Kredi Kartı Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankaların ürünlerinden faydalanabilmek için bu kuruluşların sunduğu şartları yerine getiriyor olmak gerekir. Bu şartları yerine getirmiyorsanız bu ürünlerden uzak kalırsınız. Bu ürünlerden bir tanesi de kredi kartları. Kredi Kartı alabilmek için kredi notu önemli şartlardan bir tanesi. Peki bu notunuz kaç olursa kart alabilirsiniz.

GÜNCEL BİLGİ: Arkadaşlar banka neredeyse herkese kart verir. Ancak mühim olan adam akıllı limiti olan kart sahibi olmak. Kalkıp da 500 lira limitiniz varken kendinizi “kredi kartı sahibi” ilan etmeyin. Bir kediyi zor doyurabileceğiniz rakamlar yerine yüksek limitler alabilmek için skorunuz 1250 ve üzeri olmalıdır.

Kişiler, ihtiyaçlarını gidermek için sürekli harcama yapmak zorunda kalırlar. Globalleşen dünyanın en büyük sorunlarından bir tanesi de, eskiden lüks ihtiyaç şeklinde adlandırılan bazı ihtiyaçların artık özel ihtiyaç kategorisine girmesidir. Bu yüzden harcamalar artmış ve insanlar; düzenli gelirleri olsa bile bunu finanse edemez olmuşlardır. Düzenli bir ödeme planı oluşturup, ekonomik düzenini devam ettiren kişiler, bazen aniden çıkan ihtiyaçları gidermede problemler yaşamaktadır. Tüm bunların çözümü için, bankalar bazı çözümler geliştirmişler ve kullanmışlardır. Bu çözümlerden en çok tutanı ve kullanılanı ise kredi kartı uygulaması olmuştur.

Kredi Kartı Çözüm Oldu

Kredi kartı uygulaması sayesinde aniden ortaya çıkan ihtiyaçlarınızı finanse edebilir, taksit avantajları sayesinde alamayacağınız hizmetleri satın alabilir ve puan biriktirme sistemiyle de yeni bir birikim yolu elde edebilirsiniz. Tüm bu avantajları içerisinde bulunduran kredi kartı kullanmak da, bankalar tarafından bazı kriterlere bağlanmıştır. Bu kriterlerin de en başında, bankaların bir müşterisine borç vermek için ilk önce baktığı kredi notu gelmektedir. Kredi kartı kullanımı da prensipte kredi kullanmakla aynı temeldedir. Çünkü olmayan borç bir parayı kullanıp, ödeme tarihi geldiğinde o borcu kapatırsınız.

Kredi kartı alabilmek için kredi notu kaç olmalıdır?     

Bankalar, bir çeşit kredi verme türü olan kredi kartı kullanımı için; belirledikleri kriterlerin ilk sırasında kredi notunu kullanmaktadırlar. Önceki kredi kartlarında ve aldığı kredileri ödeme sürekliliğinde sorun yaşamış olan kişilere bankalar kesinlikle kredi kartı vermek istemezler. Bunun sebebi bankacılık sektörünün içerisinde herhangi bir riske izin vermemesinden kaynaklanır. Kredi notu düşük olan kişiler, bu yüzden kredi kartı başvurularında olumsuz bir geri dönüş alabilirler. Kredi notu aralığının ülkemizde 0 ile 1900 arasında uygulandığını ve bankaların genel bir limiti kabul ettiklerini düşünürsek; genel olarak bankalar bir kişiye kredi vermek için kredi notunun 1500 civarlarında olmasını isterler. Bu kabul notu bankadan bankaya değişmekte ise de genel olarak kullanım bu şekildedir. Kişiler kredi kartı başvurularında her ne kadar başka kriterlere de bakılacak olsa, öncelikle kredi notu üzerinden değerlendirilirler. Çünkü kredi notu, o müşterinin finans alanındaki güvenilirliğini göstermektedir.

Kredi Notu Sorgulamada Artış Var

Kredi kartı alımında önemli kriter olan kredi notu yüksek olması halinde kredi kartı tahsis edilecek diye bir kaide bulunmuyor. Yani notunuz yüksek olsa bile bankalar size kart vermeyebilir. Fakat banka ürünü olmak isteyen kişilerin kredi notunu merak ettikleri bir gerçek. Bu yüzden de kişilerin not sorgulama yapmalarında önemli bir artış yaşanıyor.

Yorum yapın

Krediler