Sarraflar (Kuyumcular) Altın Alımında Kredi Kartına Taksit Yapıyor mu?

Sarraflar Altın Alımında Taksit Yapıyor mu? Kredi Kartı ile taksitle altın satışı yapan kuyumcular bulunur mu? gibi sorularınız bulunuyorsa bu makalemiz tam size göre olabilir. Altın fiyatlarını geçmişten bu yana incelersek ciddi artışların meydana geldiğini görüyoruz. Bu artışlar aslında altının değerinin artması değil aksine Türk Lirasının değer kaybettiği anlamına geldiğini de hatırlatmak gerekir.

Altın Sürekli Değer Kazanıyor

Altının 2002 yılındaki fiyatlarını ele alırsak 18,30 TL gibi bir gram fiyatı ile karşımıza çıkıyor. Günümüzde ise altının gram fiyatı 261 Lira olarak seyrediyor. Arada oluşan 243 liralık farkın neden kaynaklandığı, neden bu kadar büyük farkın oluştuğunu anlatmak sanırım sayfaları doldursa da kesin bir tanıya varmak neredeyse imkansız olacaktır. Ne oldu da aradaki 17 yıl içerisinde altın bu kadar değerlenirken TL değer kaybetti sorgulamak lazım. Buradaki artış ile tüketicinin alım gücünün düştüğü bir gerçek. Bu nedenle tüketici alacağı altını taksitle almak istiyor. Ama bilindiği üzere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yaptığı düzenleme neticesinde 2018 yılında altına taksit yasağı getirdi. Bu yasağı getirmesindeki amaç belli olsa da, sarraflar satış yapamamaktan dolayı şikayetçi olmaya başladı. Daralan bir kuyumcu sektörü bu süreçte sürekli kredi kartına taksitle altın satışı olayının geri gelmesini talep ediyor.

Kuyumcu Sektörü Taksit İstiyor

Kuyumcular odaları bünyesinde barınan kuyumcuların satışlarının artması amacıyla taksit yasağının kaldırılmasını talep ederken düğün mevsiminde dahi satışların yapılamadığından şikayetçi durumundalar. Altın satışının adresleri olan sarraflar, kuyumculuk sektöründeki işlerin artması, canlanması için karta taksitle altın satışı imkanlarının geri getirilmesi yönünde taleplerini dile getiriyor. Nitekim bu talepler tam olarak beklentileri karşılamış olmasına rağmen ziynet eşyalarında dört taksitle altın satışının yolunu açtı. Buradaki satış ise sadece ziynet eşyaları olarak adlandırabileceğimiz yüzük, bilezik, kolye, küpe gibi ürünleri kapsıyor. Yani alacağınız bu ürünler için BDDK dört taksitle satış imkanı getirdi. Fakat yatırım amaçlı olarak düşünebileceğiniz gram altın, çeyrek ve yarım altın gibi külçe altın alımlarında taksit yasağa halen devam ediyor. Yani bu ürünleri alabilmeniz için kredi kartınızdan sadece tek çekim imkanı ile alabiliyorsunuz. Yani altın alımında taksit yapan kredi kartları arayışınız malesef beklentilerin dışında kalıyor.

Ziynet Eşyalarında Kredi Kartına Taksitle Altın

Ziynet eşyaları için getirilmiş olan kısıtlı altına taksit olanağı beklentileri karşılamıyor olsa da, en azından kuyumcu sektörü bu durumdan memnun diyebiliriz. Kötü niyetli olarak taksitle altın satışı yapan kişiler yüzünden altına taksit imkanının kaldırılması ile sarraf sektörünün zor durumda kalması işçilik gerektiren altın satışları için taksiti geri getirdi. Zamanla tekrar tüm altın alımları için taksit imkanı getirilir mi bilinmez fakat güncel olarak böyle bir çalışma bulunmuyor. Zira altına dört taksit imkanı da yeni getirilmiş bir hizmet. Beklentilerin karşılanmamasına rağmen kuyumcu sektörü kapsamlı bir çalışma ile bu imkanın tekrar getirileceği umudunu taşıyor.

Yorum yapın

Krediler