Dijital Bankacılık Nedir, Faydaları Neler?

Bilişim dünyasının gelişmesi ile kendilerini her anlamda daha ileri götürmeye çalışan bankaların her hangi bir yer ve mekana gerek kalmadan online bağlantılarla geliştirdikleri uygulamalar üzerinden, bankacılık işlemlerini yürütmelerini sağlayan bankacılık sistemine Dijital Bankacılık denir.

Dijital Bankacılığın Müşterilerine Faydası Neler?

Bankalar teknolojiye ayak uydururken, az maliyetle para kazanabilmek ve aynı zamanda saat mevhumu gözetmeksizin her istenildiğinde daha çok müşteriye ulaşmanın çabasındalar. Bu durum müşterilerinde işine gelmektedir. Çünkü banka şubesinin açılmasını beklemezsiniz, sıraya girip beklemek gibi bir endişeniz olmaz. Saatlerce zamanınız gitmez. Bulunduğunuz yerden bankacılık işlemlerinizi çok hızlı yapar ve masraf ödemeden kurtulmuş olursunuz. Kişiler para havalesi yada eft yapacaklarında banka şubelerinde küçümsenmeyecek miktarda masraf ödeyebilirler. Ancak dijital bankacılıkta masraf kesintisi yapılmamaktadır. Eğer kişi nakit para çekimi yapmak isterse bunun için ATM’lere gitmek zorunda.

Dijital Bankacılığın Bankalara Yararı

Dijital bankacılık ile şube sayısını artırmak zorunda kalmayan bankalar aynı zamanda personel masrafları, kira, elektrik ve donanım masrafları gibi giderlerden kâr ederken, müşterilerine yine ulaşabilmekte ve bütün bankacılık hizmetlerini sunabilmektedirler. Açtıkları uygulamalar ile kendinize döviz hesabı açabilir ve döviz alım satımı yapabilirsiniz. Yada bunun gibi altın hesabı açmanızda mümkün.  Borsaya merakınız varsa istediğiniz hisse senetlerini anında alıp satabilirsiniz. Her ne kadar farklı işlemleri bulunsa da  bankaların sağladığı dijital bankacılık işlemlerinin hepsi birbirine benzerlik sağlamaktadır ve mantıkları aynıdır.

Bütün bunları pozitif bir değer gibi görürsek hemen hemen herkesin bankada hesapları  bulunduğundan bu hesaplar üzerinden internet bankacılığını açtırmak sizlere fayda ve kolaylık sağlayacaktır. Çünkü banka şubesinin nerede, ne zaman işinize yarayacağını bilemezsiniz.

Bankaların dijital internet bankacılığı kapsamında açtıkları uygulamalardan söz edecek olursak; Finansbank Enpara ile hizmetlerine öncülük ederken, TEB cepteteb ile Garanti bankası İGaranti ile dijital dünyada karşımıza çıkıyor.

Diğer uygulamalar ise şöyle.

Denizbank                          : Dijital Deniz
İş Bankası                           : İşcep
Yapı Kredi Bankası           : Nuvo
Akbank                               : Akbank Direkt

Dijital Bankacılığı kullanmak istiyorsanız her şekilde banka şubenize giderek hesap açmanız ve internet bankacılığını kullanmak istediğinize dair bildirimde bulunmak zorundasınız.

Krediler