Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Gündelik hayatta yapılan hatalardan bir tanesi de; hesaba göndermek istediğimiz parayı yanlış hesaplara göndermek oluyor. Bu durumda parayı gönderenin endişesi yanlış hesaba yatırılan para nasıl geri alınır başlığı altında toplanıyor. Bundan ziyade alınır mı diye bir soru da eklemek gerekli.

Para gönderimi için internet bankacılığı, ATM yada mobil uygulamaları kullanıyor olabilirsiniz. Aslında yanlış hesaba para gönderme diye bir işlem söz konusu olmaz. Bu işlemin olması için göndericinin dikkatsiz olması gerekir. Çünkü hangi yolla para göndermeye çalışırsanız çalışın size göndereceğiniz hesabın sahibine ait isim ve soy isminin ilk iki hanesini dijital ortamda soruyor. Burada kabul etmeniz halinde başka birilerine para göndermiş olabiliyorsunuz.

Para gönderiminde hesap numaraları önem arz ediyor. Kendi bankanızın şubeleri arasında havale gönderirken daha az numaralara yer verirken başka bankalara göndereceğiniz eft’ler için ıban numarası giriyorsunuz. Bu numara ile karışıklık çıkması ve paranın başka birilerine gönderilmesi ise muhtemeller arasında bulunurken oluşma yüzdesi ise çok düşüktür. Fakat bütün bunlara rağmen yanlış hesaba yatırılan para nasıl geri alınır bu sorumuzun cevabını arayalım.

Banka Müşteri Hizmetlerini Arayın

Geç saatlerde yapacağınız havaleler karşı hesaba hemen geçer. Fakat EFT göndermeniz halinde mesai saatleri dışına ise bu gönderimi  iptal ettirmek daha kolay oluyor. Bunun için yanlış hesaba gönderilen para iptal edilir mi başlıklı yazımızı okumalısınız. Dostlar eğer başka birinin hesabına havale yapmışsanız bunun iptalini sağlayamasanız da bloke koydurabilmeniz mümkün. Elbette bankanın yardımı ile. Bunun için süratle yanlışlığın farkına vardığınızda banka müşteri hizmetlerini arayın ve olup biteni anlatarak yardım isteyin. Müşteri hizmetleri bu konuda çok yardımcı olamayabilir. Fakat size gerekli atacağınız adımlar hakkında bilgi vereceklerdir. En kolayı bu işlem işçin banka şubenize gitmek olacaktır.

Banka Şubesine Gidin

Banka şubesini ziyaret ile yanlış hesaba giden paranın akıbeti hakkında bilgi alabilirsiniz. Karşı taraf bu parayı çektiyse elbette almak da zorlaşacak. Bankaların sebepsiz yada yasal bir dayanak olmadan kişilerin hesaplarına el koymaları, bloke koymaları yada hesaplarından para çekmeleri mümkün değil. Bunun için hesap sahibinin rızası aranır. Banka şubesi bu durumlarda genel olarak hesap sahibine telefon ile ulaşarak durumu iletir. Paranın iadesini isteyebilir. Bankanın bu işlemi yapması daha yapıcı olacaktır. Zira sizler kişinin iletişim bilgilerini bulur ve ararsanız size itimat etmeyecektir ve paranızı geri almanız zorlaşacaktır. Bu nedenle kendinizin aramasından kaçının.

Sizi Arayanlara İtimat Göstermeyin

Paranın hesaba geçtiği kişi parayı almış, harcamış ve kullanmış olabilir. Hatta bu parayı size iade etmekten kaçınabilir. Bu durumda yapabileceğiniz tek husus kalıyor. O da kişiye karşı sebepsiz zenginleşmeden dolayı dava açmak. Burada göndermiş olduğunuz paranın tutarı da önemli. Düşük tutarlardaki paralar için dava açmak sizin alacağınızdan yüksek olabilir. Bu durumda dava konusu size kalmış bir husus. Fakat yüksek tutarlar için dava açabilirsiniz ve yanlışlık ile yattığından bu paranızı geri alabilirsiniz.

Yanlış hesaba yatırılan para nasıl alınır başlıklı yazımızın ilginç taraflarından birisi de gönderdiğiniz bu paranın hiç olmadık kişilerin hesabını bulmasıdır. Hesap sahibi ölmüş olabilir, hesabında türlü borçlardan dolayı icra veya haciz olabilir, hatta kredi borçlarından dolayı banka bloke koymuş olabilir. Bu durumda yatırmış olduğunuz parayı geri almanız zorlaşacaktır. Bunun için açılan davalar ve bir çok zaman kaybı ile karşı karşıya kalırsınız.

Yanlış yatırılan para anında fark edilmesi işinizi kolaylaştıran hususlardan. Fakat bu olayı geç fark ederseniz sizin için olumsuz tarafı çok olacaktır. Çoktan para çekilmiş ve harcanmış olabilir. Bu durumda yapılan para gönderim işlemi için muhtemel dekont, ATM fişi gibi belgelere ihtiyacınız olabilir. Bankalardan bu bilgiler temin ediliyor olsa da bulundurmakta fayda olacak hususlar arasında bulunuyor.

Sizin Hesabınıza Yanlışlıkla Para Gelirse

Muhtemel sizin hesabınıza bilginiz dışında yanlış hesap numaraları neticesinde para gelebilir . Bu durumda bankadan size ulaşabilirler. Bu ulaşım neticesinde paranın geri alınabilmesi için ıslak imzanız istenebilir. Fakat sizi banka dışından birisi arar ve parasını iade etmenizi isterse kesinlikle göndermeyin. Kim olduğunu bilmediğiniz kişiler dolandırıcı olabilir. Bunun için bankanın size ulaşmasını bekleyin yada siz giderek hesabınıza gelen paranın durumu hakkında bilgi alın. Kim göndermiş, neden göndermiş gibi soruların cevapları bulunmalı.

webkredi.org

Yorum yapın

Krediler