Hepsiburada Alışveriş Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

Alım gücünün düşmesi, enflasyon rakamlarının ise bunun aksine yükselmesi sayesinde tüketicinin neredeyse kredisiz ürün alabilmesi imkansız haline geldi. Bu durumda en büyük internet alışveriş mağazası haline gelen hepsiburada alımı peşin para ile mümkün olmayan ürünlerin ödemesi amacıyla bankalar ile yaptığı anlaşma neticesinde online yani çevrim içi kredi imkanı vermeye başladı. Burada verilen kredi nakit para alımı için değil söz konusu almak istediğiniz ürünün ödemesi için geçerli oluyor.

Hepsiburada Kredisi Vade ve Limitleri

Hepsiburada alışveriş kredisi limitler dahilinde ve vadesi ile yasal sınırlar içerisinde kullanılabiliyor. Almak istediğiniz ürün için kredi kullanabilmeniz için limit aralığı 750 lira ile 15 bin lira arasında tutulmuş. Bu kredi için ise ödeme yapabilmenizdeki vade sayısı 60 ay. Bu durum beş yıla uzatılmış ki isteyen herkes bu üründen kullanabiliyor. Kullanılacak vade ise alacağınız ürünler için sınırlı. Bunun nedeni ise kredi kartına taksit sınırlaması. örneğin bilgisayar alacaksanız 12 ay vade, tabletler ise 6 ay vade ile sınırlı. Daha uzun vadede alım söz konusu değil. Telefon alımı için ise durum iraz farklı. Burada faturalı hatlara kredi ürünlerinde olduğu gibi 3500 lira altındaki telefonlara 12 ay vadede sahip olunurken, bu limit üstündeki telefon alımları içini es 6 ay vade ile sınırlandırılmış oluyorsunuz.

Krediyi Nasıl Kullanacağım?

Burada internet üzerinden alışveriş yaptığınıza göre, yine internet üzerinden krediye başvuru yapabiliyorsunuz. Yani banka şubesine gitmenize de gerek kalmıyor. Ürün seçimi sonrası ödeme aşamasına geliyorsunuz. Burada size sunulan alternatiflerden birisi olan alışveriş kredisi seçmeniz halinde başvuru sürecide başlamış oluyor.

Burada yapmanız gereken husus bankanıza güvenli giriş yapmaktır. Güvenli giriş ile alım için uygun vade seçimini yapmanız ile başvuru tamamlanmış oluyor. Başvuruyu inceleyen banka sizin durumunuza göre onay veriyor ve onay sonrası almak istediğiniz ürün de evinize kadar kuryeler aracılığıyla gönderiliyor.

Kredim Onaylanır mı?

Başvuru neticesinde kredinin onayı tamamen bankanın inisiyatifine kalmış. Banka burada onay vermeyebilir. Bu durum sizin kredi notunuza bağlı olarak değişen hususlardan kaynaklanıyor olabilir. Zira geliriniz yoksa banka size zaten onayda vermeyebilir. Burada almış yani kullanmış olduğunuz kredinin ödemelerini ise bankanız ile muhatap oluyorsunuz. Hepsiburada ile kredi üzerinde bir muhatabınız olmuyor.

Aldığım Ürünü İade Ettim, Kredim Ne Olacak?

Bankalardan alacağınız alışveriş kredisi ile almış olduğunuz ürünü süresi içerisinde iade edebilirsiniz. Bu durum tamamen sizin tüketici hakkınızdır. Fakat bu ürünün iadesi ile söz konusu krediniz de kapatılmış sayılmıyor. Krediden cayma işlemi için 14 günlük süreniz bulunur. Bu işlemi gerçekleştirmek için bankanız ile irtibata geçmeniz gerekiyor. Aksi takdirde kredi kullanılmış gibi görünüyor ve ödemelerinizi de yapmak zorunda kalıyorsunuz. Burada süreyi geçirmeniz halinde ise kredinin kapatılması için geçen süre için oluşacak faiz tutarı sizin tarafınızdan karşılanıyor. Burada zararlı çıkmamak adına önemli.

Yorum yapın

Krediler