IBANA Yatan Para Geri Çekilir mi?

IBANA Yatan Para Geri Çekilir mi? Kişilere dijital bankacılık yoluyla iban ve hesap numarasına havale yada eft yoluyla para gönderimi yapılıyor. Burada numaraların çokluğu nedeniyle kayıt altına alırken yanlış aldığınız numaralar sayesinde para gönderimi yanlış hesaba gönderilebiliyor. Özellikle bankalar para gönderimi için IBAN numarası talep ediyor. Aksi halde zaten IBAN numarasız gönderme menüsünün işaretlenmesi isteniyor ki paranız gönderilebilsin. Farklı nedenlere sahip olabilirsiniz . Fakat Bu nedenlere bağlı olarak IBANA yatan para geri çekilir mi diye bir sorumuz da olabilir. Bu durumda göndermiş olduğunuz hesaptan paranın iadesini almak neredeyse imkansız.

Talimat Halindeki EFT’nin İptali

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır? başlıklı yazımızda aslında bu konuya da değişmiş olmuştuk. Para gönderimi için iki farklı yol bulunuyor. Birisi aynı bankanın farklı şubelerine havale için farklı bankaların farklı şubeleri için ise EFT yoluyla para aktarımı söz konusu. Paranızı göndermek için EFT yolunu seçmeniz halinde bu gönderim işlemi merkez bankası onayına sunulmaktadır. Bu onay sürecinin gerçekleşmesi için ise mesai saatleri içerisinde olmalı. Yani EFT saatleri çerçevesinde paranızı başka banka hesaplarına gönderiyorsunuz. Bu saatler dışarısında gönderme talepleriniz ise ilk mesai günü saatine gerçekleştirilmek üzere talimat olarak kayıt altına alınır. Eğer bu süre içinde kayıt altına alınmış bir gönderiniz bulunuyorsa IBANA yatan para geri çekilir mi sorusunun bir nebze cevabı evet olacaktır. Çünkü para karşı hesaba geçmemiş olacağından talimat halinde bekleyen gönderimi işlemini iptal etmeniz halinde paranız hesabınızda kalır ve gerçekleştirilmez.

EFT’nin Hesaba Geçmesi

Paranızı gönderim için mesai saatlerini seçmişseniz burada vereceğiniz talimat ile 10-15 dakikaya kadar süre içinde paranız karşı hesaba yani IBANA geçer. Burada IBANA yatan para geri çekilmez. Çekilemez. Çünkü karşı hesaba geçmiştir ve karşı hesabın onayı olmadan bu paranın geri alınması söz konusu olmayacaktır. Bu paranın alımının tek yolu vardır. O da hesap sahibine ulaşmak ve paranın sizin sebepleriniz nedeniyle iadesini istemektir. Bunun dışında yanlış hesaba yada IBANA geçen paraların geri alınması söz konusu olmayacaktır. Ta ki yasal bir karar olmasına kadar. Yasal karardan kastımız bu paranın yanlış yatırıldığından bahisle adli makamlarda hakkınızı aramanız ve buralardan çıkacak kararlar sonrası paranın iadesinin sağlanması olacaktır. Bu süreç oldukça uzun ve masraflı olabilir. Masrafları karşı tarafa yükseleniz dahi para iadesi için geçen süre sizin canınızı sıkabilir.

EFT iptali ile ilgili bankalar nezdinde gerçekleştirilecek adımlar ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Havale’nin Hesaba Geçmesi

EFT ile gönderilen paranın hesaba geçmesi biraz zaman alırken aynı bankaya gönderilen havaleler kişinin hesabına anında geçiyor. Bu durumda paranın gönderilmesindeki talimatınızın iptali ve durdurulması söz konusu olmayacaktır. Fakat en azından müşteri hizmetlerini arayarak durumdan haberdar etmeniz ve bilgi edinmeniz mantıklı olabilir.

Lütfen Okuyun: Yanlış Hesaba Gönderilen Para Nasıl İptal Edilir?

Yorum yapın

Krediler