En Uygun Emlak Kredisi Veren Bankalar ve Faiz oranları

Son yıllarda gelişen olaylar ile birlikte halkı neredeyse ödüllendirme anlamına gelen konut kredisi faiz indirimlerini devlet bankaları kanalıyla atılıyordu. Bu anlamda Türk Bankacılık sektörünün lokomotifleri Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank özellikle son seçim öncesi konut kredisinde ciddi indirimlere imza atarak binlerce kişini ev sahibi olma hayalini süsledi. Fakat son dönemde oluşan olaylar kredi faizlerini tavan yaptırdı. Atılan adımlar indirimlere neden olsa da, devlet bankaları hâlâ kendilerinden beklenen indirimi gerçekleştiremedi. Zira aylardır en düşük faizi Ziraat Bankası veriyordu ve güncel konut kredisi faiz oranı yüzde 1,98. Eylül ay’ında bu oranlara çıkan faiz oranları gün itibariyle yine aynı şekilde devam ettiriliyor. Fakat bazı özel bankalar bu durumu değiştirdi ve konut kredisinde indirimler başladı. Bu şartlarda hazırladığımız Konut Kredisi Faizlerini Düşüren Bankalar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Konut arayışındaki vatandaşın beklentisi faizlerin önemli ölçüde indirilmesi. Bu nedenle yaklaşan seçimleri bekleyenlerde mevcut. Zira bir önceki seçimde faiz oranları yine düşürülmüş ve ev sahibi olma yolunda önemli bir avantaj yakalanmıştı.

TAVSİYE: Emlak kredileri yerine teknolojinin imkanlarından yararlanmanıza olanak tanıyan daha gelişmiş iktisadi sistemlere girebilirsiniz. Kitlesel birlikteliğin yarattığı gücün eşit dağıtılması prensibi ile işleyen taksite ev almaya yarayan bu sistemler şu anda hem Türkiye’de hem de dünyanın birçok ülkesinde tıkır tıkır işlemektedir. Bazıları bu sistemlerin dolandıcılık amacıyla kullandıldığını iddia etmekse ise de henüz bu yönde somut kanıt olmadığı gibi savcılıklara şikayetler yapıldığına dair haberler de yoktur. O sebeple şu an için gönül rahatlığı ile ifade edebilirim ki bu tür iktisadi oluşumlardan endişesizce faydalanabilirsiniz. Ancak yine de en nihayetinde suç ve cezalar şahsidir, bu tarz firmalar sonradan niyeti bozarsa ve zarar girerseniz bunun sorumluluğu onlara ve size aittir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada

Güncel olarak bankalar arasındaki konut kredileri incelendiği zaman en uygun faizlerin İng Banka ait olduğunu görüyoruz. Kendisinden beklenenden daha çok indirime giden bankanın faiz oranı yüzde 1,89. En düşük orana sahip. Bankadan kredi alacak kişiler için resmi sitesinde 1,91 olarak ilan edilen faiz oranı otomatik ödeme talimatı verilmesi ve 120 ay vadelerde çekilmesi halinde 1,89 oranlarına indiriliyor.

İng Bank’tan sonra en uygun ikinci banka ise ICBC bank. Banka 120 ay vadede size vereceği kredinin hesaplamasını yüzde 1,92 üzerinden yapıyor ki bu da önemli bir rakam.

Katılım Bankası tercihi olanlar için ise yüzde 1,94 ile Konut Kredisi veren banka Kuveyt Türk oldu. Kâr payı olarak hesaplanan kredinin 120 ay vade için  veriyor olduğunu hatırlatalım.

Bankalar arasında faiz oranı makası çok yüksek olmasa da en düşük ile en yüksek arasındaki puan farkı 0,44. Bu da hesaplamalarda çok ciddi rakamlara ulaşıyor ki tüketici en az faiz alan bankadan alması halinde maddi olarak iyi bir birikim yapmış olabiliyor.

Devlet Bankalarından Vakıfbank ile Halk Bank yüzde 2,09 oranıyla konut kredisi tahsisi yapıyor. Bu oranlara ziyade Şeker Finanstan alacağınız kredinin oranı ise 1,97 olması avantaj sağlıyor.

Aradaki büyük farklılıklar olması nedeniyle ev alımı yapacak kişilerin araştırmasını iyi yapması gerekiyor. Zira buradaki oranların altında faiz oranıyla teklif alabilirsiniz. Bunun için banka şubelerini ziyaret etmeniz fayda sağlayacaktır.

Devlet Bankaları Neden Faizleri İndirmiyor?

Faiz indirimine öncülük eden devlet bankalarının henüz bunun için bir adım atmamış olması atmayacakları anlamına gelmiyor. Fakat neden sessizliklerini sürdürdükleri de merak konusu. Fakat diğer bankalarda da meydana gelen indirimler sonrası devlet bankaları da gerekli adımları atarak tüketicilere uygun faizlerden konut alımı için alternatif sağlayacakları kanısındayım.

Yorum yapın

Krediler