Kredi Ödemesini Durdurmak, Kredi Erteleme Mümkün mü?

Alınan kredinin taahhüt edilen süre içerisinde, belirtilmiş tarihlerde ödenmesi gerekir. Kredi alımı sırasında belirlenen bu süreler ile verilen taahhütler sonraki dönemde değişmese de yasal olarak hem alıcıyı hem vericiyi koruyan yasalar bulunuyor. İhtiyaç kredilerinden ziyade bir mülk alınmak için alınan kredilerin ipotekler karşılığı verildiğini sizlere daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık. Yine de merak edilen sorulardan bir tanesi de  alınan kredinin ödemesini durdurmak mümkün mü olarak karşımıza çıkıyor.

BİLGİLENDİRME: Arkadaşlar bu kredilerin ödemesini “durdurmak” fikrini size kim söyledi de bunu Google’da arıyorsunuz? Yok  öyle şey. Kredi durmaz. Ancak ertelenebilir. Buna ilişkin detayları da aşağıda ve şu makalemizde belirttik: Kredi Erteleme Olur mu?

Almış oldunuz krediyi durdurmak, ertelemek gibi deyimleri dijital ortamlarda görmüşsünüzdür. Türkiye’de alınan kredileri ertelemek ve durdurmak gibi imkanlar bulunmuyor. Yani aldığınız kredileri ve kredi kartı borçlarınızı gününde ifa etmekle yükümlüsünüz. Fakat almış olduğunuz taşıt kredisi ya da konut kredisini durdurma imkanınız azda olsa bulunuyor. Bunun için dava açmalı ve tüketici mahkemesince alınan karar ile durdurma kararı almanız halinde mümkün olabiliyor. Yine belirteyim dondurma diye bir karar bulunmuyor sadece durdurma kararı alınıyor.  Buradan alacağınız bu karar için de banka ile aranızdaki sözleşme şartlar çok önemli. Bu sözleşmede belirtilen şartlar yerine getirilmediği takdirde almış olduğunuz kredinin geri ödemesini durdurabiliyorsunuz.

Kredi Dondurmaya Başvuru

Gerek sizin gerekse bankanın şartları ve durumu sizin kredi dondurma talebinize uymayabilir. Fakat denemekte ne bir sakınca vardır, ne de bir zararınız olacaktır. Mevcut kredi ödemelerinizi gerçekleştirmiş olduğunuz bankaya kredi dondurma, erteleme başvurusunda bulunabilirsiniz. En kötü ihtimal banka size olumsuz cevap verir ve sizde geri dönersiniz. Fakat banka sizin bu talebinizi yeni bir kredi yapılandırması ile olumlu karşılayabilir. Bu nedenle yeni bir sözleşme ile mevcut borçlar yeni faiz üzerinden hesaplanarak tekrar yeni bir ödeme planı oluşturulabilir. Bunun için bankanızla görüşmeniz gerekir ve yeni yapılandırma işlemi için gerekli şartları da yerine getirmeniz gerekecektir.

Askere Gideceklerin Kredi ve Kredi Kartı Borçları

Kredi ödemelerinde kredi durdurma işlemi araştırmaların en çok vatani görevi için askere gidecek kişiler yapıyor. Askere gideceklerin kredi borcu ne olur başlıklı yazımız da belirttiğimiz gibi bankaların ve finans kuruluşlarının kredi erteleme, durdurma gibi hizmetleri bulunmuyor. Burada ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları ile ilgili olarak yasal olan tüm yollar alacaklılar tarafından borcun tahsil edilebilmesi için deneniyor.

Kredi Borcu Erteleme Yöntemleri

Bankaların hizmet listesinde kredi borcu erteleme gibi bir kalem bulunmuyor. Mevcut kredi borcunuzu ertelerim gibi ve taahhütte bulunan kişi ve kurumlardan uzak durmak gerekir. Çünkü banka vermiş olduğu kredinin ödeme planındaki tarihlerde sadık kalınmasını ister aksi takdirde sadece yapılandırmaya gider. Burada da borçlunun hanesine yeni masraflar, yeni faiz ile daha çok para çıktısı yazılır. Yani baya bir maddi külfeti olacaktır. Kredi borcu erteleme yada beklentilerdeki kelime anlamı dondurma işlemi için az öncede belirtmiş olduğumuz gibi bankanıza başvurmanızda fayda vardır. Olumsuz yanıt alsanız da en azından bu işlemi denemiş olursunuz.

Kredi Erteleme, Kredi Yapılandırma Dilekçe Örneği

Sosyal medyada kredi erteleme talebinde bulunacak kişilerin bankalarına dilekçe vermesinden bahsediliyor. Muhtemelen sizde böyle bir dilekçeden haberdarsanız arama motorlarına kredi erteleme dilekçe örneği yazarak sayfamıza gelmiş olabilirsiniz. Açıkca belirtmek gerekirse böyle bir dilekçe yazmanıza, aramanıza gerek yoktur. Nedeni ise bu tür başvurular için bankalar önceden hazırlıklıdır ve matbu olarak dilekçe örnekleri kendi sistemleri içerisinde mevcuttur. Sizin yapmanız gereken sözlü ile başvuru yapmanızdır. Bu başvuru sonrası olumlu yanıt verilmesi halinde gerekli her türlü başvuru dilekçeleri banka görevlileri tarafından sadece imzanıza sunulacaktır.

Yorum yapın

Krediler