Altın Alımında Taksit Yapan Kredi Kartları

Yüzyılların en iyi yatırım aracı olarak her daim karşımıza çıkan altın değeri ve kaybetmeyecek olan maddi ve manevi unsurları nedeniyle vazgeçemediğimiz tercihler arasında. Değeri münasebetiyle pahası yüksek olan altının alımında ise taksitlendirme yaptırmak zorunda kalındığı durumlar maalesef yaşanıyor. Taksitlendirme yapılabilecek en iyi unsur ise güvence gibi nedenlerden dolayı kredi kartı. Bu anlamda altın alımında taksit yapan kredi kartları öncelikli ödeme tercihlerimiz arasında bulunuyor.

ÖNEMLİ TÜYO: Arkadaşlar bazı kredi kartları bu taksitleri ertleme imkanı sağlıyor. Hemen elinizdeki kredi kartlarının bağlı olduğu bankayı arayarak böyle bir imkan var mı yok mu sorgulayın.

Altın Alımında Kredi Kartına Taksit Var mı?

Bir çok kesimin yatırım amacıyla aldığı fakat özellikle yaz dönemlerinde artan düğün merasimlerinin verdiği hediyelik eşya alımında öncelikli tercihimiz olan altın binlerce yıldır gözde madenler arasında. Yapılan düzenlemeler neticesinde taksit imkanından çıkarılan altın alımları, gerek kuyumcu esnafının, gerek bankaların, gerekse tüketicilerin en çok mağdur oldukları husus olarak ortaya çıktı. Daralan altın piyasasının açılımını sağlamak adına yapılan son düzenleme ile birlikte altın diğer değerli madenlerin alımında taksit imkanı 4 ay ile sınırlı hale getirilmişti. Fakat BDDK tarafından finansal piyasanın güçlendirilmesi çalışmalarına istinaden 2 Ağustos 2018 tarihinde  yapılan açıklamaya göre dört taksitle alınabilen kuyum malzemeleri bundan sonra sıfıra düşürüldü. Yani artık altın alımlarında tek çekim yapılacak ve taksitlendirme olmayacak.

Öte yandan yeni yapılan bir düzenlemeden bahsetmekte fayda bulunuyor. Çünkü mevcut kredi kartınız ile taksitle altın alabileceğiniz ürünler bulunabiliyor. Bu ürünlerin başını ise kolye, küpe yüzük gibi takılar ile mücevherler çekiyor. Güncel düzenleme ile takı ve mücevher alımları kredi kartına dört taksitle yapılabilecek.

Çeşitli illerde Kuyumcular odaları altın satışına daha çok olanak verecek olan taksit sayısının artırılması için gerekli başvuruları yaparken ilk etapta 12 taksite, daha sonraları ise 36 aya varan vadelere kadar taksitli altın satışına izin verilmesini talep ediyor. Gelecekte nasıl bir durum ortaya çıkacağı ise sektör tarafından merak edilen hususlar arasında.

Altın Alımında Ticari Kredi Kartına Taksit

Kredi Kartına taksitle altın alımında kart özelliklerindeki ayrıma dikkat edilmeli. Çünkü bireysel kartlar ile ticari kartlara sahip kişilerin altın alımında ödeme ve taksitlendirme işlemi kurumsal olmasından dolayı farklı işlem görüyor. Bireysel kart sahipleri taksitsiz alabiliyorken ticari kredi kartı ile 9 aya varan vadelerde taksitle altın alımına izin veriliyor.

Taksitli Altın Alımına Taksit Engeli Neden?

Özellikle kuyumcu esnafının taksitli altın satışı işlemini komisyoncu durumuna getirmesinden sonra mağdur edilen tüketicilerin mağduriyetlerini korumak adına alınan taksit sınırlaması bir anlamda olumlu bir adım oldu. Çünkü komisyon denilen yüksek ücretler ile altın alım satım arasındaki makas farkını yüksek tutan kuyumcu esnafı tüketicileri mağdur edilmelerine neden oluyordu. Kart ile yapılan altın alımı, nakite çevirmek için direk satış konusu yapılınca burada çıkan yüksek tutarlar kuyumcular tarafından kazanç kapısı haline getirilmişti. Bu nedenle tüketiciler açısından olumlu karşılandı.

Post cihazı bulunmayan esnaf taksitle satış imkanı sağlamak için kuyumcular ile anlaşarak altın alım ve satımı ile vadelendirmeler yapıyordu. Bu durumda hem esnaf hem iş yaptıran tüketici mağdur oluyor, aradaki makas farkı fiyatı ya da komisyon ile kuyumcular en kârlı çıkan taraf haline geliyordu.

Geçtiğimiz yıl daralan kuyumcu ekonomisini rahatlatmak adına atılan adımlar neticesinde yeni düzenleme sonrası altın satışlarındaki taksitlendirmeler ile ilgili takibini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılıyor.

Altın En Gözde Yatırım Araçları Arasında

Kültürümüzün geçmişten bu yana en önemli unsurlarını her tarih döneminde bizlere yansıtan altını kredi kartına taksitle almak zorunda kalıyoruz. Çünkü artan faizler ve döviz kuruna paralel olarak altın fiyatları da kendini üst seviyeler çıkarmış durumda. Her geçen gün biraz daha artışa ayak uyduran altının geçmişten bu güne gelen altın fiyatları göz önüne alındığında en iyi yatım araçları arasında yerini koruyor.

Altını Daha Uzun Vadelerde Taksitle Alabilir miyim?

Yasal olarak altını kredi kartına taksitle 4 vadede alınabilirken artık sıfıra düşürüldü. Bundan daha uzun vadelerde altın alımı sadece senet karşılığı ya da satışa onay verebilecek kuyumcular ile birlikte yapılabilir. Yani altını satan kuyumcu istediği takdirde kendisi sizlere daha uzun vadelerde altın satışına olanak sağlayabilir. Fakat bu durumda alıcıya ayrı yükümlülükler getirirken ayrıca maddi yükte bindirebilir. Size altını satacak olan sarraf aradaki vade ile sizden daha yüksek tutarlar talep edebilir. Buradaki satışa konu vade ve fiyat alıcı ve satıcı arasındaki diyaloga bağlı olacaktır.

Krediyle Altın Satışı

Kuyumcu ve Sarraf odalarının talepleri arasında bulunan altının satışındaki taksit satışının artırılması için çalışmalar yapılırken her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Taksit sınırlamasından payına düşeni alan cep telefonlarının satışında taksitlendirme imkanını bankalardan alınan krediler ile çözen elektronik mağazalarındaki örneği kuyumcularda yapmak istiyor. Bu nedenle bankalar ile aralarında yapılan protokoller eşliğinde yakın zamanda krediyle altın satışı,  yani taksitlendirme yapılabilmesi için tüketicilere bankalardan tüketici kredisi imkanı verilebilecek. Yapılan kampanyalar ile hali hazırda peşin fiyatına 9-10 taksit imkanı verilen cep telefonları satışındaki örneğe bağlı olarak peşin fiyatına uzun vadelerde taksitli altın alma imkanı gelebilir. Tabi bu sadece öngörü.

Taksitli Altın Alımında Komisyon Ne Kadar?

Kredi kartlarına dört ay vadelere kadar taksitle alabileceğiniz altın için masraf ödemesi yapmanızdan ziyade komisyon ödemesi ön plana çıkıyor. Ürüne özel fiyatla alabildiğiniz gibi yine ürüne özel taksitlendirme imkanları sağlandığı kampanyalar olabiliyor. Piyasada peşin fiyatına dört taksitle satılan altının normal fiyatı yüksek tutulurken, düşük fiyatlı altın alımında banka komisyonu gibi hususlar nedeniyle neredeyse aynı fiyata alıyorsunuz. Bu nedenle kartınız ile peşin yani tek taksit ödeme ile en azından küçük bir altın almış olsanız normal fiyatının hemen hemen 10 – 15 lira daha üstü tutardan satın almak zorunda kalıyorsunuz.

Son zamanlarda maalesef bu komisyon oranlarını çok arttığını gözlemlemeteyiz. Bunun en büyük sebebi faiz oranlarının artması ve enflasyon miktarının üst düzey seyretmesidir. Ancak bu trendin geçici olduğunu belirtmek isteriz. 2020 sonunda daha makul seviyelere geleceği öngörülmektedir. Eğer yüklü bir alım planlıyorsanız sene sonunu beklemenizde fayda var.

“Altın Alımında Taksit Yapan Kredi Kartları” üzerine 14 yorum

 1. Merhaba. Benim bonus kredi kartım var. bilezik almak istiyorum. Kredi kartına Taksitle bilezik alabilir miyim?

  Yanıtla
  • Ayşegül hanım kredi kart ile altın alımlarında komisyon ödemesi yapmanız gerekiyor. Burada banka bir ücret alıyor ki altını size satacak kişide bu ücreti sizden almak istiyor. Burada küçük bir altında oluşacak komisyon tutarı yaklaşık 20 TL oluyor. Alacağınız altının tutarına göre değişiklik gösterecektir.

   Yanıtla
  • Yeliz hanım eğer ziynet eşyası alacaksanız Akbank Axess Kredi kartı ile taksitle altın alımı yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 2. Altın kolye aldım daha yeni. Dörde böldüler sağolsunlar. Garanti Bonus kredi kartı ile taksitle altın alımı yapabiliyorsunuz.

  Yanıtla
 3. Yapı kredi adios kartım la bilenzik alırsam taksit yapılıyormu yapılıyorsa en fazla kaç taksit yapılmakda

  Yanıtla
  • Serhat bey bilezik dahil ziynet eşyalarınızın alımında kartınızla dört taksit imkanlarından faydalanabiliyorsunuz.

   Yanıtla
  • Ömer bey ziynet eşyası yani kolye, yüzük gibi takılarda world carda taksit var. Ama diğer altın çeşitleri için yok.

   Yanıtla
 4. Kuyumcu bu bilezik alımında banka komisyosyon alıyor diyor fark alıyor bugün taksit tutarı 8 e çıktığını duyduk altında banka Gine komisyon alıyor mu yoksa kuyumcu mu yapıyor aydinlatirmisiniz

  Yanıtla

Yorum yapın

Krediler