Kredi Kartından, Cebe Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartından, Cebe Para Gönderme Nasıl Yapılır? Bankaların ortak özelliklerinden birisi de yaptıkları Ar-ge çalışmaları neticesinde insanların ihtiyacı olan bankacılık işlemlerine anında cevap vermesi. Bununla birlikte gelişen teknolojiyi bu işlemlere ayak uydurmasıdır. Bunun en büyük nedeni de kişilerin bankalar üzerinde hesabı olmasa dahi cep telefonuna gönderilen paralardır ve her banka hizmet alanına cebe para gönderme imkanını da getirmiştir.

Bankalar internet bankacılığı yada ATM’lerden üzerinde talep edilen cebe para gönderme işlemi için birkaç adımla anında çözüm imkanı sunmuş. Bunun için yapmanız gereken parayı göndermek istediğiniz kişinin TC kimlik numarası, cep telefonu numarasını ve göndermek istediğiniz para tutarını sisteme işlemek. Bunun sonucunda para çekimi sadece alıcıya kalıyor.

Cepe Para Göndermede Limit Var mı?

Bankalar cep telefonuna gönderilen paralar için bir limit belirlemişler. Bu limitler üzerinde para gönderimi mümkün değilken alıcı bu işlem için bir masraf ödemesi yapmak zorunda kalmıyor. Genel olarak para gönderimleri için günlük iki kez olmak üzere 500 TL, haftalık 4 kez olmak üzere 1000 TL gibi limitler konulmuş. Örneğin Vakıfbank aylık 1500 TL olarak limit belirlemiş ve bu limitin üzerine çıkılması mümkün değil. En az para gönderme limiti ise 10 lira olarak sınırlandırılmış.

Pek sık bilinmeyen bu para gönderim işlemi özellikle bankalarda hesabı olmayan kişiler ve öğrenciler için biçilmiş bir kaftan olarak nitelendirilebilir. Çünkü parayı alacak kişinin hesabının olmasına gerek olmadığı gibi yurdun her bir köşesinde ilgili banka ATM’sinden çekilebiliyor. Cepten cebe havale işlemi için bankaların mobil bankacılık, internet bankacılığı ya da ATM’ler üzerinden yapılabiliyor ki, bu da önemli bir hizmet olarak notlarımız arasında.

Kredi Kartından Cepe Havale Yapılıyor mu?

Hesabınız üzerinden cebe havale işlemini sahip olduğunuz kredi kartları ile yapabilmeniz de mümkün. Bunun için kredi kartınızda limit olması gerekir ve yapacağınız para gönderim işlemi esnasında hesap seçimini kartınız ile yapmanız halinde istediğiniz kişiye, limitler dahilinde istediğiniz tutarları mesai saati kavramı olmaksızın yapabiliyorsunuz.

Parayı alacak kişiye gelen şifre yada bazı bankalar bunu güvenlik kodu diye nitelediriyor, cep telefonu numarası, TC no ve gönderilen tutar girilerek ATM’lerden çekiliyor. Gönderilen paralar 24 saat içerisinde çekilmek durumunda aksi takdirde para iade olabiliyor. Ayrıca size gelen paranın tamamını çekmelisiniz ki parça parça çekme imkanı da bulunmuyor.

Sadece yurt içindeki GSM operatörleri üzerinden gerçekleştirilen cepten para gönderme işlemi  müşterilerinin hizmetine sunan başlıca bankalar şu şekilde; Vakıfbank Cebe Para Gönder, QNB Finansbank Cep Telefonuna Para Transferi, Yapı Kredi Para Cepten Cebe Havale, İş Bankası Cebe Havale, Garanti Bankası Cepbank olarak sıralayibiliriz.

Belki çok kullanmayacağınız bir hizmet olsa da gerekli olduğu takdirde anlık olarak kullanıp, anlık olarak çekilebilecek olan cepten para gönderme işlemi hafızalar da tutulması gereken bir bankacılık işlemi.

Yorum yapın

Krediler