QNB Finansbank Krediden Cayma Nasıl Yapılır?

Tüketiciler bazı durumlarda nakit sıkıntısı çekebiliyorlar ve bu durumda da bankalardaki cazip kredi ürünlerini kullanma yoluna başvurabiliyorlar. Ancak oluşabilecek bazı belli durumlar sonucunda tüketici bu krediyi çekmekten vazgeçebilir ve krediden cayma hakkı olup olmadığı sorusu da işte bu durumda oluşur. Tüketicilerin QNB Finansbank krediden cayma hakları bulunuyor, fakat bu hakkın da belli bazı şartları ve süreçleri bulunuyor. QNB Finansbank aracılığıyla talep ettiğiniz kredi ürününüzden caymak istiyorsanız sizlere bu süreçleri ve şartları yazımızda açıklıyoruz.

TÜYO: Kredi gibi reklam verirken bile belirli prosedür ve şartların olduğu ve insanoğlu’nun tükettiği en hayati “emtia” söz konusu olduğunda Tüketici Yasaları da uygulanmalıdır. Hem de normalde olduğundan daha sıkı şekilde. Çünkü kredi söz konusu olduğunda tüketicilerin hata yapma olasılıkları artmaktadır. Genelde acele kararlar alıp sözleşmeleri okumadan imzalamaktadırlar. Bu noktada cayma haklarını kullanabilmeleri şarttır.

Tüketicilerin Krediden Cayma Hakları

2016 yılı içerisinde Resmi Gazete ‘de yer verilen Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği dahilinde kredi kullanan bireylere pek çok kolaylığın tanındığını görebiliyoruz. Bu kolaylıklardan bir tanesi de krediden cayma hakkı olarak karşımıza çıkıyor.

Acil nakit sıkıntısı çeken bireyler, birçok farklı durumdan dolayı finans kuruluşlarına kredi kullanmak için başvuru yaparlar. Kredi çekme sürecinde bilindiği üzere pek çok şartın da yere getirilmesi söz konusu oluyor. Sıcak para akışını sağlayabilmek adına şartları yerine getirmiş olan bir müşteri, geri ödeme koşullarını kabul ederek sözleşmeye imza atar. Fakat kredi ödemelerinin şartlarının ağır yükümlülükler taşıdıklarını, faiz oranlarının yüksek olduğunu biliyoruz. Bu nedenle insanlar bir süreden sonra bu kredi taksitlerini ödemekte zorluk çekmeye başlayabiliyorlar. İşte bu noktada tüketicilerin yardımına da bu kanun koşuyor. Krediden cayma hakkının tanınmasıyla artık kredi çekmiş olsanız da cayma hakkına sahip olabiliyorsunuz.

Krediden Cayma Hakkı Kaç Gün İçerisinde Kullanılmalıdır ve Cezai İşlem Uygulanır mı?

QNB Finansbank aracılığıyla bir kredi ürünüyle kredi çektiyseniz ve krediden cayma hakkınızı kullanmak istiyorsanız, bu hakkı kullanabilmeniz için belirli gün süreleri içerisinde bankanıza başvuruda bulunmanız gerekiyor. Çekilen krediden cayan bir müşteri bunu bankaya 14 gün içerisinde bildirmelidir.

QNB Finansbank Krediden Cayma hakkı talebinin bankaya iletilmesinden sonra ise 30 gün içinde çektiğiniz kredi tutarını bankaya geri ödemek zorundasınızdır. Bankaya krediden cayma bildirimi yapılmasından itibaren borcun geri ödenmesine kadar kredi tutarına faiz tutarı işletilmesi de söz konusu olur. Tüketicinin krediden cayma hakkıyla birlikte ayrıca müşteri tarafından ödenmiş olan kredi tahsis ücreti ve hayat sigortası gibi bedellerin de iptal edilmesi durumu bulunuyor.

Yorum yapın

Krediler