Altın Alımında Kredi Kartına 4 Taksit İmkanı Mevcut Mu?

Uzun süredir kuyumcu esnafının talebi kredi kartına altın yasağının kaldırılması. Güncel olarak kuyumcu satışlarında kredi kartlarına taksitlendirme söz konusu değil. Fakat kuyumcular ile altın işi yapan firmaların talepleri bir bakıma yerine getiriliyor ve bundan sonra içinde işçilik bulunan takılar, mücevher ve ziynet eşyaları için kredi kartına taksitlendirme söz konusu.

UYARI: Bu işi faiz, ek ücret, hizmet bedeli gibi bedeller talep ederek yapan kişilere itibar etmeyiniz. Temüller ve tüketici hakları gereği herhangi arttırım olmadan peşin fiyatına kredi kartıyla taksitsiz satın alma yapabilirsiniz. Sizin zaafiyetinizden faydalanmalarına izin vermeyin.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ay’nda yapılan düzenleme sonrası dört taksitle alınabilen altının kredi kartıyla taksitli satışına son verilmişti. Bu satış hala geçerli. Yeni düzenleme ile alınmak istenilen küçük, çeyrek, orta yada büyük altında olduğu gibi gram altın alımlarında kredi kartına taksit  olayı yine olmayacak. Fakat burada işçilik emeği bulunan takılarda, kolye, künye, küpe gibi takı ve mücevher alımında taksitlendirme söz konusu ediliyor. Fakat burada yine kuyumcu esnafının beklentisi olan vade sayısından aşağıda kalacak. Dört taksite kadar alınabilecek olan takılar kredi kartıyla ödenebilecek.

Artan altın fiyatları neticesinde taksit söz konusu olmayınca daralan bir ekonomiye sahip olan kuyumcuları dikkate alan BDDK bir bakıma talepleri karşılayacak. Bu sayede en azından mücevher sektörünün canlanacağına kesin gözüyle bakılıyor olmasına rağmen vade sayısının azlığı nedeniyle yine yetersiz bulunacağına benziyor.

Kuyumcuların bağlı oldukları odalarca düzenlemesi yapılan dört taksitle mücevher alımı imkanları olumlu bulunuyor. Fakat yeterli seviyede değil. Bu nedenle yapılacak taksit sınırının daha çok artırılması talebi eskiden olduğu gibi yine bulunuyor.

Neden Altın Alımında Kredi Kartı Taksit Yasağı Bulunuyor.

Geçmiş dönemde kredi kartı ile alınan tam yada külçe altınlar tekrar satışa konu olarak bir bakıma kredi kartı tefeciliği yapılıyor. Burada komisyon alım satım makas farkı derken kredi kartını nakite çevirme çabası içerisindeki tüketiciler fazladan para ödemesi ile karşı karşıya kalıyor. Bu durum tamamen kuyumcuların işine yararken aynı anda altın satıp alımı yapıyor. Buradaki fark ile daha çok kazanmış oluyorlar.

Taksitle Altın Yatırımı

Geçtiğimiz yıllarda 12 taksite kadar verilebilen altın uzun bir süredir taksit sınırlamasında bulunuyor. Bu sınırlama öncesi vatandaşlar yatırım yapmak amacıyla verdikleri küçük komisyonlar karşılığı altın alımı yapıyorlar ve bu yatırımlarını uzun vadelerde ödüyorlardı. Bununla birlikte artan altın fiyatı ile hem birikim yapmış oluyorlar hem de altın fiyatı ile kazanmış oluyorlardı. Sınırlama bu durumunda önüne geçmiş oldu.

Taksitlendirme de sınır getirilmesi neticesi artan fiyatlar ile birlikte düğün takılarında satışlar da düştü. Aynı zamanda düğünde takılan takı sayıları da düşüş gösterdi. Ekonomik durum neticesinde alınamayan altınlar yüzünden kişilerde çareyi daha küçük altın takıları almakla kalsa da bu durumda olumsuz karşılanabiliyor. Bu alımlar için kredi kartları tüketicinin en büyük desteği konumundaydı. Bu nedenle tüketicilerde yüksek fiyatlara satılan küçük, orta ve büyük altının kredi kartına taksitle satılması taraftarı konumunda.

Yorum yapın

Krediler