayın 4’ünde 240 TL ödeme yapabilir. Ya da faturanız ne kadarsa tamamı için ödeme emri verebilirsiniz.

Bu sayede hayatlarında daha önemli zaman kazançları olmuş ve bunu bankalar sayesinde yaratmışlardır. Bu durum sadece müşteriler açısından kazançlı görünse de, aslında banka açısından da oldukça kazançlı bir durumdur. Çünkü banka şubelerinde uzayan ve bitmek bilmeyen müşteri kuyrukları sona ermiş ve bu sayede banka şubeleri müşterilerine daha kaliteli bir hizmet sunmaya başlamıştır. Elektronik ortama ve internet platformuna taşınan bankacılık sistemleri sayesinde şubelere gelmelerine gerek kalmayan müşteriler, oturdukları yerden şubede yapabilecekleri bütün işlemleri bu platformlar sayesinde gerçekleştirmektedir.

Otomatik ödeme talimatı nedir?

Kişilerin herhangi bir zahmet harcamadan, internet bankacılığı veya mobil uygulamalar sayesinde şubeye gitmesine gerek kalmayan işlemlerin sayısı oldukça artmıştır. Bankalar müşterilerine o kadar geniş hizmetler sunmaktadır ki sizin yerinize düşünen bankalar, işlemlerinizle alakalı minimum sürede bitirmenizi sağlamaktadır. Bu işlemlerin en gelişmişlerinden bir tanesi otomatik ödeme talimatı

dır. Kira ödemesi, fatura tahsilatı gibi düzenli şekilde hesabınızdan çekilmesini istediğiniz para transferlerinizi; bankanıza otomatik ödeme talimatı vererek gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede ödeme günlerini kaçırma derdiniz olmayacak, bankanız sizin adınıza gereken yerlere ödemenizi sağlayacaktır. Bir mevduat hesabınıza bağlı olarak yapılacak otomatik ödeme talimatı, o kadar ileri bir hizmet seviyesine gelmiştir ki; bazı bankalar müşterilerine geçici olsa da mevduat hesaplarında para olmasa da ödeme imkanı sağlar.

Otomatik ödeme talimatı nasıl verilir?

Otomatik ödeme talimatı, kartlarınızda uygulaması açık olan bir işlem değildir. Bu yüzden öncelikle şubenize giderek otomatik ödeme talimatı vereceğiniz işleminizi seçebilir ve uygulanması için onay verebilirsiniz. Fakat bu kadar çok vaktiniz yoksa bankanızın ATM’leri üzerinden, mobil uygulama aracılığıyla ve internet bankacılığı sayesinde otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetlerini içeren çağrı merkezleri de bu sayede otomatik ödeme talimatı verebileceğiniz yöntemlerden birisidir.

Otomatik Ödemelerinizi İptal Edin

Zaman öyle bir noktaya geldi ki artık bir ailenin onlarca otomatik ödeme talimatı bulunabiliyor. Kaldı ki ev hanesinin kişi sayısı kadar cep telefonu olması bunun da fatura bedellerini artırıyor. Bu faturaları vermiş olduğunuz otomatik ödemeler zaman zaman iptal ettirilmesi gerekenler. Çünkü kapanan telefon, taşınma gibi nedenlerden dolayı elektrik su gibi faturalar daha sonra da faturalandırıldığında bu hesaptan ödemesi yapılıyor. Yani başkasının fatura borçlarını ödemek istemiyorsanız bu otomatik fatura talimatları iptal edilmeli.

Otomatik Ödemelerde Kredi Kartı Kampanyaları

Bununla birlikte kampanyalar ile otomatik ödeme talimatı verilmesini teşvik ediliyor. Bu teşvikler ile bankalar müşteri çekme çabasında. Tüketiciler bu teşvikler için açtıkları hesapları zamanla unutarak başka bir kampanyaya dahil olabiliyor. Bu sırada vermiş olduğu taahhüt ile kampanyada kazandığını da iade etmek zorunda kalabiliyor. Bankalar otomatik ödemeler ile ilgili yaptıkları kampanyaları mevduat hesaplarından ziyade kredi kartları ile ödemeler için yapıyor. Kartlar ile ödenen faturalar, asgari ödeme tutarlarının ödenmesi neticesinde bankanın bir nevi kredi verme işlemi olarak algılanıyor ve kazancını artırıyor. Kart ekstrelerinde de otomatik ödeme işlem faizi olarak ödemelerinize yansıtılıyor.

Kredi Tahsislerinde Otomatik Ödeme Talep Ediliyor

Son dönemde özellikle kredilerin tahsisi yapılırken bankalar kişilerden otomatik ödeme talimatı talebinde bulunuyor. Birden fazla talep olmasını da istiyorlar ki devamı sürdürülsün. Bankaların bu taleplerindeki amaç son ödeme tarihi ile hesabınızdan kesilen fatura tutarlarının üç gün kadar bankanın mevduatı olarak çalıştırılması ve daha sonrasında ilgili kuruma ödenilmesidir. Yani buradaki fatura bedelleri üzerinden kısa süreli mevduatlar kazanılmış haline geliyor.

Kurumlar Hizmetleri İçin Otomatik Ödeme İstiyor

Bankalarla birlikte verdikleri hizmet için düzenlenen faturaların bedellerinin ödenmesinde aksama yaşamaması için kurumlarda kendi bünyelerinde otomatik ödeme talimatı verilmesini istiyor. Özellikle GSM firmaları faturalarının  ödenmesi için kredi kartı talimatını alıyorlar. Hangi bankanın hangi kartının olması önemli değil. Bu kurumların asıl önemsediği faturanızı zamanında ödemeniz ve gelirlerinin düşmemesidir.

Otomatik Ödeme Talimatında Hangi  Ödeme Türü

Bankalar kredi kartları ile ödeme talimatı verilmesini öncelikle ister. Tüketiciler burada en kazançlı ödeme yolunu seçmeli. Yani faturaların ödenmesi için tarih aralığını takip etmek zor olabilir. Hatta atlanan faturalar ile mağduriyet yaşanabilir. Fakat vereceğiniz talimatlar için mevduat hesapları en mantıklısı. Bu hesaplardan fatura ödenebilmesi için de hesapta para bulunması şart. Para bulunmadığı zaman ödemeler yapılamıyor. Bu sorunu aşmak için bankalar kmh hesapları açıyor. Sizin hesabınıza tanımlanan artı paralar neticesinde hesapta para olmasa da faturanız ödeniyor. Fakat burada yine size faiz yansıtılıyor. Yani kredi kartından bir farkı kalmıyor. Bu nedenle otomatik ödeme talimatlarını verirken hangi ödeme türünün sizin için uygun olduğuna dikkat etmekte fayda bulunuyor.

Yorum yapın

Krediler