Borcundan Dolayı Kapatılmış Kredi Kartı Nasıl Açtırılır?

Kredi kartı kullanıma neden kapatılır başlıklı yazımızda size ayrıntılı olarak borcundan dolayı kapatıldığından bahsetmiştik. Borcundan dolayı kapatılmış kredi kartı borcun ödenmesi ile kullanıma açılır. Tabi  siz bunu alışkanlık haline getirmemişseniz borcu ödeme ile geçen zaman aralığına bağlı olarak açılacaktır. Siz uzun süre bu borcun ödenmesinden imtina etmişseniz, en azından asgari tutarı ödememişseniz siz borcun tamamını kapatmış olsanız dahi banka sizin kapatılmış olan kartınızı tekrar kullanıma açmaz. Hatta yeni kart talebinizi de olumsuz olarak reddeder. Bu nedenle borcundan dolayı kapatılmış kredi kartı açılmayabilir.

Borcunu Ödediğim Kredi Kartı Açılır mı?

Kartınıza ait borcun ekstrenin kesilmesi sonrasında son ödeme tarihine kadar ifası gerekir. Bu süreyi aşmanız halinde banka önce kartınızı nakit çekime ve ödemelere kapatır. Bu ödememe durumunun devamı halinde ise kartınız temettüye düşer ve tamamen kapatılır. Burada borcunuzu bu süreden sonra ödeseniz dahi banka sizin kartınızı kullanıma açmaz. Hatta yeni kart taleplerinizde olumsuz yanıtlanır. Sizin borcunuzu ödemediğiniz süre içinde banka size SMS, e-posta ve telefon yoluyla ulaşır ve borcunuzu ödemenizi ister. Bu ödememe durumunun devam etmesi halinde bankanın sizi sürekli araması kaçınılmaz olur ve sizde rahatsız olursunuz. Bu nedenle kartınızın tekrar kullanıma açılmasını beklemeniz yanlış olur. Yani borcundan dolayı kapatılan kredi kartı borcunuzu ödemiş olsanız dahi tekrar kullanıma açılmayacaktır. Burada kart alımında gerekli şartları yerine getirmiş olsanız dahi bu kartlarınız kullanıma açılmaz. Kapatılan kredi kartı nasıl açılır başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye edebiliriz.

Kredi Notunuz Kredi Kartı Almanızı Etkiliyor

Borcunuzdan dolayı kredi notunuz düşmüş olabilir. Bu durumda kredi notunuza bağlı olarak kart talebiniz olumlu yanıtlanmayabilir. Fakat günümüzde bankaların en çok tahsis ettiği ürünler arasında bulunan kredi kartı notunuz düşük olsa dahi düşük limitler dahilinde de olsa tahsis edilebiliyor. Bu nedenle kredi notu aralığınız önemli. Eğer sıfır denecek kadar düşük bir nota sahipseniz bu durum sizin için üzücü olabilir. Çünkü bankalar size kredi ve kredi kartı gibi ürünler vermekten kaçınacaktır.

Kredi kartı tekrar açtırma sürecinde Kredi Notu

Kredilerde olduğu gibi kredi kartı alabilmek için de kredi notu aralığı önem arz ediyor. Kredi kartını tekrar açmak için kredi notu kaç olmalıdır başlıklı yazımızda bu durumlara ayrıntısı ile yer vermiştik. Buradan çıkacağınız bilgiler dahilinde alıp alamayacağınız hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kart borcunuzdan dolayı kapatılan kredi kartları kullanıma açılmayacaktır. Burada ödememe aralığı da önemli. Son üç ay içinde ödeme yapmadığınız takdirde yasal takip sürecinin bir parçası oluyorsunuz. Bu sürece girilmesi ile kredi yasaklısı listesine girmeniz de pek muhtemel. Bu listeye girmeniz halinde  zaten en azından beş yıl süre ile bankalar sizlere ürünlerinden vermez. Yasal olarak bu ürünü kullanmanız yasak hale gelmiştir. Burada notunuz düşecektir ve siz de bankacılık ürünlerini alabilmek için kredi notunuzu yükseltme çareleri aramaya başlayacaksınız.

Ancak belirtmek gerekir ki daha evvelden size kart vermişler ise muhtemelen notunuz da yeterlidir. Ancak borç nedeniyle kapatıldıktan sonra tabi ki bu not eskisi gibi olmayacaktır. En az 1 derece düşecektir notunu ne yazık ki…

Yorum yapın

Krediler