Öğrenci Kredi Kartı Limiti En Fazla Kaç Olabilir?

Öğrenci Kredi Kartı Limiti En Fazla Kaç Olabilir? Kredi tahsisi yapılmasında olduğu gibi tahsis edilen kartların limitleri de yasalar dahilide belirlenen bir husus. Bankalar bu limitleri belirlerken yasaları dikkate alarak belirliyor ki onlar içinde sınırlı. Öncelikle kredi alımlarında gelir belgesi şartı arayan bankalar kredi kartı için bu belgeyi istemeyebiliyor. Gelirinizi belgelerseniz size daha yüksek orandan limit belirlenebilirken bu belgeniz olmadığı takdirde bankalarda size maksimum 1300 lira seviyelerinde bir kredi kartı tahsisi yapabilir. Bu rakam maksimum bir rakam. Fakat genel olarak daha düşük oranlarda tahsis yapılıyor. Örneğin İş Bankası, Yapı Kredi Bankası ve HSBC öğrencilere sağladığı kredi kartlarının limitini 750 TL olarak belirliyor.

Kart talep ederken limit talebinizde bulunuyor. Bu limit talebi doğrultusunda daha düşük oranlarda isterseniz banka size onay verecektir. Fakat yüksek oranda isterseniz sizin talebiniz olumsuz yanıtlanırken banka size kart tahsisinde bulunabilir. Öğrencilere öncelikli ön ödemeli kartlar tahsis edilirken bankalar arasında bu durumda değişebiliyor. Belki istediğiniz limitlerin oluşabilmesi için kredi notu aralığınız çok yüksek olabilir. Fakat bu kartınızın borcunu ödeyebilmeniz için geliriniz yok ise banka size nasıl yüksek tutarlara neden olan kredi kartı versin ki…

Öğrenciler banka ürünlerine başvururken banka da kredi notuna bakacaktır. Fakat öğrenci kesimin kredi notu belirsizlik taşır. Bunun nedeni öğrencilerin bankalar ile daha önce hiç çalışmamış olmasıdır. Kredi Kartı alabilmek için kredi notu kaç olmalıdır başlıklı yazımızda bu duruma değinmiştik.  Çalışmış olsa bankada kişinin borçlarına sadık olup olmadığı hakkında bir karara varacaktır. Banka sizin alacak olduğunuz krediler için risk grubunuzu göremediğinden size uzak mesafelerden bakmaya çalışır. Burada size tanınan hakların sonrasında geri dönüşünün olması önemli. Bu önemi sizin vereceğiniz hakkında emin olamama durumu yaşanıldığından size de kredi kartı vermekten çekinebilirler. Bu durum kredi ve kredi kartları için geçerli bir durum.

Öğrenciye kredi kartı limiti en fazla kaç olabilir diye araştırma yapıyorsanız bu limit düşük olacaktır. Fakat yüksek oranlarda limitler istiyorsanız en azından küçük tutarlardan başlamak gerekir. Kredi notu ve buna bağlı olarak bankanın size güven duymasını sağlamak için gereken süre geçtikten sonra yine kart limitiniz için başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda yüksek limitlerde kredi kartı sahibi olmak kaçınılmaz olabilir.

Almış olduğunuz düşük tutarlı kredi kartlarınızın asgari ödeme tutarları ile borçlarını zamanında ödüyor olmanız, elinizde nakit para varken dahi harcamanızı karttan yapıp bu nakitinizi de karta yatırmanız halinde banka sizi daha güvenilir kılabilir. Bu durum sizin kredi skorunuzu artırmaya yönelik olacaktır. Artan skor artan limitler ile size destek verebilir.

Öğrencilerin kredi kartı alabilmeleri için yasal yaş sınırı 18. Bu yaşını doldurmuş öğrenciler gelir beyanı olmaksızın kart başvurusu yapabilirler. Mevzu bahis kart olunca ödemelerin yapılmasında birinci öncelik olarak sunulan bir hizmet. Kampanyalardan yararlanmak ta dahil olmak üzere öğrencilerin kart sahibi olabilmek için hevesleri de var.

Yorum yapın

Krediler