Kredi Kartının Kapatılma Sebepleri

Kredi Kartının Kapatılma Sebepleri. Nakit para yerine kullandığımız kredi kartları sayesinde limitleri doğrultusunda yaptığımız alışverişlerin ödemelerini gerçekleştiriyoruz.Bu durumda kartlar bizlerin isteğini yerine getirirken karşılığında da talepleri olmaktadır. Bu talepleri birer kredi kartı kullanıcısı olarak yerine getirmezseniz kredi kartınız her türlü ödemeye ve para çekimine kapatılır. Burada kapatılması sonrasında neden sorusunu soran tüketiciler kredi kartı neden kullanıma kapatılır sorusunun cevabını arıyor.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Kullanıma Kapatılıyor

Kredi kartının kapatılmasının ana sebebi borcunun olması ve asgari tutarın ödenmemiş olmasından kaynaklanır. Kredi notu düşüklüğü neticesinde zor alınabilen bankacılık ürünleri arasında bulunan kredi kartı yapılan harcamalar neticesinde size aylık bir ekstre sunar. Bu ekstrede yaptığınız harcamaların dökümü, kazandığınız para puanlar gibi ayrıntılar bulunurken borcun en az ödemeniz gereken tutarı ile son ödeme tarihi aralığı bulunmaktadır. Bu tarihlere kredi notunuzun düşmemesi ve kartınızın kullanıma kapatılmaması yada bloke edilmemesi adına dikkat edilmelidir. Bankalar kişilere sundukları kredili mevduat hesapları  sayesinde kredi kartı borcunu bu hesaplardan kesebiliyor. Elbette bankada sizin KMH olması halinde. Bu hesabınız olmaması durumunda ise kartın asgari tutarı ödenmemiş olur ve sizin için tahsis edilen kredi kartı kullanıma kapatılmış olur. borcu olan kartınızın borcu yapılandırılabilir. Bu durumda yapılandırılan kredi kartı kullanıma kapatılır mı başlıklı yazımızı tavsiye edebilirim.

Önce Nakit Avans Çekimine Kapatılıyor

Kredi kartı başvurusu ile size verilen kartların son ödeme tarihi ve limitleri ile ilgili hususlar sizlerin talepleri doğrultusunda belirlenebiliyor. Burada sizin istediğiniz limitler tahsis edilmese bile sizin geliriniz ve ekonomik durumunuza bağlı olarak banka bir limit belirliyor. Bu limitler dahilinde nakit avans para çekimi yapabiliyorsunuz. Fakat yıl içerisinde üç kez asgari tutarı ödeme yapmazsanız, bu tutarın aşağısında ödeme yaparsanız kartınızdan nakit çekim işlemi kapatılıyor. Bu durum BDDK tarafından düzenlenmiş yasalar çerçevesinde yapılmak zorunda.

Miadı Dolan Kredi Kartları

Size verilmiş olan kartların hepsine bir tarih aralığı bulunmaktadır. Bankalar size verdikleri kartların kullanımı için son üç yıllık bir miad ile verir ve özellikle sanal ödemelerde bu tarih aralıkları da istenmektedir. Bu sürenin dolumu neticesinde banka size yeni kart tahsis edecektir ve eski kartınızda kullanıma kapatılacaktır. Kredi Kartı neden kullanıma kapatılır sorusundan cevabı da süresi dolan kartların zamanının bitmesidir.

Çalınması Halinde Sizin Talebinizle Kapatılıyor

Kredi kartınızın kaybolması ve çalınması durumunda sizin talebiniz doğrultusunda banka kartınızı kullanıma kapatacaktır. Güvenlik adımı olarak gerçekleştirilen bu işlem için daha sonra banka sizin talebiniz doğrultusunda yeni kartınızı tahsis eder ve adresinize kuryeler aracılığıyla gönderir. Bu nedenle kartınızın kapatılma nedenlerinden birisi de çalınması veya kaybolmasıdır.

Bloke Edilen Kart Kullanıma Nasıl Açılıyor?

Kartınızın bloke olmasının nedeni borcunun ödenmemiş olmasıdır. Burada kartınıza ait borcun en azından asgari tutarını ödemeniz halinde bloke kartınızdan kaldırılır ve harcamalara açılmış olur. Eğer 90 günlük süreyi aşmışsanız, ve bankanın sizin için yasal takip süresinin başlamasına onay vermişse burada bloke olmuş olan kartınız tamamen kullanıma kapatılacağından tekrar açamayabilirsiniz. Burada kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yapın

Krediler