Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır  Diyenler Buraya

Gelişen teknoloji ve bankacılık sektörünün ardından milyonlarca kişinin birden fazla bankadan kredi kartı sahibi olduğunu hep beraber şahit oluyoruz. Bununla birlikte arkadan gelen neslin henüz öğrenci aşamasında, henüz işi olmayan kişilerin geliri olmamasına rağmen kredi kartı talebinde olduğu da bir gerçek. Yani bu tür müşterilere düşük limitler sunuluyor olsa da, verilen kartlar zaman içerisinde sahiplerince türlü sebepler üzerinden kapatılmak isteniyor. Bu sebepleri sıralarsak kişiden kişiye bir çok kalemde ele alınabilir. Burada sizin talebiniz ile sonlandırılan, fakat tekrar gerekli görmeniz halinde kapatılan kredi kartı nasıl açılır sorusu soranlar için önemli bir makale oluşturduk.

Borcu Ödenen Kredi Kartının Kullanıma Açılması

Kredi kartının kapatılmasını iki farklı türden işleyebiliriz. Birincisi borcu ödenmemesinden dolayı harcamalara kapatılan diğeri ise borcu olmamasına rağmen sizin tarafından sürekli olarak kullanımına son verilen olarak değerlendirmeli. Kartınızın son ödeme tarihi itibariyle asgari ödeme tutarının sizin tarafından ödenmesi neticesinde ödenen tutar kadar limit kullanıma açılır ve harcamalarınıza devam edebilirsiniz. Fakat burada son ödeme günü itibariyle ödeme yapmamışsanız burada kartınız kullanıma ve harcamalara kapatılacaktır. Burada kapanan kredi kartının açılması için sadece ödeme yapmanız gerekir. Yapacağınız ödeme sonrası kapatılan kredi kartı OTOMATİK ŞEKİLDE açılır.

Duruma Göre Kredi Kartının Kullanıma Açılması

Kartınızın kapatılmasına sebeplerden birisi de kaybolması ya da çalınma durumlarıdır. Bu durumda sahibi olduğunuz kartınızın bankasına ait müşteri hizmetlerini aramanız ve süratle kartınızı kapatmanız gerekir. Burada husus sizin maddi güvenliğiniz söz konusu olacağından vakit geçirmeden yapılmasında fayda bulunuyor. Müşteri hizmetleri kayıp ve çalıntı kartların bildirilmesi amacıyla daha hızlı canlı destek menüsüne bağlanıyor. Bu sayede henüz harcama yapılmadan bildirim yapmak sizin kartınızın kullanıma kapatılmış olması hususuna geliyor. Bu durumda kapatılan kartınızın tekrar kullanıma açılması için müşteri yetkilisinden yeni kart talebinde bulunmanız gerekiyor. Burada bankalar yeni kart talebinin oluşması adına sizden güvenlik amaçlı birkaç sorunun cevaplandırılması isteniyor. Burada doğru cevap vermeniz halinde onay veriliyor ve size yeni kart tahsis edilerek adresinize kuryeler aracılığıyla gönderiliyor. Eğer güvenlik sözcükleri ile banka sisteminde kelimeler uyuşmaz ise size yeni kart tahsisi yapılmıyor. Sizin tekrar bir banka şubesine giderek yada internet sitesi üzerinden dolduracağınız form ile yeni kart talebinde bulunuyorsunuz. Yani kredi kartı başvurusu yapıyorsunuz.

Borcundan dolayı askıya alınan kredi kartlarının bu hususları BDDK tarafından yasal yönetmelikler çerçevesinde düzenleniyor. Burada yaptığınız sözleşme maddelerinde de bu duruma açıklık getirilmiş fakat sayfalar dolusu sözleşmeyi okumak tüketicilerin yapmadığı bir husus. Kartınızı kullanmak istiyorsanız istikrarlı bir şekilde en azından asgari ödeme tutarı olan rakamı ödemelisiniz. Bu nedenle kredi kartı son ödeme tarihi saat kaç yazımızda belirttiğimiz hususları aşmamanız mantıklı olabilir.

Kaybolan Kredi Kartının Kullanıma Açılması

Mevcut sahibi olduğunuz kredi kartınızı çaldırmış ya da kaybetmiş olabilirsiniz. Bu durumda yapacağınız işlem tabiki banka şubesine telefon ile ulaşmak. Bu ulaşım ile bankalar kredi kartlarının kullanımı ile mağdur edilmemeniz açısından hızlı ulaşım imkanı ile sesli yanıt sistemi ile müşteri temsilcisine aktarıyor. Burada kullanıma kapatılan kart ile sözlü olarak talebiniz neticesinde kapatılan kredi kartınızın yenisi adresine yönlendiriliyor.

 

Borç Yüzünden Kapatılan Kredi Kartlarının Kullanıma Açılması

Kapatılması neticesinde tekrar kullanıma açılmasının en zor olduğu kartlar borçları yüzünden kapatılanlardır. Çünkü borcunu ödemeyen müşterilerin yine borçlarına sadık kalmayacaklarından bahisle bankalar bu kartlarının tekrar kullanıma açılmasına sıcak bakmaz ayrıca yasal olarak kredi yasaklısı konumunda yine kredi kartı yasaklısı durumunda olursunuz. Bu nedenle yeniden kart sahibi olabilmeniz için yasal süreyi doldurmanız ve bu süre içerisinde yine muhtemel bankacılık işlemlerine aha sadık davranmak zorunda kalacaksınız.

Şu makalemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tamamen Kullanıma Kapatılan Kredi Kartının Açılması

Kişi bir süre sonra mevcut kartını kullanmak istemeyebilir. Bu durumda karta borcunuz olsa dahi banka müşteri hizmetleri numaranızı arayarak kartın kullanıma kapatılmasına talep edebilirsiniz. Burada yetkili sizin bu talebinizi sorgusuz sualsiz yerine getirir ve kartınız tamamen kullanıma kapatılır.  Bu noktada itiraz edemez ve sizinle inatlaşamaz. Çünkü tüketici olarak her zaman bu hakka sahipsiniz. Burada kapatılan kartınızın borcunun olması halinde sizin yine borcunuzu ödemeniz gerecektir. Taksitleriniz bulunuyorsa zaten bu taksitlerin ödemesi bitene kadar banka size kredi kartı ekstresi çıkarır ve düzenli bir şekilde adresinize gönderir. Eğer posta ile almıyorsanız e posta ile banka size göndermeye devam eder. Bu türde olan ve kapatılan kredi kartı nasıl açılır sorusunun cevabı ise yeni kredi kartı talebinde bulunmanızdır. Aksi ile kapatmış olduğunuz kartın tekrar kullanıma açılması söz konusu değildir. Bu kartınızın numarası tamamen iptal edilir ve aynı numara üzerinden açılması da söz konusu olmayacaktır. Zaten kartların kullanım ömürleri bulunur ve son kullanma tarihi de üzerinde yazar. Kapatılan kredi kartı açmakla ilgili sorularınızı aşağıdaki yorumlara yazabilirsiniz.

Bankaya Başvurun Kredi Kartınızı Tekrar Açtırın

Size ait olan ve kapatılmış kartınızı tekrar açtırak isterseniz bu işlem için bankanızın şubesine başvurabilirsiniz. Burada müşteri temsilcisinden destek alabilirsiniz. Burada sizden yeni bir form tanzimi istenebilir. Bunun dışında bankanızın internet sitesine giriş ile yeni kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Ya da SMS kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bununla birlikte müşteri hizmetlerine bağlanarak yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. Bu başvurular neticesinde uygun görülmesi halinde size yeni kart tahsisi yapılır ve adresinize gönderilir.

Kredi Kartı Sözleşmesi Artık Kapınızda İmzalatılıyor

İnternet üzerinden yapılan başvurular sonucu bankalar kredi kartı tahsisinde yeni bir çığıra neden oldu. Tüketicilerin zamanını almamak ve banka şubelerine kadar ziyaret ettirerek yormamak adına kredi kartı ile ilgili sözleşmeler kartı gönderdikleri kuryeler ile tüketicilere ulaştırılıyor. Kurye size teslim etmeden önce iki nüsha gelen sözleşmenin bir nüshasının her sayfasına ıslak imza attırıyor ve sizlere de bir nüshasını bırakarak imzalı nüshayı bankaya tekrar teslim ediyor. Banka almış olduğu imzalı sözleşme neticesinde kişinin kredi kartını kullanıma açarken, tüketici kart şifresini dijital ortamlardan sesli iletişim yoluyla belirleyebiliyor.

Yorum yapın

Krediler