Kredi Erteleme Olur mu?

Bankalar üzerinden çekmiş olduğunuz kredi türlerinin zaman zaman ödemelerinde sıkıntı çekebilirsiniz. Hayat şartlarının her geçen gün pahalılaşması kredi çeken müşterilerin vadesi gelen kredilerini ödemeleri konusunda sıkıntıya düşmesine neden olmaktadır. Ancak vadesi gelen kredilerin ödenmemesi durumunda kredi vadesinin ertelenmesi söz konusu olabilir mi? Bu sorunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

GÜNCELLEME: Şu anda corona salgını nedeniyle devlet bir kurtarma paketi açıklamış vaziyette. Bu paket ile kredi borçlarınızı eğer ki şirkete ait ise 6 ay sonrasına erteleyeblirsiniz. Bu fırsatı değerlendirmek için bankaya özel bir erteleme dilekçesi ile müraat etmelisiniz. Kendiliğinden (resen) bir erteleme söz konusu olmayacak. Ayrıca bu erteleme nedeniyle ek faiz ödemek zorunda kalmayacaksınız. Bu sayede sanki ekstra kredi çekmiş gibi avantaj elde etmiş olacaksınız. Bu avantaj sayesinde işçilerinizi çıkarmak zorunda kalmadan yolunuza devam edebilirsiniz. Hem ayrıca işçiler için SGK ödemeleri konusunda da çeşitli avantajlar söz konusu.

Kredi vadelerini ertelemek mümkün mü?

Bankalardan çekmiş olduğunuz kredilerin gelen vadelerini gününde ödemek zorundasınız, yani günü gelen kredileri banka ile konuşarak erteleme gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtmek istiyoruz. Bu durum karşısında erteleme yapmak yerine sadece günü gelmiş kredilerinin ödenmesini en fazla 90 gün yapmama hakkına sahipsiniz. Tabi bu yasal süreç içerisinde de bankaların ödenmeyen borçlar için sizlere kredi faiz oranları üzerinden günlük ve aylık olarak faiz yansıtması söz konusudur. Ancak 90 gün sonunda ödenmeyen kredi vadeleriniz için banka bu sefer icrayı devreye sokarak sizlerin zor durumda kalmasına neden olacaktır.

Zaten bankalardan kredi çekim işlemleri sırasında önünüze getirilen kâğıtların içerisinde bu maddelerin hepsi yazılı olarak yer almaktadır. Bizler o kâğıtlarda yazan bilgileri okumadığımız için sorunsuz bir şekilde imzalayarak o maddelerin hepsini kabul etmiş sayılıyoruz. Bu yüzden de kredi vadesi gelmiş olan kredinizin ödemesini mutlaka ama mutlaka yapmak zorundasınız. Yani bir erteleme yapmanın söz konusu olmadığını bir kez daha belirtmek istiyorum.

Bu aşamada aşağıdaki makalemize göz atmanızı öneririz. Daha kapsamlı ve detaylı bilgi edinebilirsiniz bu yazımızdan.

Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır? Hangi Bankalar Yapar?

Ödeyemediğiniz krediler için yapılandırma seçin

Vadesi gelen kredinizin ödenmesi için elinizde gerekli miktarın bulunmadığı durumlar yapacak başka bir yoksa yapmanız gereken banka üzerinden yeniden kredi çekerek taksitini ödeyemediğiniz krediyi kapatarak vade sayısını arttırmak veya vade miktarını azaltarak kalan borcunuzu ödeyebilirsiniz. Tabi vadesi gelmiş ödenmemiş borçlardan sonra kredi sicil notunuzda yaşanan düşüş bu durum karşısında sizlerin diğer kredi başvurusu sırasında kredinizin olumsuz sonuçlanabileceğine neden olabilir. Bu yüzden böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına ödeme konusunda sıkıntı çekeceğiniz zaman en mantıklı iş olarak yeniden kredi çekerek kredinizi yapılandırmak olacaktır.

Ancak ne yazık ki her kredi türü için yapılandırmak suretiyle erteleme mümkün değildir. Öyle kredi türleri var ki gerek kanundaki genel şartlardan gerekse sözleşmeden kaynaklanan sebeplerden ötürü ertelemek mümkün olmayabilmektedir.

Konut kredisi veya taşıt kredisi için erteleme söz konusu olabilir mi?

Konut kredisi veya taşıt kredi türlerinde bazı bankaların müşterilerine sunduğu çeşitli kredi türleri bulunmaktadır. Bu türler arasında özellikle son zamanlarda en çok talep gören kredi türünün 3 ay ertelemeli kredi türleri yer almaktadır. Müşterilerin ödeme konusunda sıkıntı çektiğini hissettikleri durumlarda devreye alacakları bu kredi türünün her bankada geçerli olmadığını ayrıca belirtmek istiyorum. Ancak bu kredi türünden yani ertelemeli kredi türüne başvuru yaptığınız zaman sizlerde erteleme yapma şansını bulmuş olacaksınız. Aksi durumda herhangi bir erteleme yapma şansınız yoktur bunu bir kez daha yinelemek istiyorum.

Ertelemeli kredi türleri için çalıştığınız bankanın müşteri hizmetleri numarasından detaylı bilgi alabilirsiniz ve bu konuda kampanyalarının bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

Bankalar tüketicilerin borcu konumundaki kredi kart ekstresi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi gibi ürünlerinin taksitlerini erteleme imkanları verebiliyor. Elbette bu ertelemenin bir bedeli oluyor. Bu bedel size faiz olarak yansıyor olsa da, sonuçta sizin işiniz görülmüş oluyor ve bu işinizi de para ile yaptığınızı farz edebilirsiniz.

Bankaların güncel kredilerinde 3 ve 6 ay ertelemeli kredi olarak tüketici tahsis etmesi ödemeye erteleme süresi kadar geç başlama imkanları verebiliyor. Sizin talebinize göre bu erteleme imkanı sonraki aylara da yansıtılabilir. Bu durum banka müşteri temsilcisi ile aranızda yapacağınız görüşme sonrasında netlik kazanıyor.

Ancak bu denli erteleme için sözleşmenizde muhakkak özel şart bulunmalı. Aman dikkat.

Yorum yapın

Krediler