Banka Gram Altın Alım ve Satımı Arasındaki Farkı (Altın Alış Satış)

Banka Gram Altın Alım ve Satımı Arasındaki Fark. Dijital Bankacılığın müşterilerine verdiği hizmetlerden birisi de anlık olarak internet bankacılığı sayesinde gram bazında altın alım satımı yapılmasına olanak vermesi. Teknik olarak Banka Gram Altın Alım Satım Makası olarak adlandırılan bu işlem sayesinden artan fiyatlar ile satış yapan ve bu sayede kâr eden kişiler bulunuyor. Düşen altının gram fiyatı ile yükselen fiyat arasındaki fark kazanç oluyor.

İnternet Bankacılığından Anlık Altın Alıp Satılıyor

Bankaların Mobil Uygulamaları ile anlık olarak cebimize giren banka şubeleri küçük yatırımcı olarak nitelendirdiğimiz kişilerin internet üzerinden altın alıp satarak kazanç sağlamasının popülerliği arttı. Bu sayede dalgalanan altın fiyatları ile düşük miktarlardaki işlemler karşılığında günlük masrafını çıkartan tüketiciler bulunuyor.

Bankalar internet uygulamaları sayesinde müşterilerine verdiği bu hizmet ile büyük bir döviz bürosu hüviyetini kazandılar diyebiliriz. Banka alım ve satım arasında bir fark oluşturarak aynı zamanda kendisine kazanç kapısı açmış oluyor. Kişilerde bankalara nazaran daha düşük miktarlarda da olsa kazanç sağlamış oluyor ki bu silsile yoluyla devam ediyor.

Banka mesai saatleri içerisindeki altının alım ve satış fiyatı arasındaki farkı düşük tutarak cazip hale getiriyor ki küçük altın yatırımcılarının anlık fiyat tablosunu yakından takip ettikleri hususunda uzmanlaşmış. Fakat tatil günleri durum biraz daha farklı. Anlık gram altın fiyatlarında değişiklik olmasına rağmen bankalar tatil günlerinde ve mesai saatleri sonrasında alış ile satış arasındaki fiyat farkını oldukça açıyor. Burada tüketici mesai saatleri sonrasında satacağı altını daha düşük tutarlarda sattığı gibi kaybı oluyor ve bu kayıp aynı zamanda bankanın kazancı haline gelmiş oluyor.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın mevduatının oldukça yüksek olduğu ülkemizde bankalar mevcut mevduatlarını artırmak için her türlü çaba içerisine girebiliyor. Bunun için açılan altın hesapları kişilerin banka hesabına bağlı olarak açılıyor ki bunun için öncelikle çalışmak istediğiniz bankanın, istediğiniz şubesinde bir vadesiz hesap açtırmanız gerekiyor. Bir çok banka bu hesaplar üzerinden verilen internet bankacılığı ile kişilere anlık olarak altın hesabı açma imkanı veriyor. Yani mobil uygulama ile bile açsanız kendinize altın hesabı açma imkanınız var.

Tatillerde Altın Alım Satım Makasları

Sabah 09.00 ile 17:00 saatleri arasında mümkün olduğu kadar küçük tutulan altın alım satım makasları bu saatler dışında yüzde 4 civarlarında oluyor ki, burada yatırımcıların dikkat etmesi gerekiyor. Yani hesabınızda altın bulunuyorsa bunu hafta içi, mesai saatleri arasında gerçekleştirmek en mantıklısı.

Altın Alım Satımı Makası En İyi Banka

Burada yatırımcının nasıl bir gram altın alım politikası izlediği önemlidir. Aylık düzenli olarak alınan küçük miktarlardaki gram altın ile birikim yapmak mı, yoksa 100 gram veya daha fazla miktarlarda gram altın alınarak kurun yükselmesi sonucu satılan yatırım mı? Bu soruların cevabını yatırımcı olarak kendimiz vererek işlemlere başlamalı. Özel ve kamu alanındaki bütün bankaların bu işleme olanak vermesi tüketicilerin aklını karıştırıyor olabilir. Bir devlet bankası olarak Ziraat Bankası ile QNB Finansbank’ın markası Enpara ve İş Bankası altın alım satım makası açısından en uygun bankalar olarak dikkat çekiyor diyebiliriz.

Gram altın alım satım işlemi için kazanç sağlamak istiyorsanız öncelikle aceleci tavırlar sergilemekten kaçınmalısınız. Sabırlı bekleyişler sizlere yüksek kazançlar sağlayabilir. Yüksek tutarlarda alınan altın alımı ile satımı kişiye daha çok kazandıracak demektir.

Altın’a Yatırım Yapmalı mı?

Daha önce hazırladığımız altın makaleleri arasında gelecekteki altının ne olacağına dair ipuçları vermeye çalışmıştık. Bu anlamda Altına  Yatırım Yapmalı mı sorusunun başlığını okumanızda fayda olabilir. Her daim kazandıracağına inandığımız altın yüz yıllardır en gözde yatırım aracı. Bu nedenle altına yatırım yapmaktan da tüketiciler vazgeçmiyorlar.

Altın Alım Satım Makasındaki Şikayetler

Tüketicilerin açmış oldukları altın hesabı üzerinden alım satım yapmalarında şikayetleri de bulunuyor. Bu şikayetlerin en çoğu altının gram fiyatı yükselişe geçmesinin ardından bankaların aradaki makas aralığını açma yoluna gitmeleri. Bu açıklar nedeniyle sürekli banka ya da finans kuruluşu değiştiren tüketiciler aslında nereye giderlerse gitsinler aynı işlem ile karşılaşmaya mahkumlar. Çünkü gram artışındaki fark ile aracı kurumlar daha çok kazanç sağlamaktadır.

Mesai Saati Dışındaki İşlemler Banka Müşterilerini Kaçırıyor

Mesai saatleri dışında altın alıp satma imkanı veren finans kuruluşları, alım ve satım arasındaki makas farkının düşük olması gibi sebepler ile bankalar altın yatırımcısını kaçırıyorlar diyebiliriz. Bankaların muamelelerinden şikayetçi olan tüketiciler doğal olarak daha avantajlı aracı kurum arayışı içerisine giriyorlar. Fakat bunun için en iyi aracı kurum olarak adres göstermemiz imkansız.

“Banka Gram Altın Alım ve Satımı Arasındaki Farkı (Altın Alış Satış)” üzerine bir yorum

  1. Bankanın satışı ile alışı arasındaki büyük farkı için BDDK önlem almalı. Yani pazar günü altın sattım diye benim zararım büyük oldu. Bu zararımı geri alabilir miyim.

    Yanıtla

Yorum yapın

Krediler