Yanlış Hesaba Gönderilen Para İptal Edilir mi?

Geçmişte para göndermenin en kolay ve zahmetsiz yolu fiziki olarak elden teslim edilmesi olarak öngörülüyordu. Bunun sebebi de para gönderim işleminin masraflı oluşu ve bankada muhtemel mesai saatlerini ve hafta sonu tatilinin bitmesini beklemekti. Fakat günümüzde öyle bir noktaya taşındı ki, insanlar anında para alıp gönderebiliyor ve parasal işlemlerini sorunsuz hallediyor. Fakat günümüzde para gönderimleri isme göre, hesap numarasına ya da uluslar arası İBAN numarasına göre yapılıyor. Bankanın kendi şubeleri arasındaki havale işlemi yapılırken dijital ortamda kişinin adının ve soyadının ilk iki harfi görünürken eft işleminde bu mümkün değil. Bu nedenle eft gönderimleri esnasında alınan bir farklı numara ya da yanlış yazılan bir karakter nedeniyle göndereceğiniz para yanlış kişilere ulaşmış oluyor. Burada yanlış hesaplara para aktarımını yapmamak için dikkatli olunması gerekiyor. Yani yanlış hesaba gönderilen paranın iptali mümkün mü? Açıklayalım.

Yanlış Hesaba Giden Para

Para gönderim işleri havale, eft ile yapılıyorken uluslar arası gönderimlerde swift yada Western Union kullanılıyor. Yurt dışına para gönderiminde genelde kişinin ismi üzerine gönderildiği için burada daha avantajlı bir durum ortaya çıkıyor. Yani yanlışlık yapılma riski en aza indirgeniyor.

İster tanıdığınız biri olsun ister tanımadığınız, göndereceğiniz kişinin adı ve soyadı gibi bilindik bilgilerinden çok kişiye özel verilen hesap numaralarının başındaki ülke kodu, il kodu, banka kodu, şube kodu gibi unsurların yer alıyor olması tüketicilerin bir nebze kafasını karıştırıyor. Bu nedenle özellikle dijital ortamda yapılan para gönderim işlemlerinde tanelerce rakamlarda yanlış okuma ya da yazma gibi sorun karşılaşılabiliyor. Bu nedenle de para hiç tanımadığımız birilerinin hesabına geçiyor ki bundan sonra bu parayı iade almamız neredeyse imkansız.

Yanlış EFT’nin İptali Olabilir.

Yanlış göndermiş olduğunuz eft mesai saatleri dışında yapılıyorsa ve talimat ilk mesai saatini beklemeye alır. Bu esnada yanlış yapılan bir husus dikkatinizi çektiyse ya da para gönderim işini iptal ettirmek istiyorsanız biraz şanlısınız. Çünkü eft henüz gerçekleşmemiştir. Bunun için banka şubeniz kapalıysa, internet bankacılığı imkan verirse iptal ettirebilirsiniz ya da en kötü ihtimal müşteri hizmetlerini aramak olacaktır.

Havale yapımında ise kişinin hesap numarasını girdiğiniz anda göndereceğiniz kişinin ad ve soyadının ilk harflerinin çıkması ile doğruluğunu teyit etmiş oluyorsunuz ve hataların önüne geçiyorsunuz. Bunun için havale işleminin gerçekleştirilmesi daha doğru olabilir.

Banka Şubesinden Yanlış Hesaba Gönderilirse

Banka şubesi aracılığıyla kendinizi daha güvene alarak para gönderdiğinizi düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Çünkü kişiye gönderilen paranın hesap numarası banka şubesince de yanlış yazılabilir. Geçmişte yaşanan bu tür hadiseler mevcut ve bundan sonrasında da olacaktır. Şube görevli dekontun çıktısını alarak parayı gönderen kişinin imzasını alıyor ve kendisini sorumluluktan kurtarıyor. Burada yapmanız gereken dekontta yazılı numaraları kontrol etmek ve gideceği kişinin isim bilgilerini gözden kaçırmamak. Çünkü bu esnadan sonra giden paranızı da geri alamıyorsunuz. Paranın hesabına geçen kişinin insafına kalmışsınızdır demektir.

Para aktarım işini hangi yolla yaparsanız yapın büyük ihtimalle karşı hesaba anında geçiş sağlayacaktır. Fakat hızlı davranarak bu durumu banka şubenize bildirmeniz ve gönderim işinin iptal edilmesini talep edebilirsiniz. Eft için bu söz konusu olmaz iken havale gönderiminde iptal söz konusu olabiliyor. Çünkü bankanın kendi şubeleri arasında iptalin sağlanması mümkün iken eft gönderiminde merkez bankasının onayından sonra başka bankanın hesabına geçmesi eft’nin iptal edilmesini imkânsız kılıyor.

Dijital ortamlardan göndereceğiniz paralara bankalar ayrı bir güvenlik önlemi olarak SMS kodu işlemini başlattı. Para gönderim işini yapabilmeniz için telefonunuza gelen SMS kodunu dijital ortama girmeniz gerekiyor. Gelen SMS koduyla beraber paranın gönderileceği kişi ve hesap numarası belirtiliyor ki yine bir yanlışlık olmasın.

Yorum yapın

Krediler