Askere Gidenlerin Kredi Borcu Ne Olur?

İnsanlar hayatlarını belirli bir plan içerisinde idame ettirirlerken ekonomik yapılanmalarını hayat akışlarına göre düzenlemelidirler. Maddi açıdan günü kurtarma telaşesinde bulunan kişiler maddi yetersizlikler nedeniyle yaptıkları programların dışına çıkmak zorunda kalırlar. Bu program dahilinde askere giden kimsenin kredi borçları borcun vadesi süresince yatırılması gerekir.

Sağlıklı bir erkek vakti geldiğinden askere gider. Bunun için kişi ne zaman askere gideceğini bilir, gelecekte yaşayacağı değişimlere göre hareket etmek zorundadır. Askerlik dönemi başlamadan önce taksitlerini, bank borçlarını bitirmeli, gönül rahatlığı ile vatani görevini yerine getirmelidir. Bütün bunlar olması gereken hususlar olsa da elverişsiz zemin ile zamansız doğan sebeplerle banka borçları varken askerlik başlayabilir. Durum böyle iken vatan için yarıda bırakılan işler ve kredi borçları ne olur? Kredi borcu etrelenir mi? Kredi borcu dondurulur mu? Gibi sorularla karşılaşmak elbet mümkün.

Bankaların nasıl bir müşterisi olursanız olun, size özel ayrı bir sözleşme yapılmadığı sürece askerlik dönemi boyunca borcun ertelenmesi, dondurulması söz konusu değildir. Yasal olarak ta bu konularla ilgili bir hüküm yoktur. İleride bu hususlarda bir düzenleme yapılır mı yapılmaz mı belli değildir.

Dönem dönem finans kuruluşları yaptıkları kampanyalara katılanlara kredi kartlarını ve tüketici taksitlerini belli bir dönem sonrası başlatabilmektedir. Ancak bu kampayanyalar iki üç ayla sınırlandırılmıştır. Bir askerlik süresi on iki ay ile uzun dönemi kapsadığından bu süre sizlere uymayacaktır.

Askere Giden Kredi Borcunu Ödemezse Ne olur?

Vatani göreve başlamanızla aylık düzenli geliriniz kesileceğinden borç ödemelerinizi yerine getirmelisiniz. Banka borcu ödenmediği son gününden itibaren gecikme faizi uygulanır. Ödenmeyen taksitler ile borç artar ve ödenmeyen üç ay sonunda bankalar sizlere ulaşıp borcun ödenmesi talebinde bulunsalar dahi ödeyemeyeceğinizden yasal işlem başlatılır. Askeri geride kalan ailesi bu durumdan daha çok etkilenir. Yasal takip ile birlikte avukat ücreti, takip masrafları derken borcunuz artabilir.

Zor durumda kalınmamak adına borçların kapatılarak askere gidilmesi sizin yararınıza olurken, maddi durumu iyi olmayan askerlerin ailelerine devletçe para yardımı yapılmaktadır. Çük yüksek meblağlarda olmasa da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) gelirleri muhtaçlık sınırı altında olan asker çocuklarına ve asker ailelerine nakit yardımı Mütevelli Heyetinin kabulüyle yapılabilmektedir. Kişinin askerliği başlamış olsa bile asker eşi babası, tarafından başvuru yapılabilir.

Vakıfllar dışında ikametinlerin bulunduğu Belediye Başkanlıkları asker ailelerine gıda ve nakit yardımı yapabilmektedir.

Sonuç olarak askere giden kişilerin borçlarında erteleme ve dondurma gibi bir husus bulunmamaktadır ve mevcut borcun vadesi ile yükümlülükleri devam etmektedir.

Askerlik Kredi Çekmeye Engel mi?

Başlı başına asker ocağında vatani görevini yapan bir kişi mantıken işsiz bir kişidir. Bankalar kredi talep edilmesi halinde bu kişilerden bordro gibi gelir belgesi isteyebilir. Bu nokta da böyle bir belge ibraz edemeyebilirsiniz. Fakat bankanın eski çalışanıysanız, bankanın internet bankacılığını kullanıyorsanız banka size anında kredi ürünlerinden kullandırabilir. Yani askerlik kredi çekmeye engel değildir.

Yorum yapın

Krediler