Kredi Kartım Yanımda Olmadan Para Çekebilir miyim, Alışveriş Yapabilir miyim?

Kredi Kartım Yanımda Olmadan Para Çekebilir miyim, Alışveriş Yapabilir miyim? Farklı bankalara istinaden farklı kredi kartı kullanıyor olmamız bizlere farklı hizmetleri de beraberinde getiriyorken genel olarak tek bir anlam ifade ediyor. O da önemli bir ödeme aracı olması. Peki kartınızı yanınıza almayı unutarak dışarıya çıktınız. Bu  durumda kredi kartınız yanınızda olmadan alış veriş yapabilir misiniz? Kredi Kartınız yanınızda olmadan para çekimi yapabilir misiniz? Öyle ki çok gerekti bu soruları kendi kendinize sormak yerine yazımızı okuyabilirsiniz.

Kısaca kartsız alışveriş yapamazsınız. Fakat cep telefonunuza tanımlayacağınız temassız kartınız ile alışveriş yapmanız mümkün. Ayrıca kartınız olmadan para çekimi için de dijital internet bankacılığını kullanmanız ve buradan cep telefonunuza göndereceğiniz para ile çekim yapabilirsiniz. Dilerseniz ayrıntılara bir göz atalım.

Kredi Kartsız Alışveriş

Çevremizde bulunan market, restaurant, cafe gibi yerlerde yapacağımız alışverişler neticesinde kartımız yanımızda olmadan ödeme yapmamız imkansızdır. Çünkü burada yapılacak ödeme esnasında post cihazlarının kartınızı okuması ve sizlerin şifre girmesi gerekir. Yani kartınız olmadan alışveriş yapamazsınız.

Fakat yapacağınız alışveriş internet ortamında yapılıyorsa burada daha avantajlı durumdasınız. Çünkü sizin bilmeniz gereken kart numaranız, kullanım tarihi ve güvenlik kodu numarası olacaktır. Bu bilgilere sahip olmanız halinde bankanızdan gelecek onay kodunu alışveriş esnasında kullanarak işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Her türlü numaranın giriş yapılarak ödemesinin alındığı post cihazlarına eklenecek bir kaç özellik ile aslında kartsız ödeme imkanı verilmesi pek muhtemel. Fakat burada bankalar kişilerin güvenliğini göz önüne alarak kartsız alışveriş imkanından uzak duruyor. Çünkü kart numaranızı eline geçiren herkes bir yerlerde ödeme yaparak sizleri maddi olarak mağdur durumuna düşürebilir.

İşCep Parakod İle Ödeme

Diğer bir ödeme şekli de, İş bankası ile Turkcell’in ortaklaşa hizmete sunduğu İşCep Parakod hizmeti ile mümkün. Bunun için ödeme sadece cep telefonu faturaları, e-ticaret ve mağaza için geçerli. Kişiye gelen fatura üzerindeki barkodun cep telefonundaki kameralar yardımı ile çekilmesi sonucunda okutulması ile yapılıyor. Bunun içinde yine internet bankacılığını kullanmak zorundasınız.

Cep Telefonundan Ödeme

Muhtemel kartınızı unutmanız durumlarına ve mağduriyet yaşamanızı engellemek adına kartsız ödemenin diğer bir yolu da sahip olduğunuz temassız kartınızı cep telefonunuza tanımlamanız halinde bir katla yapabileceğiniz ödeme işlemini cep telefonunuz post cihazına yaklaştırarak yapabiliyorsunuz. Elbette bunun için kredi kartınızın temassız olması ve banka kartınızın bu teknolojiye uyumlu olması gerekir ki, bu sisteme henüz her banka geçebilmiş değil. Ayrıca temassız ödemelerde limit bulunuyor ve bu limit te bankalar arasında değişiklik gösterebiliyor.

Temasszı ödeme için bluetooth’un açık olması çok önemlidir. Yurtdışında bazı atm’lerde bu işlem bluetooth ile değil de wi-fi ile yürütülmekte. Ancak bizde durum şu anlık güncel olarak bu şekildedir.

Kredi Kartsız Para Çekme

Sürekli güncellenen bankacılık hizmetleri, gelişen teknolojiye ayak uydurmaya çalışıyor. Bu nedenle bu teknolojiden de faydalanarak kartınız olmadan da bankamatiklerden para çekme imkanını hemen hemen bütün bankalar veriyor. Fakat burada kendi hesabınızdaki bir parayı çekebilmeniz için kendi kendinize para gönderimi sağlamanız gerekiyor ki, bu işlemi yapabilmeniz için de bankanın dijital ortamlarını kullanıyor olmanız gerekli. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılığı kullanıyorsanız buradan yapacağınız giriş ile birlikte cep telefonunuza para gönderimi sağlayabilirsiniz. Bunun için kredi kartından cebe nasıl para gönderilir başlıklı yazımız okuyabilirsiniz.

Ayrıca banka kartınız ya da kredi kartınız yanınızda değil ise karekodla para çekmek de mümkün. Bunun için yapmanız gereken telefonunzdaki bankaya ait olan mobil uygulamadan karekodla işlem yapma seçeneğine tıklamak ardından da atm’deki karekod okuma bölümüne basmak. Bu ikisini aynı anda yapabilirseniz kredi kartsız para çekmek sizin için çok kolay olacaktır.

Yorum yapın

Krediler