Kart Güvenlik Kodu CVV Nedir?

Kart Güvenlik Kodu. Kartlar üzerinde yer alan kodlardan biriside CVV kodudur. CVV güvenlik kodu müşteri güvenliği açısından önemli olan ve nasıl kullanılması gerektiği bilinmesi gereken bir koddur. CVV kodu nedir, nerede kullanılır, neden önemlidir, silinirse ne yapılması gerek bunlar hakkında sizlere bilgiler verelim.

ÖNEMLİ BİLGİ: Bu kod sayesinde kredi kartınızın ön yüzünü siz farkında olmadan gören kişilerin internet üzerinden yüklü çekim yapması önlenmiş olacaktır. Mirroring‘ dediğimiz bu yöntem inanın sandığınızdan  daha sık rastlanan ve yüklü çekimlerin en büyük sebebidir. Bu önlemin yanında bir de “internet bankacılığı üzerinden internet harcama limitinizi düşürmeniz çok önemlidir. Bu limit 3000 TL’nin üzerinden olursa tehlikelidir. Şu anda savcılıklarda birçok “kredi kartının kötüye kullanılması suçu” dosyası bulunmaktadır ve birçoğu da internet üzerinden harcamalar yapılması suretiyle olmaktadır.

CVV (CardValidation Value) olarak adlandırılan kod internet alışverişlerinde sıklıkla karşımıza çıkan bir güvenlik kodudur. İnternet üzerinden rahatça alışveriş yapılmasını sağlayan bu kod kartın arka tarafındabulunur. Kredi kartının veya banka kartının arka tarafını çevirdiğiniz zaman beyaz şerit üzerinde yazılı olan rakamları göreceksiniz. Bu rakamların son 3 hanesi CVV güvenlik kodunu oluşturur.

Bazı kartlarda mesela American Express banka kartı üzerinde CVV güvenlik kodu ön kısımda yer alır ve diğer kartlardan farklı olarak 4 rakamdan oluşur. Visa, MasterCard ve Discover logosu olan kartlarda ise CVV kodu arka taraftadır. Türkiye’de kullanılan kartların hepsinde CVV kodu kartın arka kısmında yer alan son 3 rakamdır.

CVV Güvenlik Kodu Neden Önemlidir?

Kart güvenlik kodu olarak adlandırılan bu rakamlar internet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapılmasını sağlar. İnternet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartı şifrenizi vermenize gerek yoktur. Kart bilgilerinizi yazdıktan sonra sizden kartın arkasında bulunan CVV güvenlik kodu istenir. Bu bilgileri girdikten sonra güvenli bir şekilde alışverişinizi yapabilirsiniz. Bu sayede kart şifreniz 3. kişilerin eline geçmez ve dolandırıcılık olaylarına maruz kalmazsınız.

CVV Kodu Silinirse Ne Yapılmalı?

Kredi kartının ve banka kartının sürekli kullanımı nedeniyle veya cüzdan içerisinde olması nedeniyle kart üzerindeki bilgiler silinebiliyor. CVV kodu da kart üzerinde en çok silinen kodlardan birisidir. Bu kod silindiği zaman eğer ezbere bilmiyorsanız internet alışverişlerinizi yapamazsınız. CVV güvenlik kodu silindiği zaman yapmanız gereken en basit şey bankanın çağrı merkezini arayarak müşteri hizmetleri ile görüşmenizdir. Bunun dışında banka şubesine de giderek yetkililer ile görüşebilirsiniz. Bu durumda banka size yeni bir kart gönderecektir. CVV kodu silindiği zaman banka kartınızı veya kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ama internetten alışveriş yapamazsınız.

Bankalar müşterilerinin güvenliği açısından kredi kartı ile diğer bankacılık işlemlerinin yerine getirilmesinde gerekli araştırmaları yaparak yeteri kadar güvenlik tedbiri almakla yükümlü. Bu nedenle sahibi olduğunuz kartlarında güvenliği açısından gerekli adımlar dönem dönem atılıyor.

Yorum yapın

Krediler