Eşimin Kredi Notu Benim Kredi Çekmemi Engeller mi?

Evli olup, kredi notu düşük olan kişilerin kredi ihtiyacını karşılamak üzere eşinin üzerinden kredi çekme talebinde olması kişilere eşimin kredi notu, benim kredi çekmemi engeller mi sorusunu beraberinde getiriyor. Evlilik müessesi alacak davalarındaki sorumluluğu ile birbirini bağlayan bir husus. Fakat bu durum kredi çekimleri için kredi notuna bağlı olarak engel bir husus değil.

HUKUKSAL NİTELEME: Her ne kadar borçlu olununca eşe icra takibi başlatan bir güruh olsa da bunların yaptıkları çoğu zaman hukuka aykırı. İstihkak haczi denilen haciz türüyle; akraba üzerindeki mallara, maaşa haciz uygulamak “belirli şartlar dahilinde mümkün olsa da” genel itibariyle olanaksız. Bu sebepten dolayı haciz kabiliyeti olmayan eşinizin kredi notu ile sizinki alakasız.

Eğer kişinin kredi notu düşük ise, kredi alımına uygun değil ise eşinin bankacılık ürünü almasına engel teşkil etmez. Yani eşinizin kredi notu sağlıklı olduğu, sizin yasal takip süreci içerisinde konunun içerisinde olmaması halinde her türlü kredi çekimi yapabilir. Bunu engelleyecek bir husus yoktur.

Kredi Notu Düşük Eşin Kredi Alması

Günümüzde kredi çekimi için ilk şartlardan birisi kredi talebinde bulunacak kişinin kredi notu yüksek yani kredi çekebilir seviyelerde olması. Kredi notu ile alakalı olarak sizlere onlarca makale sunmuştuk. Neden düşer, nasıl yükseltilir? Kaç puan ile kredi çekilir. Bunların hepsini açıklamış olmamıza rağmen evlilik müessesi nedeniyle eşlerin birbirlerine olan sorumluluğu neticesinde kişilerin kredi çekmek için eşlerdeki kredi notunun engel olup olmayacağı yönünde soruları da beraberinde getirmektedir. Kişi ihtiyacı olan parayı kredi ile karşılamak mecburiyetindedir. Bu nedenle eşlerden birinin notu düşük olduğu zamanlarda notu daha iyi olan diğer eş üzerinden kredi çekimi söz konusu edilir. Burada da soru çekebilir miyim olurken, evet sizin notunuz düşük ise eşinizin notu iyi iye eşiniz uygun görülen şartlarda ve tutarlarda kredi alımı yapabilir.

Eşlerin Kredi Notu Ne Kadar Etkiliyor?

Kredi çekimi için limit önemli. Burada çekmek istediğiniz tutarın uygun görülebilmesi için aynı zamanda o limit için kredi notunuzun yüksekliği şarttır. Bu yükseklik olmadığı zaman banka riskleri de göz önüne alarak size belli limitlerde kredi tahsisi yapmaya yanaşabilir. Fakat not itibariyle uygun olmadığı zamanlarda sizin istediğiniz tutarın tahsisi mümkün değil. Kredi notu düşüklüğünün sebebi bankalara olan borçlardan kaynaklandığını söylemiştik. Burada kişi kredi çekerken eşi de kefil olarak o kredi sözleşmesine imzasını atmışsa burada kredi notu ikinizin birden düşecektir. Sebebi eşlerin birbirine kefil olması, borcun aynı şekilde iki kişiye de yazılıyor olmasıdır. Kefillik ana borçlu kadar sorumluluk taşır. Bu nedenle bankalar bazı durumlarda eşlerin kefilliğini de talep eder. Bu talebe olumlu cevap vermişseniz sizin kredi notunuzun düşmüş olması mümkün ve buna keza kredi alımınıza da engel olur.

Düşük Kredi Notu Kredi Alımına Engel Değil

Kredi notu belli tutarlarda borç para alımına uygun olabiliyor. Kesinlikle kredi alamaz denilmesinin sebebi kişinin banka borcu yüzünden yasal takip işlemine takılmış olmasıdır. Bu şekilde olan kişilerin kredi alımlarına bankalar yasak koyar. Kırmızı çizgi yeme olayı denilen bu husus uzunca bir süre devam edeceğinden kredi ve kredi kartı alımı söz konusu olmaz. Fakat kişi yine yasal takipte ise, bu kişinin eşi ile ilgili bir borç bağlantısı bulunmuyorsa eşlerin kredi kullanımına engel bir husus olmayacağını yine belirtelim.

Kredi Notu Kredi Tutarını Etkiliyor?

Kişiler kredi çekebilmek için engel olan notların yükseltilmesi amacı güdüyor. Bu nedenle kredi notu nasıl yükseltilir sorusu da beraberinde soruluyor. Diğer bir yandan da kredi sicili nasıl temizlenir ile mevcut puanları artırma çalışmaları özellikle sonradan ihtiyacı olacaklar için önem arz ediyor. Gerçek kişilerin ihtiyaçları ve sorularının cevaplarını aradıkları mecralar artık internette dijital sayfalarda. Bu nedenle yasal takipte olanlar, kredi yasaklısı olanlar arayış içerisinde. Burada bankalar BDDK nın çıkarmış olduğu yasal mevzuatlar gereği hareket etmekle yükümlü oldukları için yasaklı olan birisinin kredi alması neredeyse imkansızdır. Burada kredi alımı için farklı talepler de bulunulabilir. Kefil ya da ipotekli kredi gibi. Bu tür alternatiflerin değerlendirilmesi sayesinde de kredi puanı düşük olan kişilerin kredi alması söz konusu edilebiliyor.

Yorum yapın

Krediler