EFT Saatleri Kaçta Başlar, Kaça Kadar Devam Eder?

Farklı bankalar arasında para aktarımının adı olan EFT hızlı para gönderim işlemi olarak sunuluyor. Bu hizmeti alan milyonlarca kişi var. Göndericiden alıcıya kadar bir dizi beklenti içerisinde olan nakit alışverişinin Merkez Bankası onayı sonrası karşı hesaba geçmesi belli zaman dilimlerine olanak kılıyor. Bu zaman dilimi dışında paranızı EFT yoluyla göndermeniz mümkün olmasa da gelişen teknoloji sayesinde Türkiye’de para aktarımı yapabileceğiniz farklı yollarda mevcut. En azında belli limitlerde de dahi olsa bu yolları kullanarak para gönderim ile mağduriyet giderilmiş olabilir.

Elektronik Fon Transferi ile açılımı bulunan EFT mesai saatlerinin başlaması ile başlar ve mesai saatlerinin bitimine kadar sürer. Bu süre sonrasında ise bankalar EFT kabul etmez, siz talimat vermek isterseniz talimatınızı alan banka ilk mesai günü ve ilk mesai saati ile bu talimatınızı gerçekleştirerek paranızı karşı hesaba göndermenize yardımcı olmuş olur.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Göndereceğiniz EFT’nin karşı hesaba geçmesi birkaç dakika ile sınırlı. Talimat verilmesi sonrasında para gönderiminin yoğunluğu ile birlikte onay sürecinin uzaması 15 dakikayı bulabiliyor. Fakat onay işlemi yine dijital ortamlarda olduğu için çok uzun sürmeden hesaba geçiyor. Hafta sonu, mesai sonrası yapılan EFT talimatları ise yine mesai saatinin başlaması sonrasında onay süresi sonrasında karşı hesaba geçiyor.

EFT Hesaba Neden Geçmez?

EFT gönderimi esnasında kişinin iban numarasının doğru girilmesi gerekir. Bu numaranın yanlış girilmesi neticesinde para kişinin hesabını geçmez ve iadesi sağlanır. Bu iade süresi ise birkaç saat olabilir. Burada iban numarası ile birlikte kişinin adı ve soyadı ile iletişim bilgilerini girilmesi gerekiyor. Yanlış numara sonrası hesap numarası ile alıcı kişinin adı soyadı eşleşme sağlanmadığı takdirde sistem otomatik olarak parayı iade ediyor. Fakat soyadı değişikliği gibi hususlar olması halinde bu iade sağlanmayabilir. Yanlış ibana gönderdiğinizi düşünüyorsanız zaman kaybetmeden eft iptali için bankanızla iletişime geçmekte fayda olacaktır.

Bankaların EFT Saatleri

Bankalar müşterisine hizmet verirken belli saat aralığında hizmet veriyor. Bunun dışında belli bir süre de geç EFT ile hizmet verilirken burada kişiden alınacak masraf ücreti de artmış oluyor. EFT saatleri bankalar arasında standart olan bir zaman aralığı. Bankalara göre farklı saatlerin uyarlanması mümkün değil. Bunun için yapacağınız para gönderimini EFT yoluyla yapmanız halinde 08:30 ile 17:30 saatleri arasında yapabiliyorsunuz.

EFT’nin Hesaba Geçip Geçmediği Nasıl Öğrenilir?

Dijital bankacılık hizmeti alan müşteriler paranın hesaba geçip geçmediğini daha kolay bir sistem ile öğrenme yoluna gidiyor. Bu kolaylık verilen talimat ile hesaba giriş ve çıkışlarda SMS yada e-mail yoluyla bilgilendirme ile yapılıyor.

Yorum yapın

Krediler